Dominio De Pingus Flor De Pingus 2008

Flor de Pingus er en vin fra yngre vinstokke nær Pingus-parcellerne. Vinstokkene er 35-45 år gamle og giver vinen stor mineralitet. Høstudbyttet er lavt, maks 25 hl/ha. Vinen gærer i store træfade og lagres i 14 måneder på en blanding af nye og brugte franske fade. Den tappes uden klaring og filtrering. Flor de Pingus afspejler Pingus i kvalitet og stil, men til en lavere pris. Siden 2004 har vinen fået 95-98 point af Robert Parker. Biodynamisk siden 2005. Robert Parker 96.

999 kr

Vi anbefaler Dominio De Pingus Flor De Pingus 2008

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2008 er en anerkendt vin fra Ribera del Duero i Spanien, produceret af den berømte vinmager Peter Sisseck. Sisseck er kendt for at have revolutioneret spansk vinproduktion, og hans vine er blevet nogle af de mest eftertragtede i verden. Dominio De Pingus Flor De Pingus 2008 er en af de mest kendte vine fra hans portefølje, og den repræsenterer et mere tilgængeligt alternativ til den legendariske Pingus, men stadig med en imponerende kvalitet. Dominio De Pingus Flor De Pingus 2008 er lavet på 100 % Tempranillo-druer, som dyrkes under strenge økologiske og biodynamiske principper. Vinstokkene, der bruges til denne vin, er ofte meget gamle, hvilket bidrager til vinens dybde og kompleksitet. Årgangen 2008 var generelt betragtet som en udfordrende årgang i Ribera del Duero, men Peter Sisseck formåede alligevel at skabe en vin af høj kvalitet. Smagsmæssigt er Dominio De Pingus Flor De Pingus 2008 kendt for sin intense og komplekse profil. Den byder på noter af mørke frugter som brombær og kirsebær, sammen med hint af krydderier, læder og tobak. Tanninerne er velafbalancerede, og den har en flot struktur med en lang og vedvarende finish. Selv om Flor De Pingus er lidt mere tilgængelig og drikkeklar tidligere end Pingus, er det stadig en vin, der kan gemmes i flere år, og som vil udvikle sig med tiden. Dominio De Pingus Flor De Pingus 2008 er ikke blot en vin, men en oplevelse for vinelskere, der ønsker en smag af noget helt særligt. Dens kompleksitet, finesse og balancerede struktur gør den til en af de mest eftertragtede vine fra Spanien.

Andre kiggede også på

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2018

Efter en udfordrende 2017-årgang er Flor de Pingus tilbage i fuld produktion i 2018. Peter Sisseck begyndte høsten lidt tidligere end mange andre, fra 16. september til 8. oktober, og druerne var smukt modne og nærmest perfekte. Flor de Pingus skabes på frugt fra delvist lejede vinmarker nær Barrosso og San Cristóbal, som også leverer druer til Pingus. Vinstokkene er 40-60 år gamle, hvilket giver vinen stor mineralitet og mindsker stress i de tørre sommermåneder.

Dominio De Pingus, Pingus 2019

Pingus-vinen stammer fra to parceller, Barrosso og San Cristóbal, med vinstokke over 65 år gamle. Arealet er 4,2 ha, og i gode år leverer det frugt til omkring 30 fade. Efter frosten i 2017 blev 2018 et godt år med både kvantitet og kvalitet i top. Peter Sisseck anvender vinifikation af hele drueklaser, og i denne årgang var næsten halvdelen af klaserne med stilke. Vinen lagres i franske fade, hvoraf nogle er brugt til Flor de Pingus. Fra 2018 blev en del af vinen lagret i store fade i 21 måneder før aftapning uden klaring eller filtrering. Robert Parker beskrev 2019 Pingus som harmonisk, elegant og præcis med 14% alkohol og en velouragtig mundfølelse. 7.900 flasker blev produceret og aftappet i september 2021. Peter Sisseck grundlagde Dominio de Pingus i 1995, og vinen blev legendarisk, da Robert Parker gav den op til 100 point. Der fremstilles fire vine: Pingus, PSI, Flor de Pingus og Amelia. Peter Sisseck’s dogmeregler fokuserer på terroir, gamle vinstokke, lavt udbytte, selektiv drueudvælgelse, håndafstilkning, små gæringsbeholdere, kold gæring og ingen klaring eller filtrering. Pingus er en af de mest anerkendte spanske vine og er kendt for sin kvalitet og intensitet. Navnet "Pingus" stammer fra Peters barndomskælenavn. Vinen blev en legende, da Robert Parker gav den 96-100 point i 1996, hvilket førte til stor efterspørgsel og høje priser. Peter Sisseck blev inspireret til at gå ind i vinens verden efter barndomsbesøg i Bordeaux hos onklen Peter Vinding-Diers. Selvom Pingus har spansk temperament, er inspirationen hentet fra Bordeaux, især fra vine som Le Pin og Valandraud.

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2015

Flor de Pingus er en spansk vin lavet af 100% Tempranillo fra 40-60 år gamle vinstokke. Vinen fermenteres i store træfade og lagres i 14 måneder på en blanding af nye og brugte franske fade. Den tappes uden klaring eller filtrering. Flor de Pingus er kendt for sin kraftfulde og fyldige smag med noter af friske røde kirsebær, sorte brombær, søde og røgfyldte toner samt en mild friskhed og salt mineralitet. Årgang 2015 er særligt rost for sin balance og vitalitet.

Dominio De Pingus, Pingus 2020

Viña Pedrosa Reserva er en vin lavet på 100% Tinta del País (Tempranillo) fra marker i 840 meters højde. Vinen er håndhøstet og har lagret 24 måneder på franske og amerikanske egetræsfade samt minimum 12 måneder på flaske. Vinen har en dyb kirsebærrød farve med lilla skær og aromaer af modne kirsebær, brombær, lakrids, kanel og tobak. Smagen er kraftfuld med saftig syre og kraftige tanniner, hvilket giver vinen et langt liv. Eftersmagen er lang og behagelig. Viña Pedrosa Reserva kan lagres i flere år før servering. Den passer godt til intense gryderetter med oksekød, lam eller vildt, samt grillede grøntsager som squash eller aubergine. Serveres ved 15-17 grader indtil 2030. 94 point - Robert Parker/Wine Advocate, december 2019 "The truly impressive 2016 Viña Pedrosa Reserva is a textbook example of ripe Tempranillo from Ribera del Duero with the austerity of the Castilian weather and the poor limestone-rich soils that give it a chalky mouthfeel. It's juicy and a little chewy but has plenty of fruit to counterbalance those tannins, and it has grip and should do well with the regional foods like roasted lamb or suckling pig. 2016 was a cooler year, and the wine shows very good balance and freshness. 68,805 bottles produced. It was bottled in January 2018."