Theophile Brut Rosé Champagne - Louis Roederer

Théophile Brut Rosé er en harmonisk blanding af 1/3 Pinot Noir, 1/3 Chardonnay og 1/3 Pinot Meunier. Pinot Noir og Chardonnay kommer fra Louis Roederers yngre vinstokke, der er mellem 8 og 10 år gamle, mens nogle af Pinot Meunier-druerne er indkøbt fra betroede leverandører i Vallée de la Marne og vest for Montagne de Reims. Denne vin er en sammensætning af fire forskellige årgange. Efter en delvis malolaktisk gæring tilsættes en smule rødvin fra Mareuil-sur-Aÿ, og vinen modnes derefter på flaske i mindst to år. Efter degorgering får vinen yderligere 6 måneders lagring i kælderen. Omkring 30% af vinen består af reservevine fra ældre årgange, hvilket giver den en unik og personlig karakter. Den har en smuk, lys pink farve. Aromaen er frisk og umiddelbar med noter af røde æbler, hindbær og citrus. Smagen er både sprød og fyldig, med en fin balance mellem frugtsødme og tørhed i eftersmagen. Denne vin er ideel som aperitif, til laks og asiatisk inspireret fjerkræ, og den passer også godt til milde hvid- eller rødskimmeloste.

449,-404,1 kr

Andre kiggede også på

Champagne Dumangin Fils Premier Cru Extra Brut 2010 Rosé

Druedyrkning i Dumangin-familien har en historie, der strækker sig over 350 år. Gilles Dumangin, som er den femte generation af champagneproducenter, tog over efter sin far, Jacky, i det 21. århundrede. Dumangin Grand Réserve blev hædret af Guide Hachette 2008 med en Coup de Coeur. Champagne Premier Cru Rosé de Saignée er kendt for sin delikate og feminine karakter, hvilket gør den perfekt til fisk, skaldyr og østers, samt som en forfriskende aperitif. Vinmarker: Chigny Les Roses Sammensætning: 50% Meunier, 25% Pinot Noir, 25% Chardonnay Vinifikation: Fremstillet i rustfrit stål med en macerationstid på 72 timer Kork: Diam kork (garanteret uden korksmag) Disgorgement: Ekstra Brut (5,3 g/L)

Louis Roederer Collection 245 Champagne 37,5 cl

Louis Roederer Collection 245 Champagne Louis Roederer er en af de mest anerkendte champagneproducenter i Frankrig. Med 214 hektar vinmarker, hvoraf 97% er klassificeret som Grand Cru eller Premier Cru, er deres engagement i kvalitet uovertruffen. Roederer har integreret bæredygtige metoder i deres produktion, herunder økologisk og biodynamisk landbrug, og har opnået DEMETER-certificering for deres mest eksklusive champagne, Cristal. Vinificeringen udføres i moderne rustfrie ståltanke, hvilket sikrer høj hygiejnestandard og præcis kontrol. Deres "Vins de Réserve" lagres både i egetræsfade og ståltanke, hvilket sikrer en ensartet stil og kvalitet. Louis Roederer skaber unikke 'Collections', der fremhæver forskellige smagsprofiler, som afspejler de specifikke årgange, klimaforhold og vækstsæsoner. Collection 245 Champagne er et bevis på deres engagement i både kvalitet og innovation. DH Wines

Louis Roederer Cristal 2008 Brut 3 Liter

"Louis Roederer Cristal 2008 Brut" i en 3 liters flaske (Jeroboam) er en legendarisk og exceptionelt højt anset Champagne. Årgang 2008 er særligt berømt og betragtes af mange kritikere som en af de absolut bedste årgange i Champagne i nyere tid, måske den bedste nogensinde.   Alkoholprocenten for denne Champagne er 12% vol Cristal er en "Prestige Cuvée" og laves kun i de bedste årgange fra Louis Roederers egne, biodynamisk dyrkede Grand Cru-marker. Type: Tør Champagne (Brut). Størrelse: 3 liter (Jeroboam/Dobbelmagnum) — en størrelse der er ideel til modning, da den større mængde vin i flasken modnes langsommere og mere harmonisk. Druesammensætning: Typisk en blanding af cirka 60% Pinot Noir og 40% Chardonnay. Årgang 2008 var et køligt, men solrigt år, hvilket gav vine med fænomenal syre og struktur: Farve: Strålende gylden farve med fine, vedvarende bobler. Aromaer: Kompleks og intens næse med en eksplosion af citrusfrugter, hvide blomster, honning og ristede hasselnødder. Som den modnes, udvikler den noter af brioche og mineralitet. Smag: Smagen er utrolig præcis og elegant. Den er knivskarp med en udtalt friskhed og syre, der er balancerede af en rig, cremet tekstur. Smagen byder på lag af smagsnuancer: moden citron, æble, saltet karamel og en lang, mineralsk eftersmag. Lagringspotentiale: Denne årgang er bygget til at holde. Den kan nydes nu, men vil udvikle sig i årtier fremover. Hæder og Anerkendelse Ratings: 2008'eren har opnået perfekte scores fra adskillige anmeldere, herunder 100 point fra James Suckling og 98+ point fra Robert Parker's Wine Advocate, hvilket cementerer dens status som en ikonisk vin. Dette er en luksuriøs og exceptionel Champagne, der er eftertragtet af samlere og kendere verden over.

Louis Roederer Collection 245 Champagne MAGNUM

Louis Roederer Collection 245 Champagne er en højt anset, multi-vintage Brut-champagne, der er kendt for sin præcision, elegance og dybde. Den er efterfølgeren til den ikoniske "Brut Premier" og er designet til at levere en endnu højere kvalitet og konsistens.  Collection 245 er den 245. blanding i husets historie og er primært baseret på druer fra høståret 2020, suppleret med ældre reservevine for at sikre kompleksitet og kontinuitet. Farve: Lys gylden farve med fine, livlige og vedvarende bobler. Duft: Aromaen er elegant og kompleks, med noter af hvide frugter, citrusskal, akacieblomst og et let strejf af ristede hasselnødder. Man kan også fornemme strejf af brioche og mandler. Smag: Smagen er cremet, fyldig og præcis med en livlig, mundvandsfremkaldende syre. Noter af gule frugter, grapefrugt og et sart touch af toast blandes med en salt mineralitet, der giver en frisk og langvarig oplevelse. Finish: Eftersmagen er lang, tør og vedvarende, med diskrete nuancer af vanilje, saltmandler og ristet brød.  Druesammensætning: En harmonisk blanding af 41% Chardonnay, 35% Pinot Noir og 24% Pinot Meunier, høstet fra nogle af Champagnes bedste distrikter. Perpetual Reserve: En væsentlig del (35%) af vinen er fra Louis Roederers særlige "Perpetual Reserve", et system der sikrer kontinuitet og tilfører dybde og friskhed til champagnen. Lagring: Champagnen er lagret mellem 3 og 4 år i husets kældre, hvilket giver den tid til at udvikle sin dybde og nuancer. Alkoholprocent: Vinen har en alkoholprocent på 12,5%  Collection 245 er en alsidig champagne, der er ideel som aperitif, men som også har struktur og dybde nok til at ledsage skaldyr, fisk og lyst fjerkræ