Champagne Grand Cru Blanc de Blancs 2008

Champagne Taittinger, etableret i 1734, er berømt for sin enestående kvalitet og rige tradition. Med 290 hektar vinmarker i Champagne-regionen sikrer Taittinger, at de anvender druer af den højeste standard. Deres historiske kældre under St. Nicaise-klosteret fra det 13. århundrede kan rumme op til 22 millioner flasker. Taittinger fremstiller kun Comtes de Champagne i de mest exceptionelle år, ved brug af druer fra Grand Cru-marker i Côte des Blancs. Denne vin modnes i omkring 10 år inden den frigives. Champagnen præsenterer sig med en strågul nuance og delikate bobler, og byder på aromaer af blomster, mineraler, pærer og gyldne rosiner. Den er både kompleks og afbalanceret, med en frisk, kraftfuld, mineralsk og frugtig karakter. Robert Parker har fremhævet Taittinger's 2008 Brut Blanc de Blancs Comtes de Champagne som en af de mest fremragende siden 2002, med en dyb og kompleks duftprofil og en lang, kridtagtig eftersmag. Denne årgang er skabt til at holde længe og kan nemt opbevares i op til tre årtier.

2395,-2155,5 kr

Andre kiggede også på

Diebolt Vallois Blanc de Blancs Vintage 2011

Diebolt-Vallois Blanc de Blancs 2011 er en udsøgt Champagne, der udelukkende fremstilles af den første presning, også kendt som Cuvée. Gæringen finder sted både i temperaturkontrollerede ståltanke og i store egetræsfade. Alle Champagner fra dette hus gennemgår malolaktisk gæring, med undtagelse af Fleur de Passion. Reservevinene lagres 14 meter under jorden i kælderen, hvilket bidrager til Champagnernes bløde og afrundede smagsprofil. Diebolt-Vallois er et anerkendt champagnehus beliggende i Grand Cru kommunen Cramant i Côte de Blancs, et område berømt for sit exceptionelle Chardonnay-terroir. Huset blev etableret af Jacques Diebolt og Nadia Vallois, og i dag er deres børn, Arnaud og Isabelle, også en del af virksomheden. Med 11 hektar vinmarker, primært beliggende i Cramant (Grand Cru) og Cuis (Premier Cru), samt i Chouilly, Montagne de Reims og Côte de Bar, har Diebolt-Vallois en stærk tilstedeværelse i regionen. Druerne høstes manuelt, og hver enkelt parcel presses og vinificeres individuelt for at sikre den højeste kvalitet.

Lucien le Moine Clos de Vougeot Grand Cru 2021

Lucien le Moine Clos de Vougeot Grand Cru 2021 Lucien le Moine, etableret af Rotem og Mounir Saouma i 1999, er kendt for at skabe eksklusive vine fra Bourgogne. Med deres baggrund fra Israel og Libanon, er parret anerkendt for deres dedikation og kompromisløse tilgang. Mounir, der har en uddannelse som ønolog, har tidligere arbejdet som kældermester i Bourgogne, hvor han opbyggede relationer med førende vinproducenter. Han udvælger kun 1. Cru og Grand Cru vine, som han vinificerer i sin egen kælder i Beaune.

Maurice Vesselle Champagne Grand Cru “Secret”

Oplev en nyhed fra Maurice Vesselle: en eksklusiv champagne, som Didier har valgt at holde hemmelig. Vi blev glædeligt overraskede over smagsprøven, der forener Vesselles karakteristiske friskhed og mineralitet med nuancer af modenhed og en fyldig smagsprofil. Vi formoder, at denne cuvée stammer fra 1990'erne eller de tidlige 2000'ere, med en sandsynlig sammensætning af 80% Pinot Noir og 20% Chardonnay, uden malolaktisk gæring. Champagnen har modnet i lang tid i kælderen før degorgering. Der er kun fremstillet 480 flasker af denne unikke champagne.

Champagne Comtes Grand Cru Blanc de Blancs 2012

Champagne Taittinger, etableret i 1734, er berømt for sin enestående kvalitet og rige tradition. Med 290 hektar vinmarker i Champagne-regionen sikrer Taittinger, at kun de fineste druer anvendes. Deres historiske kældre under St. Nicaise-klosteret fra det 13. århundrede kan rumme op til 22 millioner flasker. Taittinger fremstiller kun Comtes de Champagne i de mest exceptionelle år, ved brug af druer fra Grand Cru-marker i Côte des Blancs. Denne vin modnes i omkring 10 år inden den frigives. Champagnen præsenterer sig med en strågul nuance og delikate bobler, og byder på aromaer af blomster, mineraler, pærer og gyldne rosiner. Den er både kompleks og afbalanceret, med en frisk, kraftfuld, mineralsk og frugtig karakter. Robert Parker har fremhævet Taittinger's 2008 Brut Blanc de Blancs Comtes de Champagne som en af de mest fremragende siden 2002, med en dyb og kompleks duftprofil og en lang, kridtagtig eftersmag. Denne årgang er skabt til at holde længe og kan nemt opbevares i op til tre årtier.