Carole Noizet Champagne Blanc de Blancs

Selvom dette område primært er kendt for sine røde druer, spiller de hvide druer også en betydningsfuld rolle. Carole har opnået en guldmedalje fra Gilbert og Gaillard for sin blanc de blancs, som er fremstillet udelukkende af Chardonnay. 15% af denne vin modnes på egetræsfade, hvilket tilføjer både dybde og balance. Vinen byder på aromaer af æbler og modne pærer, og dens harmoniske intensitet giver den en fin og delikat karakter. Den er et fremragende valg til fiskeretter og fungerer også som en elegant apéritif.

349 kr

Andre kiggede også på

Waterford Estate Blanc de Blancs 2018

Waterford Blanc de Blancs Cap Classique er en sofistikeret mousserende vin fra Sydafrika, lavet udelukkende med Chardonnay-druer fra Waterford Estate i Stellenbosch. Denne vin er skabt efter den traditionelle Méthode Champenoise, hvor den gennemgår andengæring i flasken og modnes på gærresterne i mindst seks år, hvilket giver den en dyb kompleksitet og elegance.  Smagsnoter Farve og perlage: Den har en lys gylden nuance med en fin og vedvarende mousse. Aroma: Aromaer af brioche, nødder, hvid fersken, lime og honning. Smag: Frisk og mineralsk med smagsnoter af grønne æbler, pære og en let citruskarakter. Den lange modning på gærresterne tilføjer dybde og en cremet tekstur.  Anmeldelser og udmærkelser Tim Atkin: 92 point for årgang 2017.  Platter’s Wine Guide: 4,5 stjerner for årgangene 2011, 2014 og 2017.  Madparring Denne Cap Classique er en ideel ledsager til skaldyr som østers og kammuslinger, laks-tatar, gedeost-crostini eller som en stilfuld aperitif ved festlige lejligheder. Waterford Blanc de Blancs Cap Classique er et fremragende valg for dem, der ønsker en sydafrikansk mousserende vin med dybde, elegance og et klart terroirudtryk.

Diebolt-Vallois Brut Prestige Blanc de Blanc Champagne

Diebolt-Vallois Blanc de Blancs er en udsøgt Champagne, der udelukkende fremstilles af den første presning, også kendt som Cuvée. Gæringen finder sted både i temperaturkontrollerede ståltanke og i store egetræsfade. Alle Champagner fra dette hus gennemgår malolaktisk gæring, med undtagelse af Fleur de Passion. Reservevinene lagres 14 meter under jorden i kælderen, hvilket bidrager til Champagnernes bløde og afrundede smagsprofil. Champagnehuset Diebolt-Vallois er beliggende i Grand Cru-kommunen Cramant i Côte de Blancs, et område berømt for sit enestående Chardonnay-terroir. Huset blev etableret af Jacques Diebolt og Nadia Vallois, og i dag er deres børn, Arnaud og Isabelle, også en del af virksomheden. Diebolt-Vallois råder over 11 hektar vinmarker, hovedsageligt i Cramant (Grand Cru) og Cuis (Premier Cru), samt i Chouilly, Montagne de Reims og Côte de Bar. Druerne høstes i hånden, og hver enkelt parcel presses og vinificeres separat for at bevare deres unikke karakter.

Paul Sadi Champagne Renée Blanc de Noir 2019

er en udsøgt årgangschampagne, der udelukkende er lavet af mørke druer, typisk Pinot Noir, som er karakteristisk for en Blanc de Noir. Denne årgang fra 2019 demonstrerer Paul Sadi’s evne til at skabe vine, der kombinerer styrke med elegance. Renée Blanc de Noir 2019 byder på en rig og fyldig smagsoplevelse med noter af røde bær, modne æbler og delikate krydderier. Den har en imponerende struktur og en cremet tekstur, der er perfekt afbalanceret med en frisk syre og fine bobler. Denne champagne er ideel til at ledsage måltider, især retter som and, kødretter eller modne oste, men den kan også nydes som en luksuriøs aperitif. Paul Sadi Champagne Renée Blanc de Noir 2019 er et sofistikeret valg for dem, der værdsætter en mere intens og struktureret champagneoplevelse.

Anthonij Rupert L'Ormarins Blanc De Blancs Chardonnay 2021

Anthonij Rupert L’Ormarins Blanc de Blancs Chardonnay 2021 er en elegant og raffineret mousserende vin fra Sydafrika, skabt efter den klassiske méthode cap classique (MCC) – samme fremstillingsmetode som anvendes til Champagne. Vinen kommer fra det anerkendte Anthonij Rupert Wyne i Franschhoek, som er kendt for sin kompromisløse kvalitet og sans for finesse. Druesort 100 % Chardonnay, høstet fra nøje udvalgte vinmarker i Franschhoek og Darling, hvor klimaet og jordbunden giver druemateriale med høj syre og delikat mineralitet – perfekt til produktion af mousserende vin. Fremstilling Efter nænsom presning af hele drueklaser gæres vinen på ståltanke, hvorefter den gennemgår anden gæring på flaske og lagres minimum 36 måneder på bærmen (gærcellerne). Denne lange modningstid giver kompleksitet, cremet tekstur og fine, vedvarende bobler. Duft Duften er ren, frisk og kompleks, med noter af grønne æbler, citron, brioche og ristede mandler, ledsaget af fine hints af mineralske og florale nuancer. En let smørfedme og tone af bagt croissant afslører den lange gærkontakt. Smag Smagen er elegant og livlig, med frisk syre, cremet mousse og en smukt afbalanceret struktur. Citrus, æble og hvide blomster møder diskrete noter af hasselnød, vanilje og toast. Eftersmagen er lang, tør og mineralsk, med en udsøgt renhed og finesse, der minder om topklasse champagne. Madmatch En fremragende ledsager til østers, kammuslinger, sushi, skaldyr, fjerkræ eller lette oste. Den fungerer også glimrende som aperitif – frisk, sprød og sofistikeret. Producent Anthonij Rupert Wyne er et af Sydafrikas mest anerkendte vinhuse, og deres L’Ormarins-serie er dedikeret til mousserende vine af international topkvalitet. Navnet stammer fra ejendommen L’Ormarins, grundlagt i slutningen af 1600-tallet af franske huguenotter, som bragte vintraditionen til området. Fakta Producent: Anthonij Rupert Wyne Serie: L’Ormarins Méthode Cap Classique Region: Franschhoek, Sydafrika Druesort: 100 % Chardonnay Årgang: 2021 Alkoholprocent: 12 % Lagring: Minimum 36 måneder på bærmen Metode: Traditionel flaskefermentering (MCC) Anthonij Rupert L’Ormarins Blanc de Blancs Chardonnay 2021 er en mousserende vin i international klasse – frisk, kompleks og luksuriøs, med et tydeligt præg af både terroir og håndværksmæssig perfektion. Den repræsenterer det ypperste inden for sydafrikansk mousserende vinproduktion.