Château Cos d'Estournel - 2. Cru Classé 2016

Château Cos d'Estournel er det første slot, man støder på, når man ankommer til Saint-Estèphe fra syd. Slottet er kendt for sin unikke arkitektur med pagode-lignende tårne, der minder om skotske destillerier. Her fremstilles en af Bordeaux' mest fremragende vine, som i gode årgange kan måle sig med Château Lafite-Rothschild. Det var Louis-Gaspard d’Estournel, der grundlagde slottet og vinen, og han opdagede, at jorden her producerede bedre vine end andre steder i regionen. Vinen blev populær, også i Indien, og blandt dens europæiske beundrere var dronning Victoria, Zaren af Rusland, Napoleon III, Jules Verne og Karl Marx. Siden år 2000 har Michel Reybier været ejer af Château Cos d'Estournel og har investeret i både kælderen og slottet. Produktionen er blevet optimeret for at minimere iltning ved at transportere mosten og vinen ved hjælp af tyngdekraften. Vinen fra Cos d'Estournel er blandt de bedste i Médoc. Anmeldelser: - VINOUS: "En monumental og ikonisk Cos d’Estournel, der vil bringe glæde i årtier. " - JAMESSUCKLING. COM: "Muskelstærk, veldefineret og tonet. Fyldig med dyb og tæt frugt, kraftfuld og rig. " - ROBERT PARKER'S WINE ADVOCATE: "Elektrisk, med energi og dybde af smag, super modne tanniner og episk længde. Magisk.

2995 kr

Andre kiggede også på

Château Rieussec Sauternes 2015 - 1. Cru Classé

Château Rieussec 1. Cru 2015 præsenterer sig med en strålende gylden nuance og en duft, der kombinerer noter af honning, mandel og ananas. Smagsoplevelsen er rig på tropiske frugter og mandarin, med en lækker, fyldig tekstur, der efterlader en eftersmag af honningovertrukne frugter. Siden 1855 har Château Rieussec været klassificeret som 1'er Grand Cru Classé og er beliggende sydvest for det berømte Château d’Yquem. Vingården er en del af Château Lafite Rothschild-familien. Robert Parker's Wine Advocate har givet denne vin en imponerende score på 96/100.

Château Margaux, 1. Cru Classé 2008

Château Margaux er en af de mest anerkendte vine fra Bordeaux, berømt for sin exceptionelle kvalitet og 1. Cru klassifikation. Allerede i 1787 blev den rost af Thomas Jefferson som en af de fineste vine, han havde smagt. Efter en periode med udfordringer blev ejendommen i 1977 overtaget af André Mentzelopoulos, der genoprettede vinens fornemme standard. Vinmarkerne består af 75% Cabernet Sauvignon, 20% Merlot samt 5% Petit Verdot og Cabernet Franc, med vinstokke, der i gennemsnit er 35 år gamle. Vinen byder på en kompleks smagsprofil med noter af krydret solbær, vanilje og violer, og i de bedste årgange kan den lagres i mindst 30 år. En oplevelse, der ikke må gås glip af!

Château Belgrave 5. Cru Classé 2012

Château Belgrave præsenterer en sofistikeret Bordeaux med en rig frugtprofil. Aromaen afslører noter af vanilje, eg og tobak, mens smagen fremhæver nuancer af hyldebær, solbær og brombær. Vinen afsluttes med en vedvarende eftersmag og tætte tanniner. Som en af de ældste ejendomme i Médoc, har Château Belgrave oplevet markante forbedringer i kvaliteten over de sidste 10 år. Nu klassificeret som en 5. Grand Cru Classé, er slottet anerkendt blandt de bedste i Haut Médoc, med høje vurderinger fra vinanmeldere. På trods af den fremragende kvalitet, forbliver prisen konkurrencedygtig, hvilket gør det til et af de mest attraktive køb i Médoc.

Château Latour 2012 1 Cru Classé

Château Latour er kendt som en af de mest prestigefyldte vine, der tilbyder både dybde og et stort potentiale for udvikling. Vinen frigives senere for at sikre optimal modenhed, og Latour 2014 blev lanceret i 2022. Vinen er hovedsageligt lavet af Cabernet Sauvignon, der stammer fra 45-105 år gamle vinstokke på L'Enclos. Druerne plukkes manuelt, sorteres, knuses og gæres i ståltanke. Efterfølgende modnes cuvéen i 20 måneder i nye egetræsfade og lagres derefter på flaske. Anbefalinger: - Vinous by Antonio Galloni: 95 - Robert Parker - The Wine Advocate: 97+ - Jancis Robinson: 19/20 - Jeff Leve på The Wine Cellar Insider: 96 - James Suckling: 97 - Decanter Magazine: 96 Årgang: 2012 Land: Frankrig Region: Bordeaux Distrikt: Pauillac Producent: Château Latour Vinmager: Hélène Génin & Frédéric Engerer Druer: Cabernet Sauvignon (90 %), Merlot (9 %), Cabernet Franc (0,75 %), Petit Verdot (0,25 %) Nettoindhold: 0,75 l Lukkeanordning: Naturkork Produktionsform: Under konvertering til økologisk produktion Alkoholprocent: 13,4 % Restsukker: 1,5 g/l Indeholder sulfitter