Dominio De Pingus 2021, Ribera Del Duero

Pingus er en legendarisk vin, som enhver dansk vinentusiast bør prøve. I de seneste år er vinen blevet mere klar og livlig. For at beskytte mod frost og sikre fremtidig produktion har Peter Sisseck investeret i ventilationssystemer. Tim Atkin, en britisk Master of Wine, har en dyb forståelse for vinene fra Ribera del Duero. I hans rapport fra september 2023, "Ribera del Duero Top-100", præsenteres distriktets hierarki baseret på smagningen af 578 vine fra 181 vingårde. Vega Sicilia, Dominio de Es og Pingus er blandt de øverste på listen. Druerne til Pingus 2021 blev høstet fra markerne "San Cristobal" og "Barrosso", som blev plantet i 1929. Peter Sisseck eksperimenterer med at vinificere hele drueklaser, og i 2021 blev en fjerdedel af klaserne anvendt. Vinen lagres på franske egetræsfade, og i 2021 blev lagringstiden i små fade reduceret til 12 måneder. Kendt for sin utrættelige jagt på perfektion, har Peter Sisseck en unik evne til at forvandle druer til noget ekstraordinært. Pingus 2021 er beskrevet som dybt farvet med en frisk aroma af blå frugter og en afbalanceret smag med komplekse tanniner. Sisseck vurderer, at 2021-udgaven er på højde med den berømte Pingus fra år 2000.

8495 kr

Andre kiggede også på

Aalto PS 2021 Bodegas Aalto, Ribera Del Duero

Unikke dråber fra Spaniens førende vinhus Aalto PS 2021 fra Bodegas Aalto i Ribera del Duero er en kraftfuld og imponerende rødvin, der indfanger essensen af regionens bedste kvaliteter. "PS" står for Pagos Seleccionados (udvalgte parceller), hvilket betyder, at vinen er fremstillet af druer fra de mest udsøgte og ældste vinstokke, nogle over 60 år gamle, fra nøje udvalgte marker i området. Vinen er lavet på 100% Tempranillo (lokalt kendt som Tinto Fino) og har modnet i omkring 20 måneder på nye franske egetræsfade, hvilket tilfører den en bemærkelsesværdig dybde og elegance. Smagsprofil: Farve: Intens og dyb rubinrød med en næsten uigennemsigtig kerne. Duft: Kompleks aroma med noter af mørke bær som brombær og solbær, suppleret af nuancer af ristet eg, krydderier, tobak, chokolade og en subtil mineralsk undertone. Smag: Fyldig og struktureret med modne tanniner, afbalanceret syre og en lang, vedvarende eftersmag. Smagen byder på lag af mørk frugt, lakrids, vanilje og en diskret jordagtig mineralitet. Serveringsforslag: Aalto PS 2021 er ideel til rige og smagfulde retter som grillet rødt kød, vildt eller langtidssimrede gryderetter. Den bør serveres ved 16-18°C og har et stort lagringspotentiale, hvilket gør den velegnet til opbevaring i op til 15-20 år. Denne vin er en hyldest til Ribera del Dueros terroir og vintradition og er en favorit blandt samlere og vinelskere, der søger intensitet, finesse og dybde.

Sei Solo 2018, Ribera del Duero

Sei Solo 2018, Ribera del Duero Sei Solo er et prestigefyldt projekt skabt af den anerkendte vinproducent Javier Zaccagnini, som også er kendt fra Bodegas Aalto. Denne Ribera del Duero vin er af enestående kvalitet og regnes blandt Spaniens mest fornemme vine. Druerne til denne vin stammer fra 60-90 år gamle vinstokke på den 6 hektar store vinmark "La Horra," som delvist ejes af Javier. Markens høje beliggenhed sikrer køligere temperaturer, hvilket bidrager til vinens karakteristiske struktur og elegance. Kun de fineste fade anvendes til denne eksklusive vin, og årgang 2019 fortsætter med at imponere. Vi er glade for at kunne præsentere denne fremragende vin, selvom den er tilgængelig i begrænsede mængder. Javier Zaccagnini er overbevist om, at Tempranillo-druen kan skabe nogle af verdens mest fremragende vine, når den behandles korrekt, hvilket er formålet med Sei Solo. Vinen er fremstillet udelukkende af Tempranillo og modnes uden brug af nye egetræsfade. Hemmeligheden ligger i den malolaktiske gæring, der finder sted dybt under jorden ved kun 10 grader. Dette resulterer i en naturligt udviklet vin med kølig frugt, kompleksitet og en silkeblød elegance.

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2011

Flor de Pingus 2011 er en udsøgt vin fremstillet fra yngre vinstokke, der er mellem 35 og 45 år gamle, beliggende tæt på de marker, der producerer den berømte Pingus. Denne vin er lavet udelukkende af Tempranillo-druer, med et begrænset høstudbytte på maksimalt 25 hl/ha. Gæringen foregår i store træfade, og vinen modnes i 14 måneder på en kombination af nye og brugte franske egetræsfade. Den tappes uden klaring og filtrering for at bevare sin naturlige karakter. Flor de Pingus tilbyder en oplevelse, der minder om Pingus, men til en mere overkommelig pris. Vinen har modtaget imponerende anmeldelser fra Robert Parker, med vurderinger på 95-98 point siden 2004. I 2008 blev den anerkendt som en af Spaniens bedste vine, når man ser på forholdet mellem pris og kvalitet. Vinen har været dyrket biodynamisk siden 2005. Rating: Robert Parker: 92 point

Hacienda Monasterio 2022, Ribera del Duero

Hacienda Monasterio 2022 Hacienda Monasterio 2022 er en økologisk vin fra det berømte Ribera del Duero-område i Spanien. Dette område er kendt for sit barske klima, som giver Tempranillo-druen en dyb og kompleks smagsprofil. Vingården blev etableret i 1990 af Peter Sisseck og Carlos de la Fuente og er beliggende mellem Pesquera og Valbuena de Duero. De sydvendte skråninger skaber et unikt mikroklima, der er ideelt til vinproduktion. Vinen har udviklet sig til at være mere terroir-drevet og mindre manipuleret, med en ny druesammensætning, der nu inkluderer Malbec i stedet for Merlot. Siden 2018 er druerne blevet vinificeret i mindre partier i enten ståltanke eller egetræsfade. Druerne stammer fra 100 hektar økologisk certificerede vinmarker i den vestlige del af Ribera del Duero.