Lucien le Moine Clos de Vougeot Grand Cru 2021

Lucien le Moine Clos de Vougeot Grand Cru 2021 Lucien le Moine, etableret af Rotem og Mounir Saouma i 1999, er kendt for at skabe eksklusive vine fra Bourgogne. Med deres baggrund fra Israel og Libanon, er parret anerkendt for deres dedikation og kompromisløse tilgang. Mounir, der har en uddannelse som ønolog, har tidligere arbejdet som kældermester i Bourgogne, hvor han opbyggede relationer med førende vinproducenter. Han udvælger kun 1. Cru og Grand Cru vine, som han vinificerer i sin egen kælder i Beaune.

3995 kr

Andre kiggede også på

Clos De La Roche Grand Cru 2021 Armand Rousseau

Clos de la Roche Grand Cru 2021 fra Armand Rousseau Domaine Armand Rousseau, etableret i begyndelsen af det 20. århundrede, er en legendarisk producent i Bourgogne, ofte omtalt som Gevrey-Chambertins konge. Domænet fremstiller 11 forskellige vine, hvoraf syv har Grand Cru-status, herunder de prestigefyldte Chambertin og Chambertin-Clos de Bèze. Vinene fra Domaine Rousseau er særdeles efterspurgte, især i Asien, med en årlig produktion på under 10.000 flasker af Chambertin og 6.000 flasker af Chambertin-Clos de Bèze. Den begrænsede mængde og den store efterspørgsel har resulteret i stigende priser, hvilket er til stor glæde for investorer.

Domaine Méo-Camuzet Clos De Vougeot Gr. Cru 2020

Domaine Méo-Camuzet er en af de mest anerkendte vinproducenter i Bourgogne, etableret i starten af det 20. århundrede af Etienne Camuzet. Vingården råder over nogle af de mest prestigefyldte parceller på den berømte Grand Cru-mark, Clos de Vougeot. Efter Etienne Camuzets tid gik vinmarkerne i arv til hans datter, Maria Noirot. Da hun ikke havde børn, overgik ejendommen til Jean Méo, som fortsatte med at opretholde de høje standarder for vinproduktion, herunder lavere udbytte og minimal filtrering. Den legendariske vinmager Henri Jayer arbejdede også på domainet og bidrog til dets fremragende omdømme. I 1985 begyndte Domaine Méo-Camuzet at sælge deres vine direkte fra ejendommen. Siden 1989 har Jean-Nicolas Méo, søn af Jean Méo, stået i spidsen for domainet sammen med Christian Faurois. De har fortsat med at opretholde og udvide de ambitiøse mål for vingården. Domaine Méo-Camuzet fremstiller enestående og velafbalanceret Bourgogne fra Clos de Vougeot Grand Cru-marken i Côte de Nuits. Vinene er kendt for deres intensitet og brugen af ny eg, hvilket resulterer i en sublim Bourgogne.

Lucien le Moine Pommard 1er Cru 'Les Grands Epenots' 2021

Lucien le Moine Pommard Premier Cru 'Les Grands Epenots' 2021 Pommard, beliggende syd for Beaune, er berømt for sine robuste og tanninrige vine, der med tiden udvikler en bemærkelsesværdig finesse. Området omfatter 340 hektar vinmarker, hvoraf 115 hektar er klassificeret som Premier Cru. Den bløde kalkstensjord bidrager væsentligt til vinens unikke karakter. Moderne vinproducenter i området fokuserer nu på at skabe mere delikate og frugtrige vine. Siden 1999 har Lucien le Moine, ledet af Rotem og Mounir Saouma, været synonym med kompromisløs kvalitet og innovation. Mounir, der oprindeligt kommer fra Libanon, studerede ønologi i Montpellier og arbejdede som kældermester i Israel, inden han flyttede til Bourgogne i 1995. Her etablerede han Lucien le Moine, hvor han opkøber førsteklasses druer fra udvalgte producenter og vinificerer dem i sin egen kælder i Beaune, hvor de lagres på nye egetræsfade.

Lucien le Moine Meursault 1er Cru Perrières 2021

Lucien le Moine Meursault Premier Cru Perrières 2021 Meursault, beliggende i Côte de Beaune, er kendt for at producere nogle af de mest fremragende hvidvine i Bourgogne, især de kraftfulde og komplekse Chardonnay-varianter. Byen har en lang historie som et centrum for vinhandel, prydet med smukke ejendomme og modningskældre fra middelalderen. Selvom Meursault ikke har nogen Grand Cru-vinmarker, kan det prale af 20 Premier Cru-marker og over 50 "lieux-dits". Mens unge Meursault-vine kan nydes som AOC, kræver Premier Cru-vinene længere modning for at opnå deres fulde potentiale. Lucien le Moine blev etableret i 1999 af Rotem og Mounir Saouma, der er kendt for deres kompromisløse tilgang og innovative metoder. Parret, med rødder i Israel og Libanon, deler en dyb passion for Bourgogne og dets druesorter, Chardonnay og Pinot Noir. Efter at have studeret i Montpellier og arbejdet som kældermester i Israel, flyttede Mounir til Bourgogne i 1995. Her arbejdede han som kældermester hos en stor negociant og udviklede idéen til Lucien le Moine: at erhverve topkvalitetsvine fra udvalgte producenter og vinificere dem i sin egen kælder i Beaune. Vinene modnes udelukkende på nye egetræsfade fra Bourgogne.