Domaine François Lumpp Givry 1er Cru 'Clos du Cras Long' 2020

Clos du Cras Long Premier Cru præsenterer en forførende duftprofil med noter af både røde og sorte bær, suppleret af krydderier. Vinen byder på en blød og aromatisk smagsoplevelse, der er kendetegnet ved fine tanniner og en vedvarende eftersmag. Domaine François Lumpp er et velrenommeret vinhus beliggende i Givry-appellationen. François Lumpp begyndte sin karriere som vinavler i 1977 og etablerede sit eget domæne i 1991, der strækker sig over 8 hektar. Vinene fra dette domæne er kendt for deres konsistente kvalitet og den fine længde, de efterlader på ganen.

549 kr

Andre kiggede også på

François Carillon Puligny-Montrachet 1´Cru Champ-Gain 2020

Champ-Gain er en vinmark beliggende på Montrachet-skråningen, tidligere et skovområde. Den er placeret vest for Puligny og grænser op til St. Aubin og Blagny. Marken ligger i en højde mellem 320 og 380 meter over havet med en østvendt orientering, hvilket giver rigeligt med sollys og kølige nætter. Dette klima sikrer en langsom og stabil modning af druerne. Jorden er rig på ler og kalk med en stenrig overflade, hvilket tilføjer en finesse og mineralitet, der normalt kun findes i Grand Cru-vine. François Carillon ejer en 2 hektar stor parcel i Champ-Gain, hvor Chardonnay-vinstokkene er over 50 år gamle. Efter presning får mosten et kort ophold i store tanke, før den overføres til franske egetræsfade (20% nye) for gæring. Efter den malolaktiske gæring modnes vinen i 12 måneder på fade og yderligere 6 måneder på ståltanke. Vinen dekanteres naturligt og filtreres let inden aftapning. Champ-Gain præsenterer en frugtrig og aromatisk duft med noter af citrusfrugter, melon og mango. Smagen er mineralsk, frisk og velstruktureret, og med iltning udvikler vinen mere komplekse smagsnuancer. Eftersmagen byder på let røgede noter og en behagelig syre. Den er ideel til skaldyr som hummer, krabbekløer og østers eller fisk.

Domaine Méo-Camuzet Clos De Vougeot Gr. Cru 2020

Domaine Méo-Camuzet er en af de mest anerkendte vinproducenter i Bourgogne, etableret i starten af det 20. århundrede af Etienne Camuzet. Vingården råder over nogle af de mest prestigefyldte parceller på den berømte Grand Cru-mark, Clos de Vougeot. Efter Etienne Camuzets tid gik vinmarkerne i arv til hans datter, Maria Noirot. Da hun ikke havde børn, overgik ejendommen til Jean Méo, som fortsatte med at opretholde de høje standarder for vinproduktion, herunder lavere udbytte og minimal filtrering. Den legendariske vinmager Henri Jayer arbejdede også på domainet og bidrog til dets fremragende omdømme. I 1985 begyndte Domaine Méo-Camuzet at sælge deres vine direkte fra ejendommen. Siden 1989 har Jean-Nicolas Méo, søn af Jean Méo, stået i spidsen for domainet sammen med Christian Faurois. De har fortsat med at opretholde og udvide de ambitiøse mål for vingården. Domaine Méo-Camuzet fremstiller enestående og velafbalanceret Bourgogne fra Clos de Vougeot Grand Cru-marken i Côte de Nuits. Vinene er kendt for deres intensitet og brugen af ny eg, hvilket resulterer i en sublim Bourgogne.

Domaine Chanzy Clos De Vougeot Grand Cru 2016

Eksklusiv Grand Cru Bourgogne - Begrænset til kun 684 flasker Clos de Vougeot er berømt for sin kalkrige jord, der er perfekt til Pinot Noir. Årgang 2016 er anerkendt for sin harmoniske balance og elegance. Denne vin har modnet i egetræsfade i 16 måneder, efterfulgt af 2 måneder i ståltanke. Den præsenterer en dyb rubinfarve, mens duften afslører en kompleks sammensætning af blomster- og frugtnoter, herunder modne kirsebær og hindbær, med subtile hints af jord, krydderier og træ. Smagen er fyldig og rig, med velintegrerede tanniner, røde bærnoter og en markant mineralitet. Den har en perfekt afstemt syre og en lang, kompleks eftersmag. Vinen er klar til at blive nydt nu med dekantering eller kan opbevares i 15-20 år. Chanzy

Domaine Bouzereau Chassagne-Montrachet 2022 1er Cru Morgeot

Domaine Philippe Bouzereau Chassagne-Montrachet Premier Cru Morgeot 2022 er en elegant hvidvin lavet udelukkende på Chardonnay-druer, der stammer fra den prestigefyldte Premier Cru-vinmark Morgeot i Chassagne-Montrachet, beliggende i Côte de Beaune, Bourgogne, Frankrig. Producent: Domaine Philippe Bouzereau, også kendt som Château de Citeaux, er en respekteret vingård i Bourgogne, der er berømt for sine traditionelle vinfremstillingsteknikker og dedikation til at fremhæve terroirets unikke egenskaber. Vinmark og Terroir: Morgeot-vinmarken er berømt for sin ler- og kalkstensjord, som giver vinene en karakteristisk mineralitet og kompleksitet. Smagsnoter: Farve: Gylden med mellemintensitet. Næse: Duft af gule frugter og citrusnoter. Gane: Smag af gule frugter, citrus, citron, appelsin, smør og pære. Madparring: Denne vin er et fremragende valg til skaldyr, pasta, fede fisk som laks og tun, milde oste og charcuteri. Alkoholindhold: 13,5% Anmeldelser: Tidligere årgange har modtaget rosende anmeldelser, herunder en score på 90/100 fra Wine Spectator for årgang 2015.