Saint Aubin 1er Cru Champlots 2020

er en vin med stor dybde og kompleksitet, der byder på smagsnoter af saftige ferskner, modne æbler og en diskret vaniljetone fra fadlagringen. Vinen har en fyldig smag med en moden frugtkarakter og en ren finish. Den er ideel til ovnbagt fisk eller lyst kød. Charmois-marken i Saint-Aubin, beliggende nær Chassagne-Montrachet, har vinstokke, der er over 35 år gamle og dyrkes på en bæredygtig måde. Druerne opnår fuld modenhed takket være optimal soleksponering. Efter håndplukning bliver druerne straks presset, gæret og lagret i 8 måneder på egetræsfade, hvoraf 20% er nye.

629 kr

Andre kiggede også på

Joseph Colin Saint-Aubin Premier Cru 'Clos du Meix' 2023

Joseph Colin Saint-Aubin 1er Cru “Clos du Meix” 2023 Joseph er søn af Marc Colin- Marc Colin og Colin klanen har mange generationers vinproduktion bag sig. Marc Grundlagde sit Domaine i Saint Aubin i 1976- 2 af hans 4 børn er stadig aktive på Domaine Marc Colin. Joseph og hans meget berømte bror Pierre-Yves Colin Morey driver begge hver deres selvstændige domaine i dag. Pierre-Yves gik for sig selv allerede i 2005- han er i dag en af de mest hypede hvidvine producenter i verden. Hans helt almindelige generiske Bourgogne Chardonnay har en markedspris på 800 kr pr fl. Blot for at signalere at der laves der dyre vine. Joseph og Yves fik begge 6 hektar vinmarker af deres far- de fik de helt samme marker og halvdelen hver af disse. Joseph laver udelukkende sin egen Domaine vin ud fra disse beskedne 6 hektar. Joseph Colin arbejder med minimalt brug af svovl og pesticider i markerne- Colin familien er hvidvins specialister, med meget få sidespring over i rødvins produktion- og de har et og kun et fokus- det er at lave elegante, mineralske og terroirdrevne hvidvine på den unikke Chardonnay drue. Det lykkes de mildest talt godt med. Det som glæder os mest er at Joseph Colins vine er af ypperlig kvalitet, og til under halvdelen af prisen for storebroderens hypede vine Clos du Meix er en beskeden vinmark i størrelse- kun 0,70 hektar, og kun 2 domainer laver vin her. Domaine Joseph Colin & det hypede og bekostelige Domaine Hubert lamy, hvis version af denne vin koster op til 1000 kr pr flaske, afhængig af årgang. Fra de få parceller Joseph har får han Chardonnay druer ind til kælderen, fra +40 år gamle vinstokke. Han lagrer vinen på et mix af 500 liters fade og 228 liters fade- han ønsker kun at bruge brugte fade til denne vin. Vinene fra denne skønne mark opnår konsekvent en herlig citrus tone i duften- vinen besidder en vis koncentration som holdes i balance, af der ikke overdrives med brug af egetræ i kælderen. Fokus er på det stilrene og elegante.   Ratings: 2018: 89-92 point Jasper Morris 2021: 89/91 Point Jasper Morris 2022: 91 Point Robert parker- 92 point Burghound- 89/91 Point Jasper Morris 2023: 91/93 point Jasper Morris en unge 2023-årgang er kendetegnet ved friskhed, præcision og stor aromatisk renhed. I glasset finder man duft af citrus, lime og grøn pære, suppleret af hvide blomster og en kalket mineralitet, der er typisk for marken. Smagen er rank og stramt styret af en levende syre, som giver både friskhed og længde. Teksturen er mere slank end i 2022, men med tydeligt potentiale for kompleksitet i takt med lagring. Fadlagringen er subtil og understøtter vinens mineralske udtryk med let ristet brioche og nød.Alkohol: ca. 13 % – Lagringspotentiale: Kan drikkes ung for sin friskhed, men vil udvikle dybde de næste 8–10 år.

