Domaine Hoffmann-Jayer Echezeaux "Du Dessus" Grand Cru 2018

Domaine Hoffmann-Jayer, tidligere kendt som Domaine Jayer-Gilles, blev grundlagt i 1950'erne af Robert Jayer og hans kone Paulette. Vingården ligger i Magny-lès-Villers, sydvest for Nuits-Saint-Georges. Gilles Jayer overtog familieforetagendet i 1998, men i 2017 solgte han ejendommen til André Hoffmann, en schweizer med baggrund i medicinalindustrien og en passion for vin. Domænet er nu under omstilling fra Gilles Jayers robuste stil til en mere moderne og afbalanceret stil med mindre brug af egetræ. Domaine Hoffmann-Jayer gennemgår en spændende udvikling, og kvaliteten af vinmarkerne og druerne er høj. Den nye stil er mere tilgængelig og interessant. Druerne vokser på en parcel i den nedre del af Echézeaux, ved den øvre grænse af Grand Echézeaux. Parcellen er 0,53 ha med 50 år gamle vinstokke. Druerne plukkes i hånden, sorteres, afstilkes og fermenteres i 20-25 dage. Vinen modner i 18-24 måneder på 70% nye fade og hældes på flaske uden filtrering. Farven er mørk rubinrød, og næsen domineres af sort frugt, violer og pæoner. I munden er vinen fed og fyldig.

2495 kr

Andre kiggede også på

Domaine Jean-Pierre Maldant Corton Les Grandes Lolieres Grand Cru 2015

Jean-Pierre Maldant ejer en 0,27 ha parcel i Grand Cru-vinmarken 'Les Grandes Lolières' i Ladoix-Sérigny. Vinstokkene er 80 år gamle, og jorden består af ler og kalk på en kalkklippe, hvilket giver lavt udbytte men høj kompleksitet. Vinen gærer og modnes i 14 måneder på Bourgogne træfade. Grand Cru Corton Les Grandes Lolières har en kompleks duft af modne bær og roser. Smagen er typisk Bourgogne med styrke, krydderier og sarthed. Med alderen udvikler vinen noter af skovbund, læder og tørrede blade. Perfekt til lam, kalv, okse eller vildt.

Fixin 1er Cru Clos Du Chapitre Domaine Méo-Camuzet 2021

Domaine Méo-Camuzet er en af de mest berømte producenter i Bourgogne, grundlagt i begyndelsen af 1900-tallet af Etienne Camuzet. Efter hans datter Maria Noirots død i 1959, blev ejendommen testamenteret til Jean Méo, som fortsatte driften med hjælp fra markarbejdere og vinbønder, herunder den legendariske vinmager Henri Jayer. Jean Méo begyndte at sælge vinene direkte fra ejendommen i 1985, og i 1988 overtog han også ansvaret for markerne. Siden 1989 har hans søn, Jean-Nicolas Méo, ledet domainet sammen med Christian Faurois. De har fastholdt og udbygget de ambitiøse mål for Domaine Méo-Camuzet, som stadig rangerer blandt de bedste i Bourgogne. Pinot Noir-druerne til denne Fixin hentes på to parceller nord for landsbyen Fixey. Vinstokkene er mellem 25 og 50 år gamle, og modningen foregår langsomt, hvilket resulterer i en vin med god sprødhed og aroma. Modningen varer 12-14 måneder på hovedsageligt brugte træfade. Méo-Camuzets Fixin er ofte mere afrundet og frugtrig i sin ungdom end mange andre Fixin-vine, med intense nuancer af kølige skovbær og en god portion tannin, som sikrer en god modning. Den er meget anvendelig til gastronomien. For mere information, besøg MEO CAMUZET.

Clos de la Roche Domaine Dujac 2011 Grand Cru

Clos de la Roche Domaine Dujac 2011 Mørkerød farve med moskus- og peberaromaer af røde kirsebær, rosenblad og underbusk. Silkeblød og rig smag af røde bær, kirsebær, pebrede urter og krydderier. Smidig og energisk vin med kompleks eftersmag.

Domaine Pierre-Olivier Garcia Cuvée Baie Par Baie Corton Grand Cru 2021

Domaine Pierre-Olivier Garcia blev grundlagt i 2016 af Pierre-Olivier Garcia, som startede med en lille parcel i Nuits-Saint-Georges og har siden arbejdet på at genoprette biodiversiteten i sine vinmarker. Han eksperimenterer med forskellige landbrugsmetoder, herunder pløjning, beplantning af træer og brug af høns til græsning, for at tiltrække bier og sommerfugle tilbage til sine 0,4 hektar vinmarker. Derudover samarbejder han tæt med andre vinavlere for at sikre høj frugtkvalitet og praktiserer lav-interventions vinfremstilling uden brug af nye egetræsfade for at lade vinene udtrykke deres oprindelse. Corton Grand Cru 'Cuvée Baie par Baie' 2021 er fremstillet af 100% Pinot Noir-druer fra den østvendte skråning af Corton-højen, hvor jorden består af kalksten fra Jura-perioden. Denne vin har en alkoholprocent på 14% og er kendt for sin kompleksitet og lagringspotentiale. Som ung kan den fremstå tæt og tanninrig, men med alderen udvikler den en smuk syre og langvarig eftersmag.  Denne vin er ideel at servere ved en temperatur på 16°C og passer godt til retter som grillet oksekød, rådyr eller vildsvin.