Louis Roederer Cristal 2008 Magnum i gaveæske

Cristal Champagne fra Louis Roederer er en luksuriøs champagne, der kun fremstilles i de mest exceptionelle år. Cristal 2008 er sammensat af 60% Pinot Noir og 40% Chardonnay, og den har modnet i 7 år, hvilket giver en rig og kompleks smagsprofil med et lagringspotentiale på over 25 år. Oprindeligt skabt til den russiske zar Alexander, er Cristal nu tilgængelig for alle, der elsker champagne. Med en årlig produktion på kun 200. 000 flasker er efterspørgslen konstant høj.

9995 kr

Andre kiggede også på

Louis Roederer Cristal Rosé 2000 i gaveæske

Louis Roederer's Cristal Rosé 2000 er en udsøgt champagne, der kun fremstilles i de mest exceptionelle år. Sammensat af 70% Pinot Noir og 30% Chardonnay, modnes denne champagne i 7 år, hvilket resulterer i en rig og kompleks smagsprofil med et lagringspotentiale, der strækker sig over 25 år. Den karakteristiske farve og stil opnås gennem en proces kaldet "skind-macerering", hvor Pinot Noir-druernes skind forbliver i kontakt med mosten før presning. Druerne stammer fra nogle af husets ældste vinstokke, hvilket sikrer ekstremt modne druer med en høj koncentration af aroma. Cristal Rosé præsenterer sig med en laksefarve og gyldne nuancer, mens duften byder på intense røde bær. Smagen er fyldig med nuancer af kirsebær, blommer og mandler. Den lange og bløde eftersmag er kendetegnet ved frugtighed, dybde og elegance. Oprindeligt skabt til den russiske zar Alexander, er Cristal nu tilgængelig for alle, der værdsætter champagne. Med en produktion begrænset til omkring 200.000 flasker, overstiger efterspørgslen ofte udbuddet.

Louis Roederer Cristal 2009 Magnum i gaveæske

Louis Roederer's Cristal is a prestigious champagne crafted exclusively in exceptional years. The 2009 vintage is a blend of 60% Pinot Noir and 40% Chardonnay, aged for 7 years to develop a rich and intricate flavor profile, with the potential to age gracefully for over 25 years. The grapes for Cristal 2009 are sourced from approximately 10 of the finest Cru vineyards, cultivated using biodynamic methods. Around 15% of the wine undergoes fermentation in oak barrels without malolactic fermentation. It is aged in magnum bottles for a minimum of 6 years and receives a dosage of 7.5 grams per liter. Following disgorgement, the wine is matured for an additional 8 months before release. Cristal 2009 boasts a golden hue with amber highlights. Originally created for the Russian Tsar Alexander, Cristal is now available to champagne enthusiasts worldwide. With an annual production of only about 200,000 bottles, demand often exceeds supply.

Louis Roederer Cristal Rosé 2008 i gaveæske

Cristal Rosé 2008 fra Louis Roederer er en udsøgt champagne, der kun fremstilles i de mest exceptionelle år. Sammensat af 70% Pinot Noir og 30% Chardonnay, er denne champagne modnet i 7 år, hvilket resulterer i en rig og kompleks smagsprofil med et lagringspotentiale på over 25 år. For at opnå den unikke farve og stil benytter Louis Roederer en skindmaceration, hvor skindet fra Pinot Noir-druerne forbliver i kontakt med mosten før presning. Druerne stammer fra nogle af husets ældste vinstokke, som leverer druer med en høj koncentration af aroma. Cristal Rosé præsenterer sig med en laksefarvet nuance med gyldne toner og en aroma af intense røde bær. Smagen er fyldig med hints af kirsebær, blommer og mandler, og eftersmagen er både blød og vedvarende. Vinen udstråler en frugtagtig dybde, elegance og finesse. Oprindeligt skabt til den russiske zar Alexander, er Cristal nu tilgængelig for alle champagneentusiaster. Roederer producerer kun omkring 200.000 flasker om året, hvilket gør den yderst eftertragtet. Roederer Estate

Louis Roederer Collection 245 Champagne MAGNUM

Louis Roederer Collection 245 Champagne er en højt anset, multi-vintage Brut-champagne, der er kendt for sin præcision, elegance og dybde. Den er efterfølgeren til den ikoniske "Brut Premier" og er designet til at levere en endnu højere kvalitet og konsistens.  Collection 245 er den 245. blanding i husets historie og er primært baseret på druer fra høståret 2020, suppleret med ældre reservevine for at sikre kompleksitet og kontinuitet. Farve: Lys gylden farve med fine, livlige og vedvarende bobler. Duft: Aromaen er elegant og kompleks, med noter af hvide frugter, citrusskal, akacieblomst og et let strejf af ristede hasselnødder. Man kan også fornemme strejf af brioche og mandler. Smag: Smagen er cremet, fyldig og præcis med en livlig, mundvandsfremkaldende syre. Noter af gule frugter, grapefrugt og et sart touch af toast blandes med en salt mineralitet, der giver en frisk og langvarig oplevelse. Finish: Eftersmagen er lang, tør og vedvarende, med diskrete nuancer af vanilje, saltmandler og ristet brød.  Druesammensætning: En harmonisk blanding af 41% Chardonnay, 35% Pinot Noir og 24% Pinot Meunier, høstet fra nogle af Champagnes bedste distrikter. Perpetual Reserve: En væsentlig del (35%) af vinen er fra Louis Roederers særlige "Perpetual Reserve", et system der sikrer kontinuitet og tilfører dybde og friskhed til champagnen. Lagring: Champagnen er lagret mellem 3 og 4 år i husets kældre, hvilket giver den tid til at udvikle sin dybde og nuancer. Alkoholprocent: Vinen har en alkoholprocent på 12,5%  Collection 245 er en alsidig champagne, der er ideel som aperitif, men som også har struktur og dybde nok til at ledsage skaldyr, fisk og lyst fjerkræ