Ribera Del Duero Vega Sicllia Unico 2012

Oplev en af de mest ikoniske vine fra Spanien: Vega-Sicilia Unico. Denne vin er berømt for sin særlige blanding af tradition og innovation. Vega-Sicilia har 1. 000 hektar jord, hvoraf 210 hektar er beplantet med vinstokke, hovedsageligt Tempranillo og Cabernet Sauvignon. Unico produceres fra 35 år gamle vinstokke, der dyrkes økologisk. Druerne høstes manuelt, og gæringen foregår i rustfrit stål uden brug af fremmede gærstammer. Vinen lagres i både små franske og amerikanske fade samt store gamle fade, hvilket skaber en kompleks smagsprofil. Unico er en fyldig og elegant vin med smagsnoter af vanilje, kokos, chokolade, lakrids, cedertræ, frisk pibetobak, kirsebær, mirabeller og blåbær. Den belønner tålmodighed og kan nydes efter yderligere lagring eller forsigtig dekantering. Anbefalet af Robert Parker - The Wine Advocate.

3495,-3145,5 kr

Andre kiggede også på

Alion 2020 Bodegas Vega Sicilia Ribera Del Duero

Alión er en førsteklasses vin fra Ribera del Duero, fremstillet udelukkende af Tinto Fino (Tempranillo) af Bodegas Alión, som er en del af Tempos Vega Sicilia. Selvom den er inspireret af Bordeaux, skiller Alión sig ud med sin unikke druesort og det særlige klima. Druerne kommer fra vinmarker, der er mellem 25 og 30 år gamle. Vinen høstes tidligere end Vega Sicilia og modnes i 16 måneder på nye franske egetræsfade fra Nevers. Bedømmelser: - 96 point fra James Suckling - 95 point fra Decanter - 94+ point fra Robert Parker

Bodegas Pinea 17 - 2021 Ribera Del Duero

Ribera 17 by Pinea 2021 er en imponerende vin fra det berømte Ribera del Duero-område, der er kendt for sin fremragende årgang. Vinen præsenterer sig med en dyb kirsebærrød nuance og en intens duftprofil, der byder på noter af jordbær, brombær, blåbær og mørke blommer. Smagen er både cremet og blød, med subtile hints af egefade, krydderier, vanilje, chokolade og ristede undertoner. Skabt af den respekterede vinmager Isaac Fernandez, er denne vin en moderne klassiker, der passer perfekt til rødt kød og spanske oste. Den bør serveres ved en temperatur på 15-16 grader.

Alion 2019 Bodegas Vega Sicilia, Ribera Del Duero

Alión er en af de mest eftertragtede vine fra Ribera del Duero, skabt af Bodegas Alión, som er en del af familien bag den anerkendte Bodegas Vega Sicilia, Spaniens førende vingård. Denne vin er fremstillet udelukkende af Tinto Fino (Tempranillo) druer fra vinstokke, der er mellem 25 og 35 år gamle. Den modnes i nye franske egetræsfade i 14 måneder og efterfølgende i flasken i 18-20 måneder, hvilket resulterer i en vin med stor kompleksitet og dybde. Det anbefales at dekantere vinen før servering. 95 point - James Suckling 94 point - Robert Parker 95 point - Guia Penin

Dominio Del Aguila Picaro Vinas Viejas, Ribera Del Duero 2021

Picaro del Aguila 2021 Viñas Viejas, Ribera del Duero Oplev en økologisk og fadlagret top-tempranillo, der byder på en saftig smagsoplevelse til en fremragende pris! Picaro præsenterer sig med en dyb kirsebærrød farve med subtile violette toner. Aromaen er frisk og indbydende med noter af rosenblade, jordbær, mørke kirsebær og blåbær, ledsaget af friske urter og sødmefulde krydderier fra 11 måneders fadlagring. Smagen er fyldt med saftige bærnuancer, og afslutningen er lang og intens med tætte tanniner samt et hint af kanel og grøn te. Dominio del Águila er en anerkendt vingård beliggende i Burgos, Castilla y León, grundlagt i 2010 af Jorge Monzón og Isabel Rodero. Vingården fokuserer på at producere vine, der afspejler deres terroir, med minimal indgriben og uden brug af kemiske tilsætningsstoffer. Deres vine er kendt for deres dybde, kompleksitet og elegance, hvilket har sikret dem en plads blandt de mest respekterede små producenter i regionen.