Louis Roederer Cristal 2013 Magnum i gaveæske

Louis Roederer Cristal 2013 er en årgangschampagne, der er kendt for sin sublime elegance, renhed og finesse. I modsætning til den kraftfulde 2012'er er 2013'eren mere klassisk, slank og mineralsk, hvilket afspejler et køligere vækstår, hvor høsten fandt sted sent i oktober. Dette var det første år, hvor alle Louis Roederers egne vinmarker til Cristal blev drevet udelukkende efter biodynamiske principper. Champagnen er kendt for sin balance, præcision og en næsten kalket mineralitet, der er dens kendetegn. Farve: Lys gylden med subtile grønne reflekser og fine, vedvarende bobler. Duft: Bouqueten er raffineret og fokuseret. Aromaer af citrusfrugter (grapefrugt, citron), hvide blomster og sprød hvid frugt dominerer. Der er fine undertoner af ristede mandler, ingefær og en markant, frisk mineralitet. Smag: Smagen er utrolig ren, levende og præcis. Den er slankere end 2012'eren, men besidder en enorm energi og en mundvandsfremkaldende syre. Noter af saftige pærer, lime og hvide blomster blander sig med en salt, mineralsk kerne, der giver en lang og fokuseret smagsoplevelse. Finish: Eftersmagen er lang, tør og utrolig frisk, med en vedvarende saltet mineralitet, der er meget karakteristisk for årgangen. Druesammensætning: Typisk en blanding af cirka 60% Pinot Noir og 40% Chardonnay. Dosage: 7 g/l (Extra Brut-niveau, selvom den sælges som Brut). Alkoholprocent: Vinen har en alkoholprocent på 12%  Cristal 2013 er en vin, der i øjeblikket er meget ungdommelig og vil vinde yderligere i kompleksitet ved lagring. Den passer fremragende til østers, fine skaldyr og elegant tilberedte fiskeretter.

6495,-5845,5 kr

Andre kiggede også på

Louis Roederer Cristal 2009 Magnum i gaveæske

Louis Roederer's Cristal is a prestigious champagne crafted exclusively in exceptional years. The 2009 vintage is a blend of 60% Pinot Noir and 40% Chardonnay, aged for 7 years to develop a rich and intricate flavor profile, with the potential to age gracefully for over 25 years. The grapes for Cristal 2009 are sourced from approximately 10 of the finest Cru vineyards, cultivated using biodynamic methods. Around 15% of the wine undergoes fermentation in oak barrels without malolactic fermentation. It is aged in magnum bottles for a minimum of 6 years and receives a dosage of 7.5 grams per liter. Following disgorgement, the wine is matured for an additional 8 months before release. Cristal 2009 boasts a golden hue with amber highlights. Originally created for the Russian Tsar Alexander, Cristal is now available to champagne enthusiasts worldwide. With an annual production of only about 200,000 bottles, demand often exceeds supply.

