Domaine Remi Jobard Volnay 1er Cru 'Les Santenots' 2018

Rémi Jobard håndplukker økologiske Pinot Noir-druer, som derefter nøje udvælges, afstilkes og forsigtigt knuses. Druerne gennemgår en kølig gæring med naturlige gærceller, først i udendørs tanke fra oktober til november, og derefter i kælderen på østrigske demi-muids (600 l, 25% nye) fra Stockinger. Vinen lagres i 18 måneder på de samme træfade og tappes uden filtrering. Volnay 1. Cru Les Santenots byder på en delikat og frugtig aroma med subtile røgede noter af træ og vanilje. Smagen er kompleks med nuancer af kirsebær, violer og milde krydderier som kanel. Den præsenterer en fin balance mellem struktur, fylde og elegance. Eftersmagen er langvarig med god tannin og en underliggende mineralitet, der komplementerer frugtsødmen. Den bør serveres ved 12-14 grader og passer perfekt til fuglevildt, lam, oksekød og modne hvidskimmeloste.

849 kr

Andre kiggede også på

Gevrey Chambertin 1er Cru Poissenot, Domaine Humbert 2020

Gevrey-Chambertin 1er Cru "Poissenot" Domaine Humbert 2019 er en kraftfuld og kompleks rødvin fra Bourgogne, der repræsenterer noget af det ypperste fra Côte de Nuits. Vinen kommer fra Premier Cru-marken Poissenot, som ligger højt på skråningen lige under Grand Cru-marken Chambertin Clos de Bèze. Oprindelse: Land: Frankrig Region: Bourgogne Appellation: Gevrey-Chambertin 1er Cru Mark: Poissenot Producent: Domaine Humbert Frères Årgang: 2019 Drue: 100 % Pinot Noir Smagsnoter: En intens og elegant vin med aromaer af mørke kirsebær, skovbær, viol, krydderier og let røg fra fadlagringen. I munden viser den fokus og struktur, med fine tanniner, god syre og lang, kompleks eftersmag. 2019-årgangen er særlig vellykket og kombinerer moden frugt med friskhed. Vinificering: Manuel høst og sortering Gæring med hele klaser for øget kompleksitet Lagret på franske egetræsfade (delvist nye) i ca. 18 måneder Ufiltreret aftapning for at bevare vinens autenticitet Anbefalet mad: Vildtretter som rådyr eller due Andebryst med bærglace Svamperisotto med trøffel Lagrede bløde oste (Brillat-Savarin, Époisses) Servering og lagring: Serveringstemperatur: 15–16 °C Drikkes: Kan drikkes nu efter lidt iltning, men vinder ved lagring i 8–15 år En vin for den seriøse Bourgogne-elsker – sofistikeret, terroirdrevet og med langt lagringspotentiale. Domaine Humberts Gevrey-Chambertin 1er Cru Poissenot 2019 er et udtryk for både håndværk og klassisk elegance.

Domaine Remi Jobard Bourgogne Aligoté ØKO 2023

Domaine Remi Jobard Bourgogne Aligoté ØKO 2023 Dette er en meget frisk, saftig og stringent økologisk hvidvin fra Bourgogne i Frankrig med en alkoholprocent på 13,0 %. Vinen er lavet på regionens traditionelle, men ofte oversete "anden-drue", Aligoté, som under denne produktion opnår en usædvanlig dybde og karakter. Druerne høstes udelukkende fra over 50 år gamle vinstokke (Vieilles Vignes) på "En Busigny"-marken, som er centralt placeret i Meursault-området. Jordbunden her er præget af kalksten og ler. Mosten gæres spontant på druernes naturlige gærceller. Halvdelen af høsten gæres på ståltanke, mens resten gæres på store 600-liters egetræsfade og mindre barriques fra det østrigske bødkeri Stockinger. Vinen modnes i 12 måneder på disse beholdere og samles derefter i 6 måneder på ståltanke, før den aftappes helt uden filtrering. I glasset står vinen lys og strågul. Duften er elegant og intens med klare aromaer af vilde buskblomster, lindeblomster, moden citrus, citron, grapefrugt og friskplukkede grønne æbler, understøttet af nuancer af friskkværnet smør, bagværk og et diskret stænk af vanilje. På paletten opleves vinen finesserig, energisk og med en flot, markeret struktur. Den sprøde og levende frugtsyre giver vinen masser af spænding og nerve, mens lagringen på gærresterne og fadene tilfører en herlig harmoni og en integreret tannin i baggrunden. Eftersmagen er lang, ren og fokuseret med en udpræget, salt mineralitet og en læskende, syrlig citrusfinish. Anmeldelser og ratings: Robert Parker: 88-90 point Vivino: 3,9 stjerner Madparring: Friske skaldyr, østers, sneglesupper eller sprøde ostevandbakkelser (Gougères). Pandestegt eller ovnbagt lys fisk serveret med en syrlig citronsauce eller krydderurtesmør. Salater eller lette retter med frisk gedeost, hvor vinens høje syre harmonerer med osten. Lette pastaretter med grøntsager, hvidløg og olivenolie. Vinen bør serveres afkølet ved ca. 10–12 °C. Den kan nydes med stor fornøjelse nu for sin ungdommelige spændstighed og energi, men har struktur nok til at udvikle sig flot over de næste 3-5 år.

