Dominio De Pingus Flor De Pingus 2012

Flor de Pingus 2012 er fremstillet fra 35-45 år gamle vinstokke, der ligger tæt på de berømte Pingus-marker. Denne vin, lavet udelukkende af Tempranillo-druer, har et lavt udbytte på maksimalt 25 hl/ha. Gæringen foregår i store træfade, og vinen modnes i 14 måneder på en kombination af nye og brugte franske egetræsfade fra Pingus. Den tappes på flaske uden klaring og filtrering. Flor de Pingus deler mange karaktertræk med Pingus, men er tilgængelig til en mere overkommelig pris. Vinen har modtaget høje vurderinger fra Robert Parker, med point mellem 95-98 fra 2004 og frem, mens Pingus har opnået 98-100 point i samme tidsrum. I 2008 bemærkede Jay Miller, Parkers repræsentant i Spanien, at "I forholdet mellem pris og kvalitet kan dette være Spaniens bedste vin. " Vinen har været biodynamisk dyrket siden 2005.

1495,-1345,5 kr

Andre kiggede også på

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2009

Flor de Pingus 2009 er en vin fremstillet fra yngre vinstokke, der er mellem 35 og 45 år gamle, og som er plantet tæt på Pingus-markerne. Denne vin består udelukkende af Tempranillo-druer og har et lavt udbytte på maksimalt 25 hl/ha. Gæringen foregår i store træfade, og vinen modnes i 14 måneder i en kombination af nye franske egetræsfade og tidligere anvendte Pingus-fade. Den tappes på flaske uden klaring og filtrering. Flor de Pingus har mange ligheder med Pingus, og forskellen i kvalitet er mindre end prisforskellen kunne antyde. Siden 2004 har vinen modtaget mellem 95 og 98 point fra Robert Parker, mens Pingus har opnået mellem 98 og 100 point. I 2008 bemærkede Jay Miller, at "I forholdet mellem pris og kvalitet kan dette være Spaniens bedste vin." Vinen har været biodynamisk siden 2005. Rating: Robert Parker: 97-98 point

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2013

Dominio de Pingus – Flor de Pingus 2013 Spanien – Ribera del Duero DO Producent: Peter Sisseck – dansk vinmager med legendarisk status i Spanien.Flor de Pingus er anden-vinen til den ikoniske og meget sjældne Pingus, men står stærkt på egne ben og anses ofte som en "førstevin i forklædning". Drue: 100 % Tempranillo (lokalt kaldet Tinto Fino) Druerne kommer fra 35–50 år gamle vinstokke dyrket økologisk og med lavt udbytte for maksimal koncentration. Stil og årgangskarakter: 2013 var et relativt køligt og ujævnt år i Ribera del Duero, men Peter Sissecks præcise tilgang har skabt en vin med bemærkelsesværdig friskhed og elegance for området. Duft: Tæt og intens næse af modne mørke bær, især brombær og solbær Nuancer af lakrids, krydderier, viol og et diskret hint af eg og vanilje Mineralsk baggrund og begyndende tertiære noter (læder, jord) Smag: Fyldig og koncentreret med saftig mørk frugt og faste, modne tanniner Flot balance mellem frugt, syre og fad Lang og vedvarende finish med friskhed og struktur 2013 er en årgang, der nu er moden og harmonisk, men stadig har mange år foran sig Lagring: Lagret ca. 14–18 måneder på franske egetræsfade (en del nye) Efterfølgende flaskelagring før frigivelse Fakta: Alkohol: Ca. 14,5 % Klassifikation: Ribera del Duero DO Produceret i begrænset mængde og med streng sortering Madmatch: Langtidsbraiseret lam, vildt, oksemørbrad med svampesauce Kraftige gryderetter og modne oste Kort sagt: Flor de Pingus 2013 forener kraft og finesse på mesterlig vis. En stor vin i sin egen ret – med dybde, balance og stor lagringspotentiale. Hvis Pingus er myten, er Flor de Pingus den vin, man faktisk får lov til at drikke – og den skuffer bestemt ikke

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2006

er en bemærkelsesværdig årgang fra den anerkendte vinmager Peter Sisseck i Ribera del Duero. Flor de Pingus er den mere tilgængelige version af den legendariske Pingus-vin, men den bevarer stadig Sissecks kendetegn for kvalitet, elegance og dybde. Beskrivelse Druesort: 100 % Tempranillo Årgang: 2006 Område: Ribera del Duero, Spanien Producent: Dominio de Pingus Lagring: Modnet på franske egetræsfade, hvilket tilføjer vinen kompleksitet og en afrundet karakter. Smagsnoter Farve: Dyb, mørk rubinrød med lette granatrøde nuancer. Duft: En intens og elegant aroma med mørke bær som solbær, brombær og kirsebær, suppleret med noter af ristet egetræ, vanilje, tobak, lakrids og et hint af grafit. Smag: Fyldig og struktureret med modne tanniner og en silkeblød mundfølelse. Frugten er intens og ledsages af krydrede noter af cedertræ, mørk chokolade og mokka. Syren er velafbalanceret, hvilket giver vinen en flot friskhed trods dens dybde. Eftersmag: Lang og vedvarende med en elegant mineralitet og noter af modne frugter og krydderier. Servering og madparring Flor de Pingus 2006 bør serveres ved 16-18°C og dekanteres i en time for at udfolde dens fulde potentiale. Den er ideel til kraftige kødretter som grillet oksekød, lammekrone, vildt samt rige gryderetter. Den kan også nydes med modne oste for en endnu dybere smagsoplevelse. Konklusion Årgang 2006 var en fremragende årgang i Ribera del Duero med ideelle vækstbetingelser, hvilket gør denne vin særlig velstruktureret og harmonisk. Den kan nydes nu, men har også potentiale til yderligere lagring i flere år. Flor de Pingus 2006 er et sublimt valg for vinelskere, der ønsker en kraftfuld, men elegant spansk rødvin med stor kompleksitet og dybde.

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2023

er en anerkendt rødvin fra Ribera del Duero i Spanien, fremstillet af den danske vinmager Peter Sisseck. Den anses for at være den "anden vin" til den legendariske Pingus, men har opnået kultstatus i sig selv og er 100% biodynamisk dyrket Tempranillo.  Årgang 2023 beskrives som mere umiddelbar og tilgængelig end den mere seriøse 2022'er, men stadig med stor balance og renhed. Farve: Dyb rubinrød. Duft: Aromaen er intens og frugtig med noter af blåbær, solbær, figner og et strejf af lakrids. Der er også nuancer af cedertræ og tobak, som tilføjer kompleksitet. Smag: Smagen er saftig, moden og fyldig. Den domineres af mørke frugter, der er typiske for Tempranillo fra regionen, med velintegrerede tanniner og en god syre, der giver friskhed. Finish: Eftersmagen er lang og vedvarende, med frugtnoter og et let krydret strejf fra fadlagringen.  Drue: 100% Tempranillo (også kendt som Tinto Fino i området) fra 40-60 år gamle vinstokke. Dyrkning: Vingården har været drevet biodynamisk siden årgang 2005. Lagring: Vinen gærer i store træfade og modnes derefter i 12 måneder på en blanding af nye franske fade og fade, der tidligere er brugt til Pingus. Alkoholprocent: Vinen har en alkoholprocent på 14% ABV ifølge producentens oplysninger. Flor de Pingus 2023 er en vin, der er drikkelig nu, men som også har et stort potentiale for at udvikle sig yderligere ved lagring i flere år.