Veuve D´Argent Brut Blanc De Blancs

Louis Bouillot introducerer Veuve d'Argent Brut, en Blanc de Blanc skabt af druesorterne Airen, Ugni Blanc, Colombard, Durello, Macabeu og Chardonnay, der stammer fra Sydfrankrig og Bourgogne. Druerne udvælges omhyggeligt for at sikre den bedste harmoni. Vinen gennemgår en anden gæring på flaske efter den traditionelle metode og modnes i tre måneder efter degorgering. Veuve d'Argent Blanc de Blanc Brut præsenterer en lysgylden nuance med vedvarende bobler. Aromaen afslører friske noter af hvide ferskner og æbler. Smagen er ren med mineralske undertoner, en behagelig frugtighed og syre. Afslutningen er velafbalanceret og intens. Med et restsukkerindhold på 10g/l fremstår vinen tør og elegant.

95 kr

Andre kiggede også på

Champagne Grand Cru Blanc de Blancs 2012

Champagne Taittinger, etableret i 1734, er berømt for sin enestående kvalitet og rige tradition. Med 290 hektar vinmarker i Champagne-regionen sikrer Taittinger, at kun de fineste druer anvendes. Deres historiske kældre under St. Nicaise-klosteret fra det 13. århundrede kan rumme op til 22 millioner flasker. Taittinger fremstiller kun Comtes de Champagne i de mest exceptionelle år, ved brug af druer fra Grand Cru-marker i Côte des Blancs. Denne vin modnes i omkring 10 år inden den frigives. Champagnen præsenterer sig med en strågul nuance og delikate bobler, og byder på aromaer af blomster, mineraler, pærer og gyldne rosiner. Den er både kompleks og afbalanceret, med en frisk, kraftfuld, mineralsk og frugtig karakter. Robert Parker har fremhævet Taittinger's 2008 Brut Blanc de Blancs Comtes de Champagne som en af de mest fremragende siden 2002, med en dyb og kompleks duftprofil og en lang, kridtagtig eftersmag. Denne årgang er skabt til at holde længe og kan nemt opbevares i op til tre årtier.

Anthonij Rupert L'Ormarins Blanc De Blancs Chardonnay 2021

Anthonij Rupert L’Ormarins Blanc de Blancs Chardonnay 2021 er en elegant og raffineret mousserende vin fra Sydafrika, skabt efter den klassiske méthode cap classique (MCC) – samme fremstillingsmetode som anvendes til Champagne. Vinen kommer fra det anerkendte Anthonij Rupert Wyne i Franschhoek, som er kendt for sin kompromisløse kvalitet og sans for finesse. Druesort 100 % Chardonnay, høstet fra nøje udvalgte vinmarker i Franschhoek og Darling, hvor klimaet og jordbunden giver druemateriale med høj syre og delikat mineralitet – perfekt til produktion af mousserende vin. Fremstilling Efter nænsom presning af hele drueklaser gæres vinen på ståltanke, hvorefter den gennemgår anden gæring på flaske og lagres minimum 36 måneder på bærmen (gærcellerne). Denne lange modningstid giver kompleksitet, cremet tekstur og fine, vedvarende bobler. Duft Duften er ren, frisk og kompleks, med noter af grønne æbler, citron, brioche og ristede mandler, ledsaget af fine hints af mineralske og florale nuancer. En let smørfedme og tone af bagt croissant afslører den lange gærkontakt. Smag Smagen er elegant og livlig, med frisk syre, cremet mousse og en smukt afbalanceret struktur. Citrus, æble og hvide blomster møder diskrete noter af hasselnød, vanilje og toast. Eftersmagen er lang, tør og mineralsk, med en udsøgt renhed og finesse, der minder om topklasse champagne. Madmatch En fremragende ledsager til østers, kammuslinger, sushi, skaldyr, fjerkræ eller lette oste. Den fungerer også glimrende som aperitif – frisk, sprød og sofistikeret. Producent Anthonij Rupert Wyne er et af Sydafrikas mest anerkendte vinhuse, og deres L’Ormarins-serie er dedikeret til mousserende vine af international topkvalitet. Navnet stammer fra ejendommen L’Ormarins, grundlagt i slutningen af 1600-tallet af franske huguenotter, som bragte vintraditionen til området. Fakta Producent: Anthonij Rupert Wyne Serie: L’Ormarins Méthode Cap Classique Region: Franschhoek, Sydafrika Druesort: 100 % Chardonnay Årgang: 2021 Alkoholprocent: 12 % Lagring: Minimum 36 måneder på bærmen Metode: Traditionel flaskefermentering (MCC) Anthonij Rupert L’Ormarins Blanc de Blancs Chardonnay 2021 er en mousserende vin i international klasse – frisk, kompleks og luksuriøs, med et tydeligt præg af både terroir og håndværksmæssig perfektion. Den repræsenterer det ypperste inden for sydafrikansk mousserende vinproduktion.

Diebolt-Vallois Brut Prestige Blanc de Blanc Champagne

Diebolt-Vallois Blanc de Blancs er en udsøgt Champagne, der udelukkende fremstilles af den første presning, også kendt som Cuvée. Gæringen finder sted både i temperaturkontrollerede ståltanke og i store egetræsfade. Alle Champagner fra dette hus gennemgår malolaktisk gæring, med undtagelse af Fleur de Passion. Reservevinene lagres 14 meter under jorden i kælderen, hvilket bidrager til Champagnernes bløde og afrundede smagsprofil. Champagnehuset Diebolt-Vallois er beliggende i Grand Cru-kommunen Cramant i Côte de Blancs, et område berømt for sit enestående Chardonnay-terroir. Huset blev etableret af Jacques Diebolt og Nadia Vallois, og i dag er deres børn, Arnaud og Isabelle, også en del af virksomheden. Diebolt-Vallois råder over 11 hektar vinmarker, hovedsageligt i Cramant (Grand Cru) og Cuis (Premier Cru), samt i Chouilly, Montagne de Reims og Côte de Bar. Druerne høstes i hånden, og hver enkelt parcel presses og vinificeres separat for at bevare deres unikke karakter.

Krug Clos Du Mesnil Blanc De Blancs 2004

Krug Clos du Mesnil er en eksklusiv Champagne, der fremhæver essensen af en enkelt vinmark fra et specifikt år. Denne 1,84 hektar store vinmark er beliggende i Mesnil-sur-Orger, en anerkendt landsby i Champagne-regionen, kendt for sin Chardonnay. Champagnen præsenterer en dyb gylden nuance og byder på aromaer af moden hvede, toffee-æble, karamel, modne citrusfrugter og let ristede nødder. Smagsoplevelsen er generøs med hints af brun farin, kandiseret ingefær, pekannødder og citrusfrugter, der munder ud i en lang og elegant eftersmag. Krug Clos du Mesnil blev først produceret i 1979, da Krug-brødrene besluttede at skabe en Champagne fra en enkelt vinmark og et enkelt år, hvilket var en sjældenhed i Champagne. Krug er et af de mest prestigefyldte Champagnehuse i verden, grundlagt i 1843 af Johann-Joseph Krug. Huset tilbyder syv forskellige Champagner, hver med sin egen unikke karakter. Champagnen fermenteres på egetræsfade, hvilket giver en rig, fyldig og nøddeagtig smag. Selvom ejerskabet blev overtaget af LVMH i 1999, er huset stadig under ledelse af sjette generation af Krug-familien, Olivier Krug, hvilket sikrer den oprindelige autenticitet.