Lucien Le Moine Vosne-Romanée 1. Cru Les Chaumes 2022

En forførende premier cru fra Bourgogne Lucien Le Moine er blandt de mest eftertragtede producenter i Bourgogne, og med denne Vosne-Romanée 1er Cru Les Chaumes 2022 viser huset endnu engang, hvorfor deres vine rangerer blandt de mest elegante og komplekse i regionen. Druer og alkohol Druesort: 100 % Pinot Noir Alkoholprocent: 14 % vol. Udseende Vinen præsenterer sig med en intens rubinrød farve, levende og strålende i glasset – et kendetegn for en ung, koncentreret Pinot Noir fra Vosne-Romanée. Duft Næsen åbner med en rigdom af modne røde bær som kirsebær og hindbær, efterfulgt af lag af violer, rosenblade og et strejf af orientalske krydderier. Subtile noter af skovbund, lakrids og et fint præg af ristet eg afrunder bouqueten og vidner om vinens lagringspotentiale. Smag På tungen er Les Chaumes 2022 silkeblød, men samtidig med en imponerende dybde. Smagen er domineret af saftig, moden rød frugt, der balanceres smukt af en frisk syre og elegante, finkornede tanniner. Eftersmagen er lang og kompleks med noter af krydderier, blomster og en diskret mineralitet. Lagringspotentiale Selvom vinen allerede nu fremstår harmonisk, vil dens fulde potentiale først folde sig ud med nogle års kælderlagring. Den forventes at udvikle endnu større kompleksitet frem mod 2030-2035. Madparring Denne vin fortjener raffinerede retter: due, vagtel eller andebryst med røde bær; kalvemørbrad eller tournedos Rossini; eller blot modne, faste oste som Comté eller Tomme de Savoie.

2995 kr

Andre kiggede også på

Domaine Méo-Camuzet Vosne Romanée 1 Cru Les Chaumes 2020

Domaine Méo-Camuzet er en af de mest anerkendte vinproducenter i Bourgogne, etableret i starten af det 20. århundrede af Etienne Camuzet. Han samlede mange af de berømte vinmarker, som stadig udgør ejendommen i dag, og var den sidste private ejer af slottet Clos de Vougeot, før det blev solgt til Confrérie du Tastevin. De parceller, som Domaine Méo-Camuzet ejer på Clos de Vougeot, er blandt de mest prestigefyldte på denne berømte Grand Cru-mark. Efter Etienne Camuzets død, arvede hans datter Maria Noirot vinmarkerne og testamenterede dem til Jean Méo i 1959. Jean Méo fortsatte med at ansætte markarbejdere og vinbønder, der modtog halvdelen af høsten som betaling. En af disse var den berømte vinmager Henri Jayer, der satte høje standarder for vinene fra Méo-Camuzet. Mens Jean Méo arbejdede i Paris, tog han sig af vinsalget til lokale négocianter. I 1985 begyndte ejendommen at sælge vinene direkte, og fra 1988 tog Jean Méo også ansvar for vinmarkerne. Siden 1989 har Jean-Nicolas Méo, Jean Méos søn, ledet domainet sammen med Christian Faurois. De har opretholdt og udvidet de ambitiøse mål for Domaine Méo-Camuzet, som fortsat er blandt de førende i Bourgogne. Méo-Camuzets to parceller på 1. Cru marken ‘Les Chaumes’ dækker 2 hektar og ligger ved foden af de berømte vinmarker La Tâche og Malconsorts. De fleste vinstokke blev plantet i 1950’erne og 1970’erne. Vosne-Romanée ‘Les Chaumes’ er kendt for sin naturlige finesse og blødhed, og kræver lidt ekstra arbejde for at fremhæve struktur og kompleksitet. Vinen lagres typisk på fad i 15-16 måneder.

Domaine Méo-Camuzet Vosne-Romanée 1. Cru Les Chaumes 2021

Vosne-Romanée 1. Cru Les Chaumes fra Domaine Méo-Camuzet 2021 Domaine Méo-Camuzet er en af de mest anerkendte vinproducenter i Bourgogne, etableret i begyndelsen af det 20. århundrede af Etienne Camuzet. Vingården omfatter nogle af de mest prestigefyldte parceller, herunder topområder på Grand Cru-marken Clos de Vougeot. Efter Etienne Camuzets bortgang blev vinmarkerne arvet af hans datter, Maria Noirot. Da hun gik bort uden arvinger i 1959, blev ejendommen overdraget til Jean Méo. Han fortsatte med at ansætte dygtige markarbejdere og vinbønder, herunder den berømte vinmager Henri Jayer. Jayer var kendt for at reducere udbyttet, anvende kold-maceration og undgå brugen af pumper og filtrering for at bevare vinens unikke karakter. I 1985 begyndte Domaine Méo-Camuzet at sælge deres vine direkte fra ejendommen, og i 1988 overtog Jean Méo ansvaret for vinmarkerne.

Lupé-Cholet Vosne-Romanée 2016 1er Cru

Lupé-Cholet, sammen med moderselskabet Albert Bichot, ejer en lille del på 0,132 hektar af den 1. Cru-vinmark "Les Rouges du Dessus" i Vosne-Romanée. Jorden her er let, mørkebrun og kalkrig, hvilket sikrer fremragende dræning. Vinifikationen følger traditionelle Bourgogne-metoder: druerne håndplukkes, transporteres hurtigt til kælderen, og 85-100% af dem afstilkes. Gæringen finder sted i åbne, koniske trækar med temperaturkontrol og daglige omrøringer. Efter en skånsom presning lagres vinen i 15-18 måneder på 228 liters egetræsfade (20-40% nye) fra Tronçais, Nevers og Vosges. Regelmæssige omrøringer stimulerer bundfaldet, hvilket tilføjer vinen ekstra karakter og friskhed. Vinen gennemgår en let filtrering inden flaskning. Vosne-Romanée 1. Cru "Les Rouges du Dessus" fra Lupé-Cholet præsenterer sig med en dyb rubinrød farve og en intens, aromatisk duft med noter af blåbær og vilde brombær. Smagen er veludviklet med en god kødfuldhed og en fin balance mellem fylde, struktur og elegance. Den afsluttes harmonisk med en let krydret tone og tilstrækkelig tannin til yderligere modning. Perfekt til servering med okse- eller kalvekød, vildt eller milde oste.

Lucien Le Moine Bourgogne Rouge 2020

Bourgogne Rouge 2020 Lucien Le Moine Siden 1999 har Lucien Le Moine, ledet af Rotem og Mounir Saouma, skabt exceptionelle Bourgogne-vine. Parret, der har rødder i Israel og Libanon, er anerkendt for deres dedikation til Chardonnay og Pinot Noir samt deres nyskabende metoder. Mounir, der har studeret ønologi i Montpellier og arbejdet som kældermester i Israel, flyttede til Bourgogne i 1995. Her samarbejdede han med nogle af de mest fremtrædende vinproducenter og så muligheder for at forbedre vinificerings- og modningsprocesserne.