Dominio De Pingus, Pingus 2020

Viña Pedrosa Reserva er en vin fremstillet udelukkende af Tinta del País (Tempranillo) fra vinmarker beliggende i 840 meters højde. Druerne er håndplukkede, og vinen har modnet i 24 måneder på både franske og amerikanske egetræsfade, efterfulgt af mindst 12 måneders flaskelagring. Vinen præsenterer en dyb kirsebærrød nuance med lilla toner og byder på aromaer af modne kirsebær, brombær, lakrids, kanel og tobak. Smagen er intens med en saftig syre og markante tanniner, hvilket sikrer vinen en lang holdbarhed. Eftersmagen er vedvarende og behagelig. Viña Pedrosa Reserva kan med fordel lagres i flere år inden servering. Den er et fremragende valg til kraftige gryderetter med oksekød, lam eller vildt, samt til grillede grøntsager som squash eller aubergine. Anbefalet serveringstemperatur er 15-17 grader, og vinen kan nydes frem til 2030. 94 point - Robert Parker/Wine Advocate, december 2019 "Den imponerende 2016 Viña Pedrosa Reserva er et klassisk eksempel på moden Tempranillo fra Ribera del Duero, der afspejler det kastilianske vejr og de kalkholdige jorde, som giver en kalket mundfølelse. Den er saftig og en smule sej, men har rigeligt med frugt til at balancere tanninerne, og den har en god struktur, der passer godt til regionale retter som stegt lam eller pattegris. 2016 var et køligere år, og vinen viser en meget god balance og friskhed. Der blev produceret 68. 805 flasker, og den blev tappet i januar 2018.

8995 kr

Andre kiggede også på

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2021 - MAGNUM

Flor de Pingus er en udsøgt vin fremstillet fra 25-60 år gamle vinstokke beliggende i La Horra og Olmedillo de Roa. Druerne, der høstes i slutningen af september, inkluderer 4% Grenache. Efter en omhyggelig sortering gennemgår druerne fermentering i ståltanke og modnes derefter i 14 måneder på en kombination af nye og brugte franske egetræsfade. Vinen præsenterer en kompleks smagsprofil med noter af blommer, violer og krydrede urter, ledsaget af en frisk og saltet mineralitet. Den er både kraftfuld og fyldig, men også saftig og forførende. Ifølge Peter Sisseck er 2021-udgaven kendetegnet ved en friskhed med rød frugt og en rig tanninstruktur.

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2011

Flor de Pingus 2011 er en udsøgt vin fremstillet fra yngre vinstokke, der er mellem 35 og 45 år gamle, beliggende tæt på de marker, der producerer den berømte Pingus. Denne vin er lavet udelukkende af Tempranillo-druer, med et begrænset høstudbytte på maksimalt 25 hl/ha. Gæringen foregår i store træfade, og vinen modnes i 14 måneder på en kombination af nye og brugte franske egetræsfade. Den tappes uden klaring og filtrering for at bevare sin naturlige karakter. Flor de Pingus tilbyder en oplevelse, der minder om Pingus, men til en mere overkommelig pris. Vinen har modtaget imponerende anmeldelser fra Robert Parker, med vurderinger på 95-98 point siden 2004. I 2008 blev den anerkendt som en af Spaniens bedste vine, når man ser på forholdet mellem pris og kvalitet. Vinen har været dyrket biodynamisk siden 2005. Rating: Robert Parker: 92 point

Dominio De Pingus 2021, Ribera Del Duero

Pingus er en legendarisk vin, som enhver dansk vinentusiast bør prøve. I de seneste år er vinen blevet mere klar og livlig. For at beskytte mod frost og sikre fremtidig produktion har Peter Sisseck investeret i ventilationssystemer. Tim Atkin, en britisk Master of Wine, har en dyb forståelse for vinene fra Ribera del Duero. I hans rapport fra september 2023, "Ribera del Duero Top-100", præsenteres distriktets hierarki baseret på smagningen af 578 vine fra 181 vingårde. Vega Sicilia, Dominio de Es og Pingus er blandt de øverste på listen. Druerne til Pingus 2021 blev høstet fra markerne "San Cristobal" og "Barrosso", som blev plantet i 1929. Peter Sisseck eksperimenterer med at vinificere hele drueklaser, og i 2021 blev en fjerdedel af klaserne anvendt. Vinen lagres på franske egetræsfade, og i 2021 blev lagringstiden i små fade reduceret til 12 måneder. Kendt for sin utrættelige jagt på perfektion, har Peter Sisseck en unik evne til at forvandle druer til noget ekstraordinært. Pingus 2021 er beskrevet som dybt farvet med en frisk aroma af blå frugter og en afbalanceret smag med komplekse tanniner. Sisseck vurderer, at 2021-udgaven er på højde med den berømte Pingus fra år 2000.

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2007

Flor de Pingus 2007 er fremstillet fra 35-45 år gamle vinstokke, der ligger tæt på de berømte Pingus-parceller. Denne vin, lavet udelukkende på Tempranillo-druer, har et lavt udbytte på maksimalt 25 hl/ha. Gæringen foregår i store træfade med minimal indgriben. Efterfølgende lagres vinen i 14 måneder på en kombination af nye og brugte franske egetræsfade fra Pingus, og den tappes uden klaring og filtrering. Den har mange ligheder med Pingus, men er tilgængelig til en mere overkommelig pris. Robert Parker har tildelt vinen 95 point, og Jay Miller har rost den som "Spaniens bedste vin i forhold til pris og kvalitet."