Lucien Le Moine Criots Batard Grand Cru 2019

Lucien le Moine, beliggende i Bourgogne og ledet af Rotem og Mounir Saouma siden 1999, er kendt for at skabe enestående Bourgognevine. Parret, med rødder i Israel og Libanon, er anerkendt for deres innovative tilgang og kompromisløse kvalitet. Mounir, der har studeret ønologi i Montpellier og arbejdet som kældermester i Israel, flyttede til Bourgogne i 1995 for at specialisere sig i Chardonnay og Pinot Noir. Han blev ansat som kældermester hos en stor negociant i Bourgogne, hvor han samarbejdede med nogle af de mest anerkendte vinproducenter. Med etableringen af Lucien le Moine ønskede Mounir at erhverve topkvalitetsvine fra udvalgte producenter og vinificere dem i sin egen kælder i Beaune, ved hjælp af nye egetræsfade fra Bourgogne. Chassagne-Montrachet, der grænser op til Saint-Aubin, Puligny-Montrachet og Meursault, er berømt for at producere nogle af de fineste hvidvine i Frankrig. Her finder man de prestigefyldte Grand Cru vinmarker som Criots-Bâtard-Montrachet, le Montrachet og Bâtard-Montrachet. Områdets unikke karakteristika skyldes den særlige jordbund, der består af kalkstensmergel blandet med rødt grus.

10995 kr

Andre kiggede også på

Lucien le Moine Meursault 1er Cru Perrières 2021

Lucien le Moine Meursault Premier Cru Perrières 2021 Meursault, beliggende i Côte de Beaune, er kendt for at producere nogle af de mest fremragende hvidvine i Bourgogne, især de kraftfulde og komplekse Chardonnay-varianter. Byen har en lang historie som et centrum for vinhandel, prydet med smukke ejendomme og modningskældre fra middelalderen. Selvom Meursault ikke har nogen Grand Cru-vinmarker, kan det prale af 20 Premier Cru-marker og over 50 "lieux-dits". Mens unge Meursault-vine kan nydes som AOC, kræver Premier Cru-vinene længere modning for at opnå deres fulde potentiale. Lucien le Moine blev etableret i 1999 af Rotem og Mounir Saouma, der er kendt for deres kompromisløse tilgang og innovative metoder. Parret, med rødder i Israel og Libanon, deler en dyb passion for Bourgogne og dets druesorter, Chardonnay og Pinot Noir. Efter at have studeret i Montpellier og arbejdet som kældermester i Israel, flyttede Mounir til Bourgogne i 1995. Her arbejdede han som kældermester hos en stor negociant og udviklede idéen til Lucien le Moine: at erhverve topkvalitetsvine fra udvalgte producenter og vinificere dem i sin egen kælder i Beaune. Vinene modnes udelukkende på nye egetræsfade fra Bourgogne.

