Lopez Cristobal, Ribera del Duero La Linde 2021

Lopez Cristobal, Ribera del Duero La Linde 2021 Lopez Cristobal La Linde 2021 er en vin fra en enkeltmark i Ribera del Duero, der giver stor værdi for pengene. Den er sammensat af 95% Tempranillo og 5% Merlot og har lagret i 3 måneder på 225 liters barriquefade, hvoraf 80% er franske og 20% amerikanske. "La Linde" har opnået anerkendelse som Spaniens bedste rødvin ved Baco Award, en prestigefyldt blindsmagning med over 50 professionelle dommere. Årgang 2021 har fået kvalitetsstemplet "Excelente" fra det officielle kvalitetsråd i Ribera del Duero. Med en alkoholprocent på 15% og subtile krydderier fra egetræsfadene, er denne vin et must for Ribera del Duero-elskere. Den præsenterer en violet farve med en dyb, mørk kerne og byder på aromaer af violer, skovjordbær, lakrids, brombær, kirsebær og fadkrydrede blommer. Smagen er silkeblød med en rig bærprofil, madvenlige tanniner og noter af vanilje, kaffe og chokolade. Den kan nydes nu eller gemmes i 6-8 år. Vivino-brugere har givet den 3. 7 stjerner. Anmeldelser: +93/100 “Spaniens Bedste Rødvin 2021“ – Baco Awards +93 point.

139 kr

Andre kiggede også på

Sei Solo 2018, Ribera del Duero

Sei Solo 2018, Ribera del Duero Sei Solo er et prestigefyldt projekt skabt af den anerkendte vinproducent Javier Zaccagnini, som også er kendt fra Bodegas Aalto. Denne Ribera del Duero vin er af enestående kvalitet og regnes blandt Spaniens mest fornemme vine. Druerne til denne vin stammer fra 60-90 år gamle vinstokke på den 6 hektar store vinmark "La Horra," som delvist ejes af Javier. Markens høje beliggenhed sikrer køligere temperaturer, hvilket bidrager til vinens karakteristiske struktur og elegance. Kun de fineste fade anvendes til denne eksklusive vin, og årgang 2019 fortsætter med at imponere. Vi er glade for at kunne præsentere denne fremragende vin, selvom den er tilgængelig i begrænsede mængder. Javier Zaccagnini er overbevist om, at Tempranillo-druen kan skabe nogle af verdens mest fremragende vine, når den behandles korrekt, hvilket er formålet med Sei Solo. Vinen er fremstillet udelukkende af Tempranillo og modnes uden brug af nye egetræsfade. Hemmeligheden ligger i den malolaktiske gæring, der finder sted dybt under jorden ved kun 10 grader. Dette resulterer i en naturligt udviklet vin med kølig frugt, kompleksitet og en silkeblød elegance.

Alion 2020 Bodegas Vega Sicilia Ribera Del Duero

Alión er en førsteklasses vin fra Ribera del Duero, fremstillet udelukkende af Tinto Fino (Tempranillo) af Bodegas Alión, som er en del af Tempos Vega Sicilia. Selvom den er inspireret af Bordeaux, skiller Alión sig ud med sin unikke druesort og det særlige klima. Druerne kommer fra vinmarker, der er mellem 25 og 30 år gamle. Vinen høstes tidligere end Vega Sicilia og modnes i 16 måneder på nye franske egetræsfade fra Nevers. Bedømmelser: - 96 point fra James Suckling - 95 point fra Decanter - 94+ point fra Robert Parker

Bodegas Valduero Ribera del Duero Una Cepa 2019

Bodegas Valduero Ribera del Duero Una Cepa 2019  En prestigefyldt rødvin, hvis navn – "én vinstok" – henviser til det ekstremt lave udbytte, hvor hver plante kun producerer nok druer til én enkelt flaske vin. Dette resulterer i en vin med usædvanlig koncentration og dybde.  Druer: 100 % Tempranillo (lokalt kendt som Tinto Fino). Alkoholprocent: 14,0 %. Smags- og aromaprofilVinen har en dyb, intens kirsebærrød farve med violette reflekser. Duften er kompleks og lagdelt med en kraftig intensitet af modne mørke bær som brombær og solbær, der blander sig med elegante noter fra fadlagringen, herunder vanilje, toast, læder og et strejf af krydderier. På ganen er den fyldig og muskuløs, men samtidig utrolig velbalanceret. Tanninerne er modne og fløjlsbløde, hvilket giver en rund tekstur, der fører ud i en lang og vedvarende finish.  Produktion og lagringDenne vin kommer fra buskvinstokke, der er over 50 år gamle og vokser i det barske klima i Ribera del Duero. Den lave produktion pr. vinstok sikrer en naturlig intensitet i mosten. Vinen har gennemgået en omhyggelig modningsproces, herunder 18 måneder på egetræsfade af forskellige oprindelser (typisk fransk og amerikansk eg) efterfulgt af minimum 12 måneder på flaske for at afrunde strukturen før frigivelse.  AnvendelseUna Cepa er en klassisk ledsager til kraftige retter, der kan matche vinens struktur, såsom: Rødt kød, herunder grillet oksekød eller lam. Vildtretter med intense saucer. Lagrede oste og spansk skinke (Ibérico). Det anbefales at dekantere vinen en time før servering for at lade de komplekse aromaer åbne sig helt. Serveres ideelt ved 16° – 18° C

Psi 2018 Ribera Del Duero, Peter Sisseck

Peter Sisseck, en respekteret dansk vinmager, producerer nogle af de mest fremragende spanske vine på sin vingård i Quintanilla de Onesimo. Denne vin er fremstillet udelukkende af Tempranillo-druer og har modnet i 14 måneder på nye franske egetræsfade. Den præsenterer en intens rød farve og en delikat smag med et strejf af friskhed, hvilket gør den ideel til retter med svinekød. Vinen har opnået en imponerende score på 94 point fra Robert Parker.