Clos de la Roche Domaine Dujac 2011 Grand Cru

Clos de la Roche fra Domaine Dujac 2011 Vinen præsenterer en dyb rød nuance og byder på en duftprofil med noter af moskus, peber, røde kirsebær, rosenblade og skovbund. Smagen er silkeblød og fyldig med nuancer af røde bær, kirsebær, krydrede urter og krydderier. Denne vin er både smidig og livlig, og den efterlader en kompleks eftersmag.

5995 kr

Andre kiggede også på

Comtes de Dampierre Grand Cru 2002

Comtes de Dampierre Cuvée Prestige 2002 Blanc de Blancs Cuvée Prestige er en udsøgt Champagne fremstillet udelukkende af Chardonnay-druer fra Côte de Blancs, med en sammensætning af 30% Avize, 35% Cramant og 35% Mesnil-sur-Oger. Vinen modnes i temperaturkontrollerede ståltanke, hvor kun halvdelen gennemgår malolaktisk gæring for at bevare den friske smag. Den modnes i mindst et årti i Dampierres kældre før den frigives til markedet. Om Comtes de Dampierre Med en historie i Champagne-regionen, der strækker sig over 700 år, har Dampierre-familien dybe rødder i området. I 1975 begyndte Audoin de Dampierre at producere sin egen Champagne for at demonstrere, at det var muligt at opnå høj kvalitet til en overkommelig pris. Familien køber druer fra Premier og Grand Cru vinmarker og fokuserer på de fineste Chardonnay og Pinot Noir druer. I 2011 overtog Philippe Rosy ledelsen af huset og fortsatte med at forbedre kvaliteten.

Domaine De La Croix Belle, Les Champs des Grillons Rosé 2024

Om Vinen I 1977 etablerede Jacques og Françoise Boyer en vingård på de naturskønne skråninger af Cévennerne i Languedoc. De genplantede vinmarkerne og moderniserede faciliteterne. Vingården strækker sig over 110 hektar og dyrker 16 forskellige druesorter, hvilket resulterer i kvalitetsvine til konkurrencedygtige priser. Smagsnoter Vinen byder på blomsteragtige aromaer med et hint af krydderi; den er raffineret og elegant i smagen. Den er lys og letdrikkelig, perfekt til en solrig dag. Passer Til Perfekt som aperitif, men også ideel til lette snacks eller skaldyrsretter. Detalje Flasken præsenterer sig med en klar etiket og et tiltalende design.

Domaine Belleville Rully La Pucelle' 1 Cru 2022

Det siges, at i det 13. århundrede skænkede Herren af Rully sin mest fornemme vinmark, "La Pucelle," til sin yngste datter. I dag er denne vinmark anerkendt som en af de mest fremtrædende blandt 1. Cru'erne i Rully. Domaine de Bellevilles del af marken har vinstokke, der er omkring 40 år gamle, og de skaber vine med intensitet og struktur. Vinen lagres i 12 måneder på franske egetræsfade, hvoraf 25% er nye, hvilket giver den en dyb og fyldig karakter. Chardonnay-druerne fremhæver La Pucelles unikke terroir med en gyldengrøn nuance og noter af citrusfrugter og ferskner. Smagen er frisk med en god struktur, fylde, bid og mineralitet. Den perfekte balance mellem frugtsødme, eksotiske toner og sprødhed gør vinen både indbydende og charmerende. Den er ideel til skaldyr, fisk, lyst kød, stegte grøntsager eller retter med gratineret ost.

Domaine de la Gayère Rasteau Le Clos d’Anaïs et Adrien 2018 Rouge

Beliggende i Cairanne, en charmerende landsby i det sydlige Frankrig, er Domaine de la Gayère kendt for sin fremragende vinproduktion. Christèle Plantevin, som repræsenterer den femte generation af vinproducenter, plejer vinmarker med vinstokke, der er over 30 år gamle. Disse stokke vokser i jord rig på rød ler og småsten, hvilket resulterer i vine med intensitet og dybde. Vinen er en harmonisk blanding af 50% Grenache og 50% Mourvèdre, der byder på smagsnoter af både rød og sort frugt samt subtile hints af garrigue. Den lagres i 12-15 måneder i betontanke, hvilket giver en vin med en vedvarende og elegant finish.