Quinta do Noval Over 40 Year Old Tawny Port

Oplev denne portvin med en fyldig, cremet tekstur og en dyb læderbrun nuance. Smagsprofilen er rig på noter af valnødder, frugt og krydderier, hvilket resulterer i en vedvarende og kraftfuld afslutning. Vinen er fremstillet af druesorterne Touriga Francesa, Tinta Roriz og Tinta Barroca. Den bør serveres ved stuetemperatur og passer perfekt til nøddebaserede desserter. Quinta do Noval, grundlagt i 1715 og nu under ejerskab af det franske forsikringsselskab AXA, er en af de mest anerkendte vingårde i Douro-dalen. Ejendommen strækker sig over 210 hektar, hvoraf 145 hektar er dedikeret til vinmarker, og den er beliggende i hjertet af Cima Corgo-regionen.

1249 kr

Andre kiggede også på

Quinta do Noval Vintage Port 2016

Quinta do Noval Vintage Port 2016 Denne udsøgte portvin er fremstillet af druesorterne Touriga Nacional, Touriga Francesa, Tinto Cão og Sousão. Efter høsten modnes vinen i 18 måneder på egetræsfade, hvor moderne vinfremstillingsteknikker møder traditionelle metoder som fodpresning i store kar. Fermenteringen foregår i stenkar (Lagares) for at sikre en optimal udtrækning af aroma, farve og tanniner. Quinta do Noval, der blev registreret i 1715 og nu er under ejerskab af AXA, er en af de mest anerkendte vingårde i Douro-dalen. Ejendommen strækker sig over 210 hektar, hvoraf 145 hektar er dedikeret til vinmarker, beliggende i Cima Corgo-regionen, med vinproduktionen nu centreret i Douro-dalen.

Kopke 10 Year Old Tawny

er en udsøgt portvin fra Douro Superior og Quinta São Luiz i Tabuaco. Denne portvin er skabt af druer fra forskellige årgange, hvilket giver den en gennemsnitsalder på 10 år. Den præsenterer sig med en smuk mahognifarve og byder på aromaer af moden frugt, karamel, puddersukker, tørrede figner og hasselnødder. Smagen er både harmonisk og intens, med en langvarig, sød eftersmag. Den er ideel til at nyde sammen med hårde oste, desserter med nødder, tørrede frugter eller som en drink til eftertænksomhed.

Kopke 40 Year Old Tawny

Kopke 40 Year Old Tawny 93/100 point af Roy Hersch 95/100 point af Wine Spectator 96/100 point af Vinbladet Denne udsøgte Tawny er skabt fra meget gamle og omhyggeligt udvalgte vine fra Kopkes kældre. Den præsenterer en dyb mahognifarve med subtile grønne nuancer. Aromaen er rig på moden frugt, rancio og oxidationsnoter, der minder om apotek, kamfer og urter. Smagen er kompleks med en langvarig, tør afslutning, hvor syren harmonerer med sødmen, som aftager med alderen. Ideel for dem, der værdsætter lagrede tertiære aromaer. Den nydes bedst alene i godt selskab.

Quinta Vale D´Aldeia 10 years Tawny Port

Quinta Vale d'Aldeia 10 Years Old Port Wine er skabt fra omhyggeligt udvalgte vine, der har modnet på træfade. Den præsenterer sig med en rødbrun nuance og en aroma af moden frugt, figner og nødder. Vinen byder på en glat og silkeagtig tekstur, hvor subtile toner af egetræ harmonerer med en frisk syre, hvilket resulterer i en sød, elegant og vedvarende afslutning.