Lucien Le Moine Bouzeron 2023

Lucien Le Moine Bouzeron 2023 Denne vin er en sjældenhed i Lucien Le Moines sortiment, da den kommer fra den lille, eksklusive appellation Bouzeron i Côte Chalonnaise. Mens det meste af Bourgogne er domineret af Chardonnay og Pinot Noir, er Bouzeron den eneste landsby, der har sin egen AOC specifikt til Aligoté-druen. Mounir Saouma (manden bag Lucien Le Moine) behandler denne "lille" drue med præcis samme seriøsitet og luksuriøse teknikker som sine Grand Cru-vine fra Côte d'Or. Beskrivelse:Lucien Le Moine Bouzeron 2023 skiller sig ud ved sin utrolige tekstur og dybde, som sjældent ses for Aligoté. I næsen er vinen ekstremt livlig med friske noter af citron, hvide blomster og grønne urter, men under overfladen finder man de karakteristiske Lucien Le Moine-træk: et strejf af ristet fad, bivoks og en næsten flødeagtig fylde. I munden er vinen sprød og energisk med en markant syre, der er typisk for Aligoté-druen, men den balanceres perfekt af en cremet mundfølelse fra den lange lagring på det fine bundfald (sur lie). Der er en intens mineralitet og en saltet finish, som gør vinen meget læskende og kompleks. 2023-årgangen har givet vinen en flot modenhed i frugten, hvilket tæmmer Aligoté-druens naturlige stramhed og gør den usædvanligt imødekommende. Druer: 100% Aligoté (Aligoté Doré) Alkoholprocent: 12,5% - 13,0% (Varierer minimalt afhængigt af den specifikke aftapning i årgangen) Yderligere detaljer: Druetypen: Der anvendes her den finere variant, Aligoté Doré, som giver mindre udbytte og mere aromatiske vine end den almindelige Aligoté. Vinifikation: Selvom Bouzeron ofte betragtes som en "hurtig" vin, giver Lucien Le Moine den en langsom modning uden omstikning og uden svovl under lagringen, hvilket bevarer den naturlige kuldioxid og beskytter vinens friskhed. Anvendelse: Denne vin er en fantastisk ledsager til østers, lette fiskeretter eller modne gedeoste. Den er også et spændende alternativ for den Bourgogne-entusiast, der ønsker at opleve husets unikke stil i en mere frisk og mineralsk udgave end de klassiske Chardonnay-vine.

Jean Vesselle, Cuvée Le Petit clos 2010, Grand Cru Bouzy

Oplev en unik Champagne lavet af 100% Pinot Noir fra en enkelt parcel i Bouzy. Denne årgang 2009 har en dosage på 4 g/l og minder om en stor Bourgogne med sine delikate bobler. Fra en lille vinmark på kun 0,0822 hektar er der produceret blot 700 flasker. Vinen er gæret på træfade fra Ardennerne og blev degorgeret den 10. november 2021 efter at have ligget 12 år på gær. Den præsenterer sig elegant med fine noter af Pinot Noir og små, raffinerede bobler, hvilket giver en feminin og sofistikeret oplevelse. En ældre Champagne-dronning i flaskeform. Om producenten: Vesselle-familien har haft vinmarker i Bouzy siden 1885. Champagne Jean Vesselle er berømt for sine fremragende Pinot Noir-druer. Familien var oprindeligt kendt for deres rødvine lavet på Pinot Noir. Mange af deres vinmarker blev dog ødelagt af Phylloxera og under Første Verdenskrig.

Lucien le Moine Nuits-Saint-Georges 1er Cru 'La Richemone' 2022

Lucien Le Moine Nuits-Saint-Georges 1er Cru 'La Richemone' 2022 En dyb og karakteristisk rødvin fra Côte de Nuits i Bourgogne. Denne vin kommer fra Premier Cru-marken La Richemone, beliggende i den sydlige del af Nuits-Saint-Georges, nær grænsen til Vosne-Romanée. Dette område er kendt for at producere vine med en mere elegant og parfumeret stil sammenlignet med de mere robuste vine fra den nordlige del af kommunen. Vinen er fremstillet udelukkende af Pinot Noir og afspejler årgangens varme og modenhed med noter af mørke bær som sorte kirsebær, brombær og skovhindbær. Derudover byder den på nuancer af viol, sort te, let lakrids og subtile krydderier fra modning på egetræsfade, som hos Lucien Le Moine typisk er 100 % nye. I smagen er vinen fyldig og koncentreret med markante, men modne tanniner og en dyb, mørk frugtprofil. Den har en livlig syre, der tilføjer friskhed og balance. Afslutningen er lang, mineralsk og præget af både frugt og finesse. Serveringsforslag: Ideel til kraftige retter som grillet lam, oksemørbrad, svamperisotto eller vildt med en fyldig sauce. Druesort: 100 % Pinot Noir Lagring: Modnet på 100 % nye egetræsfade Alkohol: Cirka 13,5 % (den præcise procentdel kan ses på etiketten) La Richemone er en mindre kendt, men højt værdsat mark, og i Lucien Le Moinens hænder bliver den til en vin med både dybde og potentiale for lang lagring. En vin for dem, der værdsætter intensitet kombineret med præcision.