Louis Roederer Collection 245 Champagne i gaveæske

Louis Roederer Collection 245 Champagne Louis Roederer er en af de mest anerkendte champagneproducenter i Frankrig. De råder over 214 hektar vinmarker, hvoraf 97% er klassificeret som Grand Cru eller Premier Cru. Roederer har tilpasset deres produktion til bæredygtige metoder, herunder økologisk og biodynamisk dyrkning, og har opnået DEMETER-certificering for deres mest berømte mærke, Cristal. Louis Roederer Collection 245 Champagne er en sofistikeret og elegant champagne fra det anerkendte hus Louis Roederer, som er kendt for sin dedikation til kvalitet og finesse. Collection 245 henviser til, at det er husets 245. basevin, og denne cuvée repræsenterer et moderne udtryk for Roederers filosofi om at skabe champagner med balance og dybde. Denne champagne er fremstillet af en klassisk blanding af de tre traditionelle champagnedruer: Chardonnay, Pinot Noir og Pinot Meunier. Chardonnay bidrager med friskhed og elegance, Pinot Noir tilføjer struktur, mens Pinot Meunier giver frugtighed. Farven er lys gylden med fine, livlige bobler, der giver champagnen et delikat og luksuriøst udtryk. Duften af Louis Roederer Collection 245 byder på en kompleks aroma af modne æbler, pærer, citronzest og hvide blomster, kombineret med subtile noter af brioche, mandler og mineralitet, som er resultatet af vinens lagring og Roederers ekspertise i fadlagring af reservevine. Smagen er frisk og levende med en flot balance mellem frugt og syre. Noter af citrusfrugter, grønne æbler og stenfrugter kombineres med en let cremet tekstur og en elegant mineralsk undertone, hvilket skaber en harmonisk og vedvarende eftersmag. Boblerne er fine og vedvarende, hvilket giver en luksuriøs mundfølelse. Louis Roederer Collection 245 er en alsidig champagne, der kan nydes både som aperitif eller til mad. Den passer godt til skaldyr, lette fiskeretter eller retter med fjerkræ. Med sin balance mellem friskhed, kompleksitet og finesse er denne champagne et fremragende eksempel på Louis Roederers håndværk og tradition for excellence.

Louis Roederer Cristal 2008 Magnum i gaveæske

Cristal Champagne fra Louis Roederer er en luksuriøs champagne, der kun fremstilles i de mest exceptionelle år. Cristal 2008 er sammensat af 60% Pinot Noir og 40% Chardonnay, og den har modnet i 7 år, hvilket giver en rig og kompleks smagsprofil med et lagringspotentiale på over 25 år. Oprindeligt skabt til den russiske zar Alexander, er Cristal nu tilgængelig for alle, der elsker champagne. Med en årlig produktion på kun 200.000 flasker er efterspørgslen konstant høj.

Louis Roederer Vintage Brut Champagne 2016 i Gaveæske

Louis Roederer Vintage Brut 2016 er en enestående årgangschampagne, der afspejler husets præcision og det unikke terroir i Verzy. 2016 var et år med kontraster, hvilket har resulteret i en vin med både stor dybde, energi og en karakteristisk kølig elegance. Vinen er skabt med fokus på styrke og struktur, primært fra de nordvendte marker i Montagne de Reims: Pinot Noir (ca. 70%): Hoveddruen, der giver vinen dens krop, kraft og de dybe noter af røde frugter. Chardonnay (ca. 30%): Tilfører elegance, friskhed og mineralsk præcision. En del af vinen (typisk omkring 25-30%) modnes på store egetræsfade (foudres), hvilket giver Champagnen en let cremet tekstur og en kompleksitet, uden at overdøve frugten. Vinen lagrer efterfølgende i minimum 4 år i kælderen på gærresterne før frigivelse. Udseende: En flot gylden farve med strålende reflekser og ekstremt fine, vedvarende bobler. Duft: Næsen er rig og intens. Den åbner med noter af modne gule frugter, ferskner og citrusskal, som hurtigt følges op af mere komplekse aromaer af ristede nødder, fransk nougat og et strejf af varme krydderier. Smag: På ganen er vinen både bred og fokuseret. Den har en imponerende struktur med en koncentreret frugtsmag af hvide ribs og modne pærer. Den fadlagrede del giver en fløjlsagtig mundfølelse, mens den ranke syre og en markant salt mineralitet i eftersmagen holder vinen spændstig og frisk. For at opleve alle de lagdelte nuancer bør den serveres i store tulipanformede glas ved 10-12°C. Det er en champagne, der kræver mad for at vise sit fulde potentiale: Gastronomi: Stegt pighvar eller hummer med en smørsauce. Fjerkræ: Kylling supreme med morkler eller lyst vildt. Oste: En moden Comté eller andre nøddeagtige faste oste. Lagring: Den drikker fantastisk nu, men vil fortsætte med at udvikle sig smukt de næste 10-15 år.