Jean Tardy & Fils Vieilles Vignes Nuits-Saint-Georges 1er Cru 'Les Boudots' 2007

Jean Tardy & Fils Vieilles Vignes Nuits-Saint-Georges 1er Cru 'Les Boudots' 2007Fra den prestigefyldte 1er Cru-mark Les Boudots – beliggende på grænsen til Vosne-Romanée – kommer denne elegante vin, der forener kraften fra Nuits-Saint-Georges med Vosne’s raffinerede finesse. De gamle vinstokke (Vieilles Vignes) sikrer en ekstra dybde og kompleksitet, mens årgang 2007, som var præget af et relativt køligt vækstår, giver vinen en frisk og rank struktur. I glasset viser vinen en dyb rubinrød farve med begyndende teglstensnuancer i kanten. Duften er delikat og kompleks med modne røde frugter som kirsebær og hindbær, ledsaget af florale noter af viol og rosenblade. Med alderen har der udviklet sig tertiære aromaer af skovbund, svampe, læder og fine krydderier som kanel og peber. Et diskret præg af fad giver afrunding med hints af cedertræ og ristet kaffe. På tungen er vinen elegant og afbalanceret med en silkeblød struktur. Frugten fremstår moden, men stadig med en frisk nerve, der giver liv til helheden. Tanninerne er fint integrerede, og syren tilfører energi, mens eftersmagen er lang, mineralsk og præget af krydrede, jordede nuancer. En klassisk, moden Bourgogne, der er perfekt til retter med fjerkræ, kalv, svamperetter eller modne, milde oste. Den kan nydes nu i sin fulde modenhed, men har fortsat potentiale til yderligere lagring. Alkoholprocent: 13 %Druesort: Pinot Noir

Joseph Colin Saint-Aubin Premier Cru Les Champlots 2020

Joseph Colin Saint-Aubin 1er Cru “Les Champlots” 2020 2020 var en varm og solrig årgang i Bourgogne, hvilket kan smages i vinens rige frugtprofil og fyldige struktur. I næsen åbner den med modne toner af fersken, gule blommer og modne pærer, ledsaget af eksotiske strejf af ananas og mango. Smagen er cremet og rund med tydelig fadpåvirkning i form af vanilje, brioche og ristede hasselnødder. Trods fylden bevarer vinen en flot balance med en underliggende mineralitet og friskhed, der giver liv og elegance.Alkohol: ca. 13,5 %Lagringspotentiale: Drikkeklar nu, men kan udvikle sig flot frem til 2030.

Joseph Colin Saint-Aubin Premier Cru 'Clos du Meix' 2022

Joseph Colin Saint-Aubin 1er Cru “Clos du Meix” 2022 Joseph er søn af Marc Colin- Marc Colin og Colin klanen har mange generationers vinproduktion bag sig. Marc Grundlagde sit Domaine i Saint Aubin i 1976- 2 af hans 4 børn er stadig aktive på Domaine Marc Colin. Joseph og hans meget berømte bror Pierre-Yves Colin Morey driver begge hver deres selvstændige domaine i dag. Pierre-Yves gik for sig selv allerede i 2005- han er i dag en af de mest hypede hvidvine producenter i verden. Hans helt almindelige generiske Bourgogne Chardonnay har en markedspris på 800 kr pr fl. Blot for at signalere at der laves der dyre vine. Joseph og Yves fik begge 6 hektar vinmarker af deres far- de fik de helt samme marker og halvdelen hver af disse. Joseph laver udelukkende sin egen Domaine vin ud fra disse beskedne 6 hektar. Joseph Colin arbejder med minimalt brug af svovl og pesticider i markerne- Colin familien er hvidvins specialister, med meget få sidespring over i rødvins produktion- og de har et og kun et fokus- det er at lave elegante, mineralske og terroirdrevne hvidvine på den unikke Chardonnay drue. Det lykkes de mildest talt godt med. Det som glæder os mest er at Joseph Colins vine er af ypperlig kvalitet, og til under halvdelen af prisen for storebroderens hypede vine Clos du Meix er en beskeden vinmark i størrelse- kun 0,70 hektar, og kun 2 domainer laver vin her. Domaine Joseph Colin & det hypede og bekostelige Domaine Hubert lamy, hvis version af denne vin koster op til 1000 kr pr flaske, afhængig af årgang. Fra de få parceller Joseph har får han Chardonnay druer ind til kælderen, fra +40 år gamle vinstokke. Han lagrer vinen på et mix af 500 liters fade og 228 liters fade- han ønsker kun at bruge brugte fade til denne vin. Vinene fra denne skønne mark opnår konsekvent en herlig citrus tone i duften- vinen besidder en vis koncentration som holdes i balance, af der ikke overdrives med brug af egetræ i kælderen. Fokus er på det stilrene og elegante.   Ratings: 2018: 89-92 point Jasper Morris 2021: 89/91 Point Jasper Morris 2022: 91 Point Robert parker- 92 point Burghound- 89/91 Point Jasper Morris 2023: 91/93 point Jasper Morris 2022 er en harmonisk og balanceret årgang, hvor varme og friskhed mødes på smukkeste vis. Bouquetten byder på modne stenfrugter som fersken og nektarin, pære samt et strejf af citrus og eksotisk frugt. Fadlagringen giver en rund og let cremet tekstur med noter af vanilje, brioche og nød. Vinen har en flot struktur, hvor frisk syre holder balancen på plads og forlænger eftersmagen. 2022 er tilgængelig allerede nu, men besidder en energi, der gør den spændende at gemme i kælderen.Alkohol: ca. 13,5 % – Lagringspotentiale: Drikkeklar nu, men kan udvikle sig 7–9 år.