Château du Domaine de l'Eglise Pomerol 1990

Château du Domaine de l’Eglise er en udsøgt vin, der består af 95% Merlot og 5% Cabernet Franc. Vinen gennemgår gæring i tanke med temperaturkontrol og modnes derefter i 16 måneder på egetræsfade, hvoraf 60% er nye. Den har en kompleks duft, der kombinerer frugtsødme med den klassiske charme fra Pomerol. Smagen er fyldig og harmonisk, med nuancer af mørke bær, brombær, mørke kirsebær, skovbund, træ og vanilje. Eftersmagen er både blød og vedvarende. Denne vin er ideel til retter med vildt, grillet kalvekød, oksekød, lammekød samt modne hvidskimmeloste.

1799,-1599 kr

Andre kiggede også på

Sancerre "Château du Nozay" 2018

Flaskestørrelse: 0,75 Områdenavn: Loire Land: Frankrig Vintype: Hvidvin Anbefales til: Druer: 100% Sauvignon blanc Økologisk: Ja Vinhus: Domaine de Nozay Chateau du Nozay Sancerre 2017 on Vivino Duft af hvide blomster og citrusfrugter samt velintegrerede

Anjou Blanc ØKO Château de la Roulerie 2022

Anjou Blanc 2022 ØKO – Château de la Roulerie er en raffineret, økologisk hvidvin fra Loire-dalen i Frankrig, fremstillet udelukkende af Chenin Blanc, den traditionelle drue i Anjou. Château de la Roulerie er en velrenommeret producent, der prioriterer bæredygtighed, finesse og terroir. Denne vin er et fremragende eksempel på regionens mineralske og friske stil. Årgang 2022 bød på varme og solrige forhold, hvilket resulterede i en vin med både moden frugt og sprød syre, afbalanceret af druens naturlige kompleksitet. Type: Hvidvin – AOC Anjou Blanc Drue: 100 % Chenin Blanc Årgang: 2022 Område: Loire-dalen, Frankrig Producent: Château de la Roulerie Alkohol: Ca. 13 % Økologisk: Ja (certificeret) Duft: En elegant og kompleks aroma med noter af hvide blomster, pære, citron, bivoks og våd sten. Subtile hints af honning og fersken i baggrunden. Smag: Tør og præcis med frisk, livlig syre og god fylde. Smagsnoter af citrus, grønne æbler, kvæde og mineralske toner. En harmonisk balance mellem frugt og syre med en lang, ren eftersmag. Serveringsforslag: – Perfekt til skaldyr, østers, grillet fisk, salater, kylling og friske oste (fx gedeost) – Ideel til vegetariske retter og asiatisk mad med lime eller ingefær – Serveres ved 8–10 °C Stil og karakter: – Klassisk Loire Chenin Blanc med fokus på renhed, mineralitet og finesse – Tør stil med lagringspotentiale på 3–5 år – Velegnet til både mad og nydelse i sig selv Kort sagt: Anjou Blanc ØKO 2022 fra Château de la Roulerie er en frisk, mineralsk og karakterfuld Chenin Blanc, der forener Loire-dalens klassiske elegance med økologisk vinproduktion. En vin med nerve og finesse, der vil glæde enhver, der elsker rene, tørre hvidvine.

Château de Meursault Pommard 1. Cru Clos des Epenots 2019

Château de Meursault Pommard 1. Cru Clos des Epenots 2019 Rødvin – Bourgogne, Frankrig Denne prestigefyldte vin fra Clos des Epenots, en af Pommards mest berømte Premier Cru-marker, leverer kraft, struktur og klassisk Pinot Noir-karakter i en imponerende årgang. Smagsprofil: Farve: Dyb rubinrød med violette nuancer. Duft: Kompleks og intens bouquet med noter af modne kirsebær, skovbær, violer og sort te, elegant afrundet af ristet eg, vanilje og et strejf af mokka. Smag: Fyldig og koncentreret med faste, modne tanniner og en livlig syre. Smagen folder sig ud i lag med mørke bær, krydderier, skovbund og mineralsk nerve. Eftersmag: Lang, fast og elegant med et tydeligt terroirpræg. Vinfremstilling: Druerne håndhøstes og sorteres grundigt. Vinificeret med traditionel burgundisk metode med kold maceration og gæring i åbne kar. Lagret 15–18 måneder i franske egetræsfade, heraf en del nye. Fakta: Drue: 100 % Pinot Noir Appellation: Pommard 1er Cru – Clos des Epenots Producent: Château de Meursault Årgang: 2019 Alkohol: 13 % Servering: 16–18 °C – velegnet til oksekød, vildt, svamperetter og modne oste Lagring: 10–20 års potentiale i kælderen Clos des Epenots 2019 forener kraft og elegance i en vin, der repræsenterer det ypperste fra Pommard – ideel til både gemmeværdig nydelse og gastronomiske oplevelser.

Chateauneuf du Pape Privilege Øko Château Maucoil

2018 er en økologisk vin fremstillet af druer fra vinstokke, der er 70 år gamle. Druerne plukkes i hånden og udvælges med omhu. Vinen fermenteres i åbne kar og lagres i 12-18 måneder på franske egetræsfade. Vinen præsenterer sig med en dyb, purpurrød farve og en kompleks aroma af modne frugter, krydderier og kaffe. Smagen er velafbalanceret med frugtagtige noter, en mørk animalsk karakter og krydrede undertoner. Den afsluttes med en mineralitet og sprøde frugtnuancer. Ideel til grillretter med vildt, oksekød, lam eller svinekød samt modne rødskimmeloste. Bør serveres ved en temperatur på 17-18°C.