Joseph Colin Saint-Aubin Premier Cru 'Clos du Meix' 2022

Joseph Colin Saint-Aubin 1er Cru “Clos du Meix” 2022 Joseph er søn af Marc Colin- Marc Colin og Colin klanen har mange generationers vinproduktion bag sig. Marc Grundlagde sit Domaine i Saint Aubin i 1976- 2 af hans 4 børn er stadig aktive på Domaine Marc Colin. Joseph og hans meget berømte bror Pierre-Yves Colin Morey driver begge hver deres selvstændige domaine i dag. Pierre-Yves gik for sig selv allerede i 2005- han er i dag en af de mest hypede hvidvine producenter i verden. Hans helt almindelige generiske Bourgogne Chardonnay har en markedspris på 800 kr pr fl. Blot for at signalere at der laves der dyre vine. Joseph og Yves fik begge 6 hektar vinmarker af deres far- de fik de helt samme marker og halvdelen hver af disse. Joseph laver udelukkende sin egen Domaine vin ud fra disse beskedne 6 hektar. Joseph Colin arbejder med minimalt brug af svovl og pesticider i markerne- Colin familien er hvidvins specialister, med meget få sidespring over i rødvins produktion- og de har et og kun et fokus- det er at lave elegante, mineralske og terroirdrevne hvidvine på den unikke Chardonnay drue. Det lykkes de mildest talt godt med. Det som glæder os mest er at Joseph Colins vine er af ypperlig kvalitet, og til under halvdelen af prisen for storebroderens hypede vine Clos du Meix er en beskeden vinmark i størrelse- kun 0,70 hektar, og kun 2 domainer laver vin her. Domaine Joseph Colin & det hypede og bekostelige Domaine Hubert lamy, hvis version af denne vin koster op til 1000 kr pr flaske, afhængig af årgang. Fra de få parceller Joseph har får han Chardonnay druer ind til kælderen, fra +40 år gamle vinstokke. Han lagrer vinen på et mix af 500 liters fade og 228 liters fade- han ønsker kun at bruge brugte fade til denne vin. Vinene fra denne skønne mark opnår konsekvent en herlig citrus tone i duften- vinen besidder en vis koncentration som holdes i balance, af der ikke overdrives med brug af egetræ i kælderen. Fokus er på det stilrene og elegante.   Ratings: 2018: 89-92 point Jasper Morris 2021: 89/91 Point Jasper Morris 2022: 91 Point Robert parker- 92 point Burghound- 89/91 Point Jasper Morris 2023: 91/93 point Jasper Morris 2022 er en harmonisk og balanceret årgang, hvor varme og friskhed mødes på smukkeste vis. Bouquetten byder på modne stenfrugter som fersken og nektarin, pære samt et strejf af citrus og eksotisk frugt. Fadlagringen giver en rund og let cremet tekstur med noter af vanilje, brioche og nød. Vinen har en flot struktur, hvor frisk syre holder balancen på plads og forlænger eftersmagen. 2022 er tilgængelig allerede nu, men besidder en energi, der gør den spændende at gemme i kælderen. Alkohol: ca. 13,5 % – Lagringspotentiale: Drikkeklar nu, men kan udvikle sig 7–9 år.

799 kr

Andre kiggede også på

Joseph Colin Saint-Aubin Premier Cru Les Champlots 2021

Joseph Colin Saint-Aubin 1er Cru “Les Champlots” 2021 En køligere og mere klassisk årgang, som fremhæver vinens mineralitet og friskhed. Bouquetten byder på sprøde noter af citron, lime, grønne æbler og hvide blomster, suppleret af lette urtede toner. Teksturen er rank, slank og præcis, med en vibrerende syre, der giver vinen en næsten saltet, kalket mineralitet i eftersmagen. Fadlagringen er diskret, men giver et elegant touch af toast og mandel. Dette er en årgang for dem, der elsker raffineret og terroirdrevet Bourgogne.Alkohol: ca. 13 %Lagringspotentiale: Kan nydes nu for sin rankhed, men vil udvikle kompleksitet frem mod 2032.

