Lucien le Moine Clos de Vougeot Grand Cru 2021

Lucien le Moine Clos de Vougeot Grand Cru 2021 Lucien le Moine, etableret af Rotem og Mounir Saouma i 1999, er kendt for at skabe eksklusive vine fra Bourgogne. Med deres baggrund fra Israel og Libanon, er parret anerkendt for deres dedikation og kompromisløse tilgang. Mounir, der har en uddannelse som ønolog, har tidligere arbejdet som kældermester i Bourgogne, hvor han opbyggede relationer med førende vinproducenter. Han udvælger kun 1. Cru og Grand Cru vine, som han vinificerer i sin egen kælder i Beaune.

3995 kr

Andre kiggede også på

Domaine Leflaive Pouilly Fuissé Premiere Cru Le Clos Reyssier 2020

Domaine Leflaive Pouilly-Fuissé Premier Cru "Le Clos Reyssier" 2020 er en udsøgt hvidvin fra Bourgogne i Frankrig, lavet udelukkende på Chardonnay-druer. Denne vin stammer fra den nyligt anerkendte Premier Cru-vinmark "Le Clos Reyssier" i Pouilly-Fuissé-området. Udseende: Vinen har en delikat gylden nuance med subtile grønne skær. Aroma: Duften er intens og mineralsk med noter af småkager og mandel-brioche. Smag: Smagen er både silkeblød og let saltet med en kalket karakter, der fremhæver vinens terroir. Anmeldelser: Wine Spectator har givet 2020-årgangen 93 point og beskriver den som fyldig med aromaer og smagsnoter af honning, butterscotch, fersken, citron og mineraler. Den friske syre giver en harmonisk balance og en langvarig eftersmag. Serveringsforslag: Denne Premier Cru bør serveres afkølet ved omkring 12°C og er et perfekt match til skaldyr som hummer, fjerkræ og gedeost. Pouilly-Fuissé Premier Cru "Le Clos Reyssier" 2020 er en vin, der forener elegance og dybde, hvilket gør den til et fremragende valg for elskere af hvid Bourgogne.

Domaine Les Parcellaires de SaulxCharmes Chambertin Grand Cru 2015

Les Parcellaires de Saulx udvælger Pinot Noir-druerne fra en lille parcel i Charmes-Chambertin, hvor jorden består af klippe, kalk og jernholdige sten. Denne unikke jordbund bidrager til at skabe vine med finesse og kompleksitet. Vinen fremstilles i Meursault efter traditionelle Bourgogne-metoder: gæring i store trækar, efterfulgt af malolaktisk gæring og en modningsperiode på 15-18 måneder i nye burgundiske egetræsfade. Vinen præsenterer sig med en dyb rubinrød farve. Aromaen er kompleks og byder på noter af roser, ribs og blommer. Smagen er rig på frugt med hints af sorte bær, vanilje og krydderier, og den afsluttes med en elegant og fløjlsblød eftersmag. Den er ideel til servering med lam, oksekød, fuglevildt eller råvildt. Under optimale opbevaringsforhold kan vinen udvikle sig i 10-15 år, hvor den vil opnå større harmoni og kompleksitet.

Lucien Le Moine Chambolle-Musigny 1. Cru Les Amoureuses 2009

Lucien le Moine, beliggende i Bourgogne og ledet af Rotem og Mounir Saouma siden 1999, har opnået anerkendelse for deres banebrydende tilgang til vinfremstilling. Parret, med rødder i Israel og Libanon, deler en dyb passion for Bourgognes ikoniske druesorter, Chardonnay og Pinot Noir. Efter at have studeret ønologi i Montpellier og arbejdet som kældermester i Israel, flyttede Mounir i 1995 til Bourgogne for at fordybe sig i arbejdet med sine foretrukne druer. Han blev ansat hos en stor negociant og samarbejdede med nogle af de mest anerkendte vinproducenter i regionen. Mounir valgte at erhverve sig topkvalitetsvine, udelukkende 1. Cru og Grand Cru, fra nøje udvalgte producenter og bringe dem til sin egen kælder i Beaune. Her håndterer han selv den videre vinificering ved hjælp af nye egetræsfade fra Bourgogne. Lucien le Moine

Lucien Le Moine Meursault 1. Cru Les Perrières 2020

Meursault i Côte de Beaune er berømt for sine fyldige og komplekse Chardonnay-vine. Sammen med Puligny-Montrachet og Chassagne-Montrachet udgør området et centrum for fremragende hvidvine. Byen har en lang historie som et af Bourgognes vigtigste vinhandelscentre. Selvom Meursault ikke har nogen Grand Cru-marker, kan det prale af 20 Premier Cru og over 50 "lieux-dits". Unge Meursault-vine kan nydes som Meursault AOC, mens 1. Cru-vine ofte kræver længere lagring. Rødvinene er sjældne med kun 10,66 hektar i produktion sammenlignet med 381 hektar for hvidvine. Lucien le Moine, etableret af Rotem og Mounir Saouma i 1999, er kendt for deres kompromisløse tilgang til Bourgognevine. Parret, med rødder i Israel og Libanon, deler en dyb passion for Chardonnay og Pinot Noir. Efter at have studeret ønologi i Montpellier og arbejdet som kældermester i Israel, flyttede Mounir til Bourgogne i 1995. Her arbejdede han som kældermester hos en af de største negocianter i regionen og udviklede idéen til Lucien le Moine: at erhverve topvine fra udvalgte producenter og vinificere dem i sin egen kælder i Beaune. Vinificeringen sker udelukkende på nye egetræsfade fra Bourgogne. Lucien le Moine