Lucien Le Moine Chambolle Musigny 1. Cru Les Amoureuses 2020

Lucien Le Moine er en velrenommeret producent fra Bourgogne, der er kendt for sine eksklusive vine. Bag dette navn står Rotem og Mounir Saouma, som siden 1999 har skabt fremragende vine fra nogle af Bourgognes mest prestigefyldte områder. Mounir, der flyttede til Bourgogne i 1995, fik ideen til Lucien Le Moine: at erhverve topkvalitetsvine og vinificere dem i nye egetræsfade. Den første årgang i 1999 blev en stor succes, og vinene modnes på bundfaldet, hvilket tilføjer dem en rig fedme og karakter. I 2009 erhvervede parret 2 hektar i Châteauneuf-du-Pape, som nu er udvidet til 3,3 hektar med klassiske druesorter som Grenache og Syrah. De har også faciliteter i Sérignan-du-Comtat med 9 hektar jord og 11 forskellige druesorter, der anvendes til produktionen af Inopia Blanc og Inopia Rouge.

4995 kr

Andre kiggede også på

Lucien Le Moine Gevrey-Chambertin 1er Cru 2020

Gevrey-Chambertin er den største vinproducerende kommune i Côte de Nuits, med omkring 410 hektar vinmarker, der udelukkende dyrker Pinot Noir. Området er kendt for sine 9 Grand Cru marker og 25 Premier Cru marker, hvoraf flere er af enestående kvalitet. Der findes også parceller, der ofte anses for at være på niveau med Premier Cru i kvalitet. I Bourgogne er producentens navn lige så afgørende som vinens geografiske oprindelse. Lucien le Moine blev etableret i 1999 af Rotem og Mounir Saouma, der er kendt for deres kompromisløse tilgang og innovative metoder. Parret, med rødder i Israel og Libanon, deler en dyb passion for Bourgogne og dets druesorter, Chardonnay og Pinot Noir. Efter at have studeret ønologi i Montpellier og arbejdet som kældermester i Israel, flyttede Mounir til Bourgogne i 1995. Her arbejdede han som kældermester hos en stor negociant og udviklede idéen til Lucien le Moine: at erhverve topkvalitetsvine fra udvalgte producenter og vinificere dem i sin egen kælder i Beaune. Vinene modnes udelukkende på nye egetræsfade fra Bourgogne. Lucien le Moine

Lucien le Moine Clos de Vougeot Grand Cru 2021

Lucien le Moine Clos de Vougeot Grand Cru 2021 Lucien le Moine, etableret af Rotem og Mounir Saouma i 1999, er kendt for at skabe eksklusive vine fra Bourgogne. Med deres baggrund fra Israel og Libanon, er parret anerkendt for deres dedikation og kompromisløse tilgang. Mounir, der har en uddannelse som ønolog, har tidligere arbejdet som kældermester i Bourgogne, hvor han opbyggede relationer med førende vinproducenter. Han udvælger kun 1. Cru og Grand Cru vine, som han vinificerer i sin egen kælder i Beaune.

Domaine Méo-Camuzet Chambolle-Musigny 1 Cru 2020

Domaine Méo-Camuzet er kendt som en af de mest anerkendte vinproducenter i Bourgogne. Ejendommen blev etableret i starten af det 20. århundrede af Etienne Camuzet, der samlede de berømte vinmarker, som stadig udgør domainet i dag. Domaine Méo-Camuzet ejer nogle af de mest prestigefyldte parceller på Grand Cru-marken Clos de Vougeot. Efter Etienne Camuzets bortgang blev vinmarkerne arvet af hans datter, Maria Noirot. Ved hendes død i 1959 blev ejendommen overdraget til Jean Méo, der ansatte den berømte vinmager Henri Jayer. Jean Méo begyndte at sælge vinene direkte fra ejendommen i 1985 og tog fuldt ansvar for vinmarkerne i 1988. I dag drives domainet af Jean-Nicolas Méo og Christian Faurois, som fortsætter med at opretholde de høje kvalitetsstandarder. Domaine Méo-Camuzet er stadig en af de mest respekterede vinproducenter i Bourgogne.

Lucien Le Moine Criots Batard Grand Cru 2019

Lucien le Moine, beliggende i Bourgogne og ledet af Rotem og Mounir Saouma siden 1999, er kendt for at skabe enestående Bourgognevine. Parret, med rødder i Israel og Libanon, er anerkendt for deres innovative tilgang og kompromisløse kvalitet. Mounir, der har studeret ønologi i Montpellier og arbejdet som kældermester i Israel, flyttede til Bourgogne i 1995 for at specialisere sig i Chardonnay og Pinot Noir. Han blev ansat som kældermester hos en stor negociant i Bourgogne, hvor han samarbejdede med nogle af de mest anerkendte vinproducenter. Med etableringen af Lucien le Moine ønskede Mounir at erhverve topkvalitetsvine fra udvalgte producenter og vinificere dem i sin egen kælder i Beaune, ved hjælp af nye egetræsfade fra Bourgogne. Chassagne-Montrachet, der grænser op til Saint-Aubin, Puligny-Montrachet og Meursault, er berømt for at producere nogle af de fineste hvidvine i Frankrig. Her finder man de prestigefyldte Grand Cru vinmarker som Criots-Bâtard-Montrachet, le Montrachet og Bâtard-Montrachet. Områdets unikke karakteristika skyldes den særlige jordbund, der består af kalkstensmergel blandet med rødt grus.