Joseph Colin Saint-Aubin Premier Cru 'Clos du Meix' 2018

Joseph Colin Saint-Aubin 1er Cru “Clos du Meix” 2018 Joseph er søn af Marc Colin- Marc Colin og Colin klanen har mange generationers vinproduktion bag sig. Marc Grundlagde sit Domaine i Saint Aubin i 1976- 2 af hans 4 børn er stadig aktive på Domaine Marc Colin. Joseph og hans meget berømte bror Pierre-Yves Colin Morey driver begge hver deres selvstændige domaine i dag. Pierre-Yves gik for sig selv allerede i 2005- han er i dag en af de mest hypede hvidvine producenter i verden. Hans helt almindelige generiske Bourgogne Chardonnay har en markedspris på 800 kr pr fl. Blot for at signalere at der laves der dyre vine. Joseph og Yves fik begge 6 hektar vinmarker af deres far- de fik de helt samme marker og halvdelen hver af disse. Joseph laver udelukkende sin egen Domaine vin ud fra disse beskedne 6 hektar. Joseph Colin arbejder med minimalt brug af svovl og pesticider i markerne- Colin familien er hvidvins specialister, med meget få sidespring over i rødvins produktion- og de har et og kun et fokus- det er at lave elegante, mineralske og terroirdrevne hvidvine på den unikke Chardonnay drue. Det lykkes de mildest talt godt med. Det som glæder os mest er at Joseph Colins vine er af ypperlig kvalitet, og til under halvdelen af prisen for storebroderens hypede vine Clos du Meix er en beskeden vinmark i størrelse- kun 0,70 hektar, og kun 2 domainer laver vin her. Domaine Joseph Colin & det hypede og bekostelige Domaine Hubert lamy, hvis version af denne vin koster op til 1000 kr pr flaske, afhængig af årgang. Fra de få parceller Joseph har får han Chardonnay druer ind til kælderen, fra +40 år gamle vinstokke. Han lagrer vinen på et mix af 500 liters fade og 228 liters fade- han ønsker kun at bruge brugte fade til denne vin. Vinene fra denne skønne mark opnår konsekvent en herlig citrus tone i duften- vinen besidder en vis koncentration som holdes i balance, af der ikke overdrives med brug af egetræ i kælderen. Fokus er på det stilrene og elegante.    Ratings: 2018: 89-92 point Jasper Morris 2021: 89/91 Point Jasper Morris 2022: 91 Point Robert parker- 92 point Burghound- 89/91 Point Jasper Morris 2023: 91/93 point Jasper Morris Årgang 2018 er en af de varmeste i nyere tid i Bourgogne, og det kan smages i denne vin. Frugten er rig og moden med toner af fersken, abrikos og gul æble, suppleret af citrus og en snert af honning. Fadlagringen bidrager med cremede nuancer af vanilje, ristede mandler og brioche. Syren er mere afrundet end i køligere år, hvilket giver en blød og generøs struktur. Teksturen er næsten silkeagtig, og eftersmagen vedvarende med både frugt og let ristet præg. En vin til dig, der elsker fyldigere hvid Bourgogne.Alkohol: ca. 13,5 % – Lagringspotentiale: Drikkes nu eller inden for de næste 2–3 år.

Joseph Colin Saint-Aubin Premier Cru Les Champlots 2023

Joseph Colin Saint-Aubin 1er Cru “Les Champlots” 2023 Den unge 2023-årgang viser sig allerede meget lovende med sin kombination af friskhed og modenhed. I duften finder man saftige noter af grøn pære, citrus, hvide blomster og et strejf af fersken. Smagen er elegant og balanceret med en frisk, energisk syre, der bærer vinen igennem en lang, mineralsk eftersmag. Fadlagringen er velintegreret og tilfører lette hints af vanilje og brioche uden at overdøve vinens frugt og terroir. Et udtryk, der kombinerer tilgængelighed i den unge fase med potentiale for stor dybde over tid.Alkohol: ca. 13 %Lagringspotentiale: Drikkes ung for sin charme, men kan gemmes 8–10 år.

François Carillon Saint-Aubin 1er Cru 2019

Den 1er Cru vinmark "Les Murgers des Dents de Chien" i Saint-Aubin er berømt for sin stenrige jordbund, der minder om Le Montrachet. Jorden består af grus, sten, kalk og en smule mergel, hvilket sikrer fremragende dræning. Druerne her modner en smule senere, hvilket giver vine med en kølig karakter, mineralitet og elegance. I 2013 erhvervede François Carillon en parcel på 0,67 hektar. De ældre vinstokke dyrkes efter "lutte raisonnée"-principper, hvor der ikke anvendes ukrudtsmidler, og jorden pløjes traditionelt. Høstudbyttet holdes lavt for at opnå stor koncentration og kompleksitet. Vinen lagres i 12 måneder på små egetræsfade (15-20% nye) og derefter i 6 måneder på rustfrie ståltanke. Den gennemgår en let filtrering inden aftapning. 1er Cru "Les Murgers des Dents de Chien" udstråler Saint-Aubins fyldighed, mineralitet og dybde, kombineret med en stor finesse og delikat aroma. Smagen er kompleks med noter af citrusfrugter, lindeblomst og krusemynte. Den er ideel til servering med grillet fisk eller skaldyrsretter som hummer eller kammuslinger. François Carillon