Champagne Comtes Grand Cru Blanc de Blancs 2012

Champagne Taittinger, etableret i 1734, er berømt for sin enestående kvalitet og rige tradition. Med 290 hektar vinmarker i Champagne-regionen sikrer Taittinger, at kun de fineste druer anvendes. Deres historiske kældre under St. Nicaise-klosteret fra det 13. århundrede kan rumme op til 22 millioner flasker. Taittinger fremstiller kun Comtes de Champagne i de mest exceptionelle år, ved brug af druer fra Grand Cru-marker i Côte des Blancs. Denne vin modnes i omkring 10 år inden den frigives. Champagnen præsenterer sig med en strågul nuance og delikate bobler, og byder på aromaer af blomster, mineraler, pærer og gyldne rosiner. Den er både kompleks og afbalanceret, med en frisk, kraftfuld, mineralsk og frugtig karakter. Robert Parker har fremhævet Taittinger's 2008 Brut Blanc de Blancs Comtes de Champagne som en af de mest fremragende siden 2002, med en dyb og kompleks duftprofil og en lang, kridtagtig eftersmag. Denne årgang er skabt til at holde længe og kan nemt opbevares i op til tre årtier.

1899 kr

Andre kiggede også på

Lucien Le Moine Chambertin “Clos de Beze” Grand Cru 2022

Gevrey-Chambertin er den største vinproducerende kommune i Côte de Nuits med omkring 410 hektar vinmarker, alle beplantet med Pinot Noir. Området er hjemsted for 9 Grand Cru marker og 25 Premier Cru marker, hvoraf flere er af fremragende kvalitet. Der findes også parceller, der ofte anses for at være på niveau med Premier Cru. I Bourgogne er producentens navn lige så betydningsfuldt som vinens geografiske oprindelse. Lucien le Moine, etableret af Rotem og Mounir Saouma i 1999, er kendt for deres kompromisløse tilgang og innovative metoder. Parret, med rødder i Israel og Libanon, deler en dyb passion for Bourgogne og dets druer, Chardonnay og Pinot Noir. Efter at have studeret ønologi i Montpellier og arbejdet som kældermester i Israel, flyttede Mounir til Bourgogne i 1995. Her arbejdede han som kældermester hos en stor negociant og udviklede idéen til Lucien le Moine: at erhverve topvine fra udvalgte producenter og vinificere dem i sin egen kælder i Beaune. Vinene modnes udelukkende på nye egetræsfade fra Bourgogne. Lucien Le Moine Chambertin “Clos de Bèze” Grand Cru 2022 er en sjælden og imponerende rødvin fra Bourgogne, specifikt fra den berømte Grand Cru-mark Clos de Bèze i Gevrey-Chambertin, Côte de Nuits. Vinen er skabt af det kompromisløse mikro-négociant-hus Lucien Le Moine, som er kendt for at arbejde med meget små mængder, naturlig vinifikation og lang, tålmodig fadlagring på de fineste barriques. Denne vin er fremstillet 100 % af Pinot Noir og repræsenterer det ypperste, Bourgogne kan tilbyde: dybde, elegance, kompleksitet og et lagringspotentiale i verdensklasse. Smagsprofil: Farve: Klar, rubinrød med en levende glans – ung, men intens. Duft: En fokuseret og dybt aromatisk næse med lag på lag af røde og mørke bær (kirsebær, brombær, hindbær), viol, røgelse, skovbund, diskret fadkrydderi og et floralt præg. Smag: Silkeblød og præcis med høj koncentration, flot syrestruktur og modne, fine tanniner. Smagen udvikler sig i lag – først frugt, derefter krydderier, mineralitet og til sidst en bemærkelsesværdig finesse. Eftersmag: Lang, kompleks og nærmest uendelig – med elegance frem for kraft. Årgang 2022: 2022 var en meget vellykket årgang i Bourgogne: varm, men balanceret, med exceptionel frugtkvalitet og god syre. Lucien Le Moine valgte lavt udbytte og lang lagring, hvilket resulterer i en vin med både drikkeglæde i sin ungdom og potentiale til at ældes i årtier. Velegnet til: Perfekt til fine kødretter, især vildt, kalv, due, retter med trøfler, eller lagrede oste som comté, brillat-savarin eller epoisses. Bør serveres med respekt og gerne til en særlig lejlighed. Servering: Server ved 16–17 °C og dekanter gerne i 1–2 timer for at åbne vinens mange lag. Lucien Le Moine Clos de Bèze Grand Cru 2022 er en vin med stor personlighed – en vin, der både kan samles, nydes og huskes. En ægte perle fra Bourgognes mest mytiske marker.

