Dominio De Pingus 2021, Ribera Del Duero

Pingus er en legendarisk vin, som enhver dansk vinentusiast bør prøve. I de seneste år er vinen blevet mere klar og livlig. For at beskytte mod frost og sikre fremtidig produktion har Peter Sisseck investeret i ventilationssystemer. Tim Atkin, en britisk Master of Wine, har en dyb forståelse for vinene fra Ribera del Duero. I hans rapport fra september 2023, "Ribera del Duero Top-100", præsenteres distriktets hierarki baseret på smagningen af 578 vine fra 181 vingårde. Vega Sicilia, Dominio de Es og Pingus er blandt de øverste på listen. Druerne til Pingus 2021 blev høstet fra markerne "San Cristobal" og "Barrosso", som blev plantet i 1929. Peter Sisseck eksperimenterer med at vinificere hele drueklaser, og i 2021 blev en fjerdedel af klaserne anvendt. Vinen lagres på franske egetræsfade, og i 2021 blev lagringstiden i små fade reduceret til 12 måneder. Kendt for sin utrættelige jagt på perfektion, har Peter Sisseck en unik evne til at forvandle druer til noget ekstraordinært. Pingus 2021 er beskrevet som dybt farvet med en frisk aroma af blå frugter og en afbalanceret smag med komplekse tanniner. Sisseck vurderer, at 2021-udgaven er på højde med den berømte Pingus fra år 2000.

8495 kr

Andre kiggede også på

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2012

Flor de Pingus 2012 er fremstillet fra 35-45 år gamle vinstokke, der ligger tæt på de berømte Pingus-marker. Denne vin, lavet udelukkende af Tempranillo-druer, har et lavt udbytte på maksimalt 25 hl/ha. Gæringen foregår i store træfade, og vinen modnes i 14 måneder på en kombination af nye og brugte franske egetræsfade fra Pingus. Den tappes på flaske uden klaring og filtrering. Flor de Pingus deler mange karaktertræk med Pingus, men er tilgængelig til en mere overkommelig pris. Vinen har modtaget høje vurderinger fra Robert Parker, med point mellem 95-98 fra 2004 og frem, mens Pingus har opnået 98-100 point i samme tidsrum. I 2008 bemærkede Jay Miller, Parkers repræsentant i Spanien, at "I forholdet mellem pris og kvalitet kan dette være Spaniens bedste vin." Vinen har været biodynamisk dyrket siden 2005. Rating: Robert Parker: 93 point

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2018

Efter en udfordrende årgang i 2017 er Flor de Pingus tilbage i fuld produktion i 2018. Peter Sisseck valgte at starte høsten lidt tidligere end mange andre, fra den 16. september til den 8. oktober, hvilket resulterede i druer, der var både smukt modne og næsten perfekte. Flor de Pingus fremstilles af frugt fra delvist lejede vinmarker i nærheden af Barrosso og San Cristóbal, som også bidrager med druer til den berømte Pingus. Vinstokkene her er mellem 40 og 60 år gamle, hvilket giver vinen en dyb mineralitet og reducerer stress i de tørre sommermåneder.

Aalto Ribera del Duero 2022

Eksklusiv spansk rødvin fra Aalto Aalto-vinhuset, etableret i 1999 af Mariano García, tidligere teknisk direktør hos Vega Sicilia, har hurtigt opnået status som en af de mest respekterede producenter i Ribera del Duero. Med en filosofi om minimal indgriben i vinfremstillingen skaber Aalto vine med bemærkelsesværdig styrke og elegance. Mariano García arbejder sammen med Javier Zaccagnini, tidligere præsident for Consejo Regulador i Ribera del Duero, for at producere nogle af regionens mest bemærkelsesværdige vine. - Aalto er blandt de mest anerkendte vinhuse i Ribera del Duero - Lagret på fad og flaske i mindst 20 måneder - Skabt af Mariano García, tidligere hos Vega Sicilia Aalto Ribera del Duero 2022 er en berømt rødvin fra Ribera del Duero i Spanien. Den er lavet af 100 % Tinto Fino (en lokal variant af Tempranillo-druen), kendt for at skabe kraftfulde og elegante vine. Generelle karakteristika: Årgang 2022: En ung vin med potentiale for lagring, men også rig og tilgængelig nu. Farve: Intens rubinrød med dybde og klarhed. Duft: Kompleks aroma med noter af modne mørke bær som brombær og solbær, suppleret med strejf af violer, krydderier og subtile toner af vanilje og ristet eg fra fadlagringen. Smag: Fyldig og koncentreret med moden frugt, mørk chokolade, lakrids og krydderier. Vinen har en flot struktur med en god balance mellem frisk syre og velintegrerede tanniner. Eftersmag: Lang og vedvarende med en elegant, silkeblød afslutning. Produktion: Aalto er kendt for sin dedikation til kvalitet og detaljer. Druerne håndplukkes fra gamle vinstokke, ofte over 40 år gamle, og vinen lagres i 12-16 måneder på franske egetræsfade, hvoraf en del er nye. Madparring: Denne vin er en fremragende ledsager til grillet kød, lammekølle, kraftige gryderetter og lagrede oste. Den kan også nydes alene som en intens og refleksiv vin. Lagringspotentiale: Årgangen 2022 har et stort lagringspotentiale og kan gemmes i 10-15 år under optimale forhold. Med tiden vil den udvikle større kompleksitet og blødere tanniner. En kraftfuld og samtidig sofistikeret vin, der understreger, hvorfor Aalto er en af Spaniens mest prestigefyldte vinproducenter.

Bodegas Valduero Ribera del Duero Una Cepa 2019

Bodegas Valduