Diebolt Vallois Blanc de Blancs Vintage 2011

Diebolt-Vallois Blanc de Blancs 2011 er en udsøgt Champagne, der udelukkende fremstilles af den første presning, også kendt som Cuvée. Gæringen finder sted både i temperaturkontrollerede ståltanke og i store egetræsfade. Alle Champagner fra dette hus gennemgår malolaktisk gæring, med undtagelse af Fleur de Passion. Reservevinene lagres 14 meter under jorden i kælderen, hvilket bidrager til Champagnernes bløde og afrundede smagsprofil. Diebolt-Vallois er et anerkendt champagnehus beliggende i Grand Cru kommunen Cramant i Côte de Blancs, et område berømt for sit exceptionelle Chardonnay-terroir. Huset blev etableret af Jacques Diebolt og Nadia Vallois, og i dag er deres børn, Arnaud og Isabelle, også en del af virksomheden. Med 11 hektar vinmarker, primært beliggende i Cramant (Grand Cru) og Cuis (Premier Cru), samt i Chouilly, Montagne de Reims og Côte de Bar, har Diebolt-Vallois en stærk tilstedeværelse i regionen. Druerne høstes manuelt, og hver enkelt parcel presses og vinificeres individuelt for at sikre den højeste kvalitet.

995,-799 kr

Andre kiggede også på

Rathfinny Blanc de Blancs Brut Sparkling 2019

Rathfinny Blanc de Blancs Brut 2019 er en sofistikeret og strålegylden mousserende vin fra Sussex, England, der udelukkende er fremstillet på Chardonnay-druer. Denne Blanc de Blancs er kendt for sin elegance og præcision, som er et resultat af det kalkholdige terroir i South Downs. Duft: Næsen er præget af moden, næsten tropisk frugt, herunder noter af papaya, citrusblomster, hvid fersken og et strejf af friskbagt brioche. Smag: På ganen opleves en kompleks blanding af abrikos og cremede citrusfrugter. Vinen har en silkeblød tekstur og en livlig syre, der kulminerer i en lang, elegant finish med noter af yuzu og en let mineralsk saltholdighed. Alkoholprocent: Vinen har en alkoholstyrke på 12,0 %.  Vinen er produceret efter den traditionelle metode med fokus på renhed og terroir.  Druer: 100% Chardonnay, håndhøstet fra ejendommens egne marker. Lagring: Den har lagret i minimum 36 måneder på flasken (gæren), hvilket tilfører dybde og de karakteristiske cremede undertoner. Dosage: Med en lav dosage på blot 3g/L er dette en meget tør og præcis vin. Vinen er en ideel ledsager til finere gastronomi, især retter fra havet: Skaldyr og fisk: Perfekt til østers, jomfruhummer, krabbe-risotto eller sashimi af havbars. Lette anretninger: Fungerer også fremragende til canapéer eller en let ostesoufflé.

Veuve D´Argent Brut Blanc De Blancs

Louis Bouillot introducerer Veuve d'Argent Brut, en Blanc de Blanc skabt af druesorterne Airen, Ugni Blanc, Colombard, Durello, Macabeu og Chardonnay, der stammer fra Sydfrankrig og Bourgogne. Druerne udvælges omhyggeligt for at sikre den bedste harmoni. Vinen gennemgår en anden gæring på flaske efter den traditionelle metode og modnes i tre måneder efter degorgering. Veuve d'Argent Blanc de Blanc Brut præsenterer en lysgylden nuance med vedvarende bobler. Aromaen afslører friske noter af hvide ferskner og æbler. Smagen er ren med mineralske undertoner, en behagelig frugtighed og syre. Afslutningen er velafbalanceret og intens. Med et restsukkerindhold på 10g/l fremstår vinen tør og elegant.

Anthonij Rupert L'Ormarins Blanc De Blancs Chardonnay 2021

Anthonij Rupert L’Ormarins Blanc de Blancs Chardonnay 2021 er en elegant og raffineret mousserende vin fra Sydafrika, skabt efter den klassiske méthode cap classique (MCC) – samme fremstillingsmetode som anvendes til Champagne. Vinen kommer fra det anerkendte Anthonij Rupert Wyne i Franschhoek, som er kendt for sin kompromisløse kvalitet og sans for finesse. Druesort 100 % Chardonnay, høstet fra nøje udvalgte vinmarker i Franschhoek og Darling, hvor klimaet og jordbunden giver druemateriale med høj syre og delikat mineralitet – perfekt til produktion af mousserende vin. Fremstilling Efter nænsom presning af hele drueklaser gæres vinen på ståltanke, hvorefter den gennemgår anden gæring på flaske og lagres minimum 36 måneder på bærmen (gærcellerne). Denne lange modningstid giver kompleksitet, cremet tekstur og fine, vedvarende bobler. Duft Duften er ren, frisk og kompleks, med noter af grønne æbler, citron, brioche og ristede mandler, ledsaget af fine hints af mineralske og florale nuancer. En let smørfedme og tone af bagt croissant afslører den lange gærkontakt. Smag Smagen er elegant og livlig, med frisk syre, cremet mousse og en smukt afbalanceret struktur. Citrus, æble og hvide blomster møder diskrete noter af hasselnød, vanilje og toast. Eftersmagen er lang, tør og mineralsk, med en udsøgt renhed og finesse, der minder om topklasse champagne. Madmatch En fremragende ledsager til østers, kammuslinger, sushi, skaldyr, fjerkræ eller lette oste. Den fungerer også glimrende som aperitif – frisk, sprød og sofistikeret. Producent Anthonij Rupert Wyne er et af Sydafrikas mest anerkendte vinhuse, og deres L’Ormarins-serie er dedikeret til mousserende vine af international topkvalitet. Navnet stammer fra ejendommen L’Ormarins, grundlagt i slutningen af 1600-tallet af franske huguenotter, som bragte vintraditionen til området. Fakta Producent: Anthonij Rupert Wyne Serie: L’Ormarins Méthode Cap Classique Region: Franschhoek, Sydafrika Druesort: 100 % Chardonnay Årgang: 2021 Alkoholprocent: 12 % Lagring: Minimum 36 måneder på bærmen Metode: Traditionel flaskefermentering (MCC) Anthonij Rupert L’Ormarins Blanc de Blancs Chardonnay 2021 er en mousserende vin i international klasse – frisk, kompleks og luksuriøs, med et tydeligt præg af både terroir og håndværksmæssig perfektion. Den repræsenterer det ypperste inden for sydafrikansk mousserende vinproduktion.

Louis Roederer Blanc de Blancs Gift Box 2015

Louis Roederer's Blanc de Blancs er en eksklusiv Champagne fremstillet udelukkende af Chardonnay-druer fra Avize cru i Côte des Blancs, et område berømt for sin kalkrige jord. Denne Champagne modnes i 60 måneder, hvoraf 23% af vinen lagres på egetræsfade, og den har en dosage på 8g/liter. Champagnen præsenterer sig med en strågul nuance og en fin mousse. Duften er en kompleks blanding af gule frugter, hvide blomster, vanilje og søde krydderier, med noter af citrus og ristet tørret frugt. Smagen er raffineret med en mineralsk friskhed og en lang, krydret eftersmag, der gør den ideel til rå fisk og skaldyr. Louis Roederer tilbyder en række 'Collections', hver med deres unikke smagsprofil. Denne cuvée har baseår 2017 og består af 42% Chardonnay, 36% Pinot Noir og 22% Pinot Meunier. Reservevine udgør 12% og stammer fra årgangene 2009, 2011, 2013, 2015 og 2016. Collection 242 inkluderer druer fra Vallée de la Marne, Montagne de Reims og Côte des Blancs. Brut Premier er en tidløs non-vintage Champagne, anerkendt for sin dybde og fylde, og er blevet kåret som verdens bedste non-vintage Champagne af Decanter World Wine Awards. Collection 242 er en ny cuvée, der byder på: - En øget andel af reserve-vin lagret på fade fra 6% til 10% for at give større smagsdybde. - En højere andel af den seneste årgang, op til 35%. - Forbedret gennemsigtighed med en bagetiket, der oplyser om vintage-årgange og en QR-kode for yderligere information. - Hver 'Collection-udgave' har sin egen unikke smagsoplevelse.