Clos De Vougeot Grand Cru Domaine Méo-Camuzet 2021

Clos de Vougeot Grand Cru fra Domaine Méo-Camuzet 2021 Domaine Méo-Camuzet er en af de mest anerkendte producenter i Bourgogne, etableret i begyndelsen af det 20. århundrede af Etienne Camuzet. Vingården omfatter 2,9 hektar på den prestigefyldte Grand Cru-mark, Clos de Vougeot. Efter Etienne Camuzets bortgang blev vinmarkerne arvet af hans datter, Maria Noirot, som senere overgav dem til Jean Méo i 1959. Jean Méo ansatte den berømte vinmager Henri Jayer, der implementerede strenge produktionsstandarder, såsom reduceret høstudbytte og temperaturkontrolleret gæring. Siden 1985 har Domaine Méo-Camuzet solgt deres vine direkte fra ejendommen. Fra 1989 har Jean-Nicolas Méo, søn af Jean Méo, stået i spidsen for domainet og opretholdt de høje ambitioner, hvilket har sikret deres status som en af de mest respekterede producenter i Bourgogne.

Domaine Comte Georges de Vogue Musigny Grand Cru Cuvee Vieilles Vignes 2022

Domaine Comte Georges de Vogüé Musigny Grand Cru Cuvée Vieilles Vignes 2022 er indbegrebet af Bourgogne i sin mest raffinerede form – en vin, der repræsenterer det ypperste fra dette ikoniske domaine. Musigny-marken er en af de mest legendariske Grand Cru-marker i Côte de Nuits, og Cuvée Vieilles Vignes kommer udelukkende fra gamle Pinot Noir-stokke, hvilket giver en enestående dybde, kompleksitet og finesse. I glasset præsenterer vinen sig med en intens, klar rubinrød farve. Duften er både forførende og sofistikeret med lag på lag af røde bær som kirsebær, hindbær og ribs, elegant understøttet af florale noter af viol og roser samt fine nuancer af krydderier, trøffel, skovbund og diskrete mineralske toner. Smagen er harmonisk og præcis med en silkeblød tekstur, moden frugt og en levende syre, der giver friskhed og nerve. De elegante tanniner er fint integrerede og lover et langt liv. Eftersmagen er utrolig lang, dyb og kompleks med en næsten uendelig balance mellem frugt, krydderi og terroir. Domaine Comte Georges de Vogüé Musigny Grand Cru Cuvée Vieilles Vignes 2022 er ikke blot en vin – det er en oplevelse. En stor vin, der kan nydes i sin ungdom for dens energi, men som først for alvor folder sig ud efter længere tids lagring, hvor den udvikler endnu større kompleksitet og dybde. Alkoholprocent: 13,5%Druesort: 100% Pinot Noir

Diebolt Vallois Blanc de Blancs Vintage 2010

Diebolt-Vallois Blanc de Blancs 2010 Diebolt-Vallois Blanc de Blancs 2010 er lavet udelukkende fra Cuvée, som er den første presning. Gæringen foregår i temperaturkontrollerede ståltanke og store egetræsfade. Alle champagner fra huset gennemgår malolaktisk gæring, med undtagelse af Fleur de Passion. Reservevinene lagres 14 meter under jorden i ståltanke eller store egetræsfade, hvilket bidrager til champagnernes bløde og afrundede smag. Champagnehuset Diebolt-Vallois er beliggende i Grand Cru kommunen Cramant i Côte de Blancs, et område berømt for sit særlige terroir, især velegnet til Chardonnay. Det er et familieejet hus grundlagt af Jacques Diebolt og Nadia Vallois, og i dag er deres børn Arnaud og Isabelle også en del af virksomheden. Diebolt-Vallois råder over 11 hektar vinmarker, hovedsageligt i Cramant (Grand Cru) og Cuis (Premier Cru). De har også vinmarker i Chouilly, Montagne de Reims og Côte de Bar, hvor de dyrker Chardonnay, Pinot Noir og Pinot Meunier. Alle druerne høstes i hånden, og hver enkelt parcel presses og vinificeres separat.