Domaine Jean-Marc Brocard Chablis 1er Cru Vaulorent Øko 2023

Domaine Jean-Marc Brocard Chablis 1er Cru Vaulorent Øko 2023 Beskrivelse:Vinen kommer fra "Vaulorent", som er den mest berømte Premier Cru-mark i Chablis. Det unikke ved denne mark er dens placering; den ligger på den samme skråning som Grand Cru-markerne (nabo til Les Preuses), hvilket giver vinen en kraft og dybde, der ofte minder mere om en Grand Cru end en typisk Premier Cru.Jean-Marc Brocard er en pioner inden for økologi og biodynamik i Bourgogne. Denne vin er certificeret økologisk og fremstilles med minimal indgriben for at lade det berømte Kimmeridgien-jordbundslag (kalksten fyldt med fossile østersskaller) tale gennem vinen. Vinen gærer og lagrer udelukkende på temperaturstyrede ståltanke for at bevare den maksimale friskhed, præcision og de skarpe mineralske undertoner, som Chablis er verdenskendt for. Smagsnoter og duft: Syn: Lys strågul med glimt af sølv og grønne nuancer. Duft: En meget præcis og ren næse. Man mødes af klassiske noter af citrus, grønne æbler og hvide blomster, men det er de underliggende noter af våde sten, østersskaller og flint, der definerer vinen. Smag: I munden er vinen rank og energisk. Den har en fantastisk koncentration af frugt, der balanceres af en knivskarp syre. Den efterlader en lang, saltholdig og mineralsk eftersmag, som er karakteristisk for Vaulorent-marken. Druer: 100 % Chardonnay (økologisk dyrket). Alkoholprocent: 13,0 %. Serveringsforslag:Denne vin er den ultimative ledsager til østers, caviar eller grillet hvid fisk med citron. Den kan nydes ung for sin energi, men har potentiale til at udvikle sig flot i kælderen de næste 5-10 år.

Lucien Le Moine Meursault 1er Cru "Les Gouttes d'Or" 2023

Lucien Le Moine Meursault 1er Cru"Les Gouttes d'Or" 2023 "Les Gouttes d'Or" – som direkte oversat betyder "dråber af guld" – er en af de mest ikoniske marker i Meursault. I hænderne på Lucien Le Moine i 2023-årgangen er der tale om en vin, der kombinerer Meursaults klassiske generøsitet med en knivskarp, næsten elektrisk præcision. Vinen præsenterer sig med en strålende gylden farve og en ekspressiv næse af modne gule stenfrugter, ristede mandler, hvide blomster og det karakteristiske strejf af modent smør og akaciehonning. I munden er vinen bemærkelsesværdig koncentreret med en fyldig, olieret tekstur, der perfekt modspilles af en frisk syre og en markant mineralsk nerve, der er typisk for netop denne marks kalkholdige jordbund. Terroir og FremstillingMarken "Les Gouttes d'Or" ligger placeret højt på skråningen, hvor jordbunden er rig på kalksten og flint, hvilket giver vinen sin vertikale struktur og mineralitet. Lucien Le Moine løfter dette terroir gennem deres kompromisløse tilgang: Naturlig vinificering: Der benyttes ingen pumper, og vinen flyttes udelukkende ved hjælp af tyngdekraft. Lagring på gæren: Vinen lagres på sit fulde bundfald (lees) på franske egetræsfade. Denne teknik tilfører vinen dens unikke krop og komplekse aromaprofil uden at maskere frugten. Minimal indgriben: Der foretages ingen filtrering eller klaring, hvilket bevarer vinens fulde energi og sjæl. Detaljer Druer: 100% Chardonnay. Alkoholprocent: Ca. 13,5%  Lagringspotentiale: Selvom 2023-årgangen har en charmerende umiddelbarhed, vil denne 1er Cru først for alvor vise sin fulde kompleksitet efter 7-12 år i kælderen, hvor den vil udvikle dybe noter af tørret frugt og ristet brioche.