Domaine Belleville Rully La Pucelle' 1 Cru 2020

Legenden siger, at Herren af Rully i det 13. århundrede gav sin bedste mark, "La Pucelle," til sin yngste datter. I dag anses denne vinmark som en af de bedste blandt 1. Cru’erne i Rully. Domaine de Bellevilles parcel har ca. 40 år gamle vinstokke, som producerer intense og strukturerede vine. Vinen modnes i 12 måneder på franske egefade (25% nye), hvilket tilfører dybde og fedme. Chardonnay-druerne udtrykker La Pucelles terroir med en gyldengrøn farve og nuancer af citrusfrugter og ferskner. Smagen er livlig med god struktur, fedme, bid og mineralitet. Harmonien mellem frugtsødme, eksotisk karakter og sprødhed gør vinen meget appetitvækkende og charmerende. Prøv den til skaldyr, fisk, lyst kød, stegte grøntsager eller ostegratinerede retter.

499,-449 kr

Andre kiggede også på

Jean-Baptiste La Fosse Rully Premier Cru 2019

Jean-Baptiste Jessiaume henter Pinot Noir-druerne til denne vin fra en 0,65 ha parcel på 1. Cru-marken La Fosse i Rully. La Fosse ligger ved foden af en skråning ved landsbyens vestlige grænse, omgivet af 1. Cru Marissou, Chapitre og Rabourcé. Vinmarkens dræning med småsten ved overfladen og kalksten og ler i dybden skaber fremragende betingelser for både hvid- og rødvine. Vinstokkene danner dybe rødder for at nå vandreserverne, mens den stenrige overflade opmagasinerer varme om dagen og afgiver den om natten. Høsten foregår manuelt, og klaserne selekteres ved ankomsten til kælderen. Efter 100% afstilkning og skånsom masning gennemgår druerne en kølig spontan gæring med druernes eget gær i ca. 30 dage, efterfulgt af malolaktisk gæring. Vinen modnes derefter i 15 måneder, hvoraf 12 måneder på klassiske Bourgogne-fade af 228 l. (10% nye). Rødvinene fra La Fosse i Rully har en kølig duft og en smag med sarte frugtnuancer og god dybde. Jean-Baptiste Jessiaumes udgave har en flot, blank rubinrød farve og en aromatisk duft med nuancer af solbærblade, fuglekirsebær, vilde brombær samt violer og vilde roser. Smagen følger de samme toner og slutter charmerende og harmonisk. En flot rød Rully! Vinen er velegnet til retter med fuglevildt, and, lam eller kalv. Dens charmerende karakter gør den også velegnet til grønsagsretter eller grillet fisk.

Clos de la Roche Domaine Dujac 2011 Grand Cru

Clos de la Roche Domaine Dujac 2011 Mørkerød farve med moskus- og peberaromaer af røde kirsebær, rosenblad og underbusk. Silkeblød og rig smag af røde bær, kirsebær, pebrede urter og krydderier. Smidig og energisk vin med kompleks eftersmag.

Domaine Belleville Rully Mercurey les Villeranges 2022

Domaine Belleville er et anerkendt vinhus beliggende i Rully i Bourgogne, Frankrig, grundlagt i begyndelsen af det 20. århundrede. Vingården råder over 18 hektar vinmarker, der strækker sig fra Gevrey-Chambertin til Mercurey, og har siden slutningen af 2017 været under omlægning til økologisk drift. 'Les Villeranges' er en enkeltmark i Mercurey, kendt for sine kalkholdige lerjorde, ideelle for Chardonnay-druen. Vinene herfra er kendetegnet ved friskhed og præcision.  Domaine Belleville Rully Mercurey les Villeranges 2022 har en lys gylden farve med grønne nuancer, en åben og klar duft med aromaer af hvide og gule frugter som pære, fersken og citrusfrugter, samt en fin ristet note fra 12 måneders fadlagring (25% nye fade). Smagen var præcis, frisk og kraftfuld med finesse i den langvarige finish. Generelt er Domaine Bellevilles hvidvine kendt for deres noter af gule frugter og markante mineralitet.  Årgang 2022 af 'Les Villeranges' har en friskhed, præcision og en kompleks smagsprofil.  

Domaine Morey-Coffinet - Chassagne Montrachet 1Cru "La Romanée" 2019

Morey-Coffinet vingård, beliggende i Chassagne-Montrachet, strækker sig over 9 hektar og drives biodynamisk af Thibault Morey. Vingården producerer 15 hvidvine, herunder 2 grand crus, og 8 rødvine, herunder 1 grand cru. Denne 1er cru vin har en kompleks næse med aromaer af grønt æble, pære, hvid fersken, citrus, abrikos, egetræsblade, vilde blomster og krydrede noter som ingefær og vanilje. På ganen er vinen aromatisk rig, struktureret og spændende, hvilket gør den tilgængelig selv som ung. Med alderen udvikler den sekundære aromaer og passer godt til retter som sauteret flæsk i cider eller braiseret fasan med kastanjepuré. Domaine Morey-Coffinet, også i Chassagne-Montrachet, dækker 8,5 hektar og er resultatet af en sammenslutning af Marc Morey og Fernand Coffinets godser. De fleste vinmarker ligger i Chassagne-Montrachet, herunder premier crus la Romanée, Remilly og les Caillerets, samt parceller i Puligny-Montrachet og Bâtard-Montrachet. Vinstokkene dyrkes økologisk og lagres på egetræsfade, hvor op til 60% kan være nye afhængig af årgang og cuvée.