de Venoge Cordon Bleu Brut Blanc De Noirs Champagne

Champagne de Venoge Extra Brut er en udsøgt aperitif champagne, der pirrer smagsløgene og efterlader en trang til mere. Robert Parker har givet den 92 point! "Den er ren, frisk og intens på ganen, med en yderst elegant og kompleks smagsprofil, der byder på noter af After Eight og citron. Ideel til østers og skaldyr.

529 kr

Andre kiggede også på

Gruet Blanc de Blancs Champagne NV.

Gruet Champagne er en udsøgt drik, der både kan nydes alene og som en fremragende ledsager til retter med svinekød, fed fisk eller mild ost. Denne champagne er fremstillet udelukkende af Chardonnay-druer, hvilket giver den små, delikate bobler og en rig smagsprofil. Den byder på en fin syre og en subtil æblesmag. Med en vurdering på 4.0 stjerner på Vivino, tilbyder denne vintage champagne en fantastisk værdi for pengene.

de Venoge, Cordon Bleu Extra Brut

Champagne de Venoge Extra Brut er en udsøgt aperitif champagne, der pirrer smagsløgene og efterlader en trang til mere. Robert Parker har givet den 92 point! "Den er ren, frisk og intens på ganen, med en yderst elegant og kompleks smagsprofil, der byder på noter af After Eight og citron. Ideel til østers og skaldyr." Alkoholprocent: 12% Producent: De Venoge Druetyper: Chardonnay, Pinot Meunier, Pinot Noir Oprindelsesland: Frankrig Region: Champagne Flaskestørrelse: 75 cl Type: Mousserende vin Degorgeret i: 2021

Champagne Comtes Grand Cru Blanc de Blancs 2012

Champagne Taittinger, etableret i 1734, er berømt for sin enestående kvalitet og rige tradition. Med 290 hektar vinmarker i Champagne-regionen sikrer Taittinger, at kun de fineste druer anvendes. Deres historiske kældre under St. Nicaise-klosteret fra det 13. århundrede kan rumme op til 22 millioner flasker. Taittinger fremstiller kun Comtes de Champagne i de mest exceptionelle år, ved brug af druer fra Grand Cru-marker i Côte des Blancs. Denne vin modnes i omkring 10 år inden den frigives. Champagnen præsenterer sig med en strågul nuance og delikate bobler, og byder på aromaer af blomster, mineraler, pærer og gyldne rosiner. Den er både kompleks og afbalanceret, med en frisk, kraftfuld, mineralsk og frugtig karakter. Robert Parker har fremhævet Taittinger's 2008 Brut Blanc de Blancs Comtes de Champagne som en af de mest fremragende siden 2002, med en dyb og kompleks duftprofil og en lang, kridtagtig eftersmag. Denne årgang er skabt til at holde længe og kan nemt opbevares i op til tre årtier.

Simonnet-Febvre Cremant Blanc de Noir Brut P100

Simonnet-Febvre Cremant Blanc de Noir Brut P100 Dette er en intens, tør og mousserende hvidvin fra Bourgogne i Frankrig med en alkoholprocent på 12,5 %. Vinen er produceret som en "Blanc de Noirs", hvilket betyder, at den udelukkende er lavet på blå druer, hvor skallerne er fjernet med det samme for at undgå at afgive farve til mosten. Betegnelsen "P100" henviser direkte til den fulde udnyttelse af Pinot Noir-druens karakter.  Vinen er fremstillet efter den traditionelle metode med andengæring på flaske, hvor den har lagret i 24 måneder med gærresterne før frigivelse. Dosagen af sukker er på beskedne 6 gram pr. liter, hvilket placerer vinen stabilt i den tørre Brut-kategori. I glasset fremstår denne crémant med en lys gylden farve og et svagt rosa skær. Boblerne er fine, elegante og vedvarende. Duften åbner med friske nuancer af modne, røde æbler, grapefrugt, appelsinskal og citrus, som suppleres af dybere lag med ristede mandler, brioche, kiks, hvid peber og marengs. På paletten opleves vinen rig, cremet og med en markant dybde, som er karakteristisk for Pinot Noir. Smagen leverer fyldige toner af kandiseret frugt og modne æbler, som holdes i en fast, rank struktur af en sprød, mundrensende citrussyre. Eftersmagen er tør, rig og mellemlang med en svag, frugtig undertone af vilde jordbær og et fint, kridtet mineralitetsbid. Ratings: James Suckling: 90 point Wine Enthusiast: 90 point Decanter: 91 point International Wine Challenge (IWC): 88 point Vivino: 3,7 stjerner  Madparring: Friske skaldyr, herunder østers, jomfruhummere eller hvidvinsdampede muslinger. Sushi, sashimi eller asiatiske fiskeretter. Lettere forretter baseret på fed fisk som laks eller fisketerriner. Lette tapasretter med lufttørret skinke, saltede mandler og milde, faste oste.  Serveres godt afkølet ved ca. 6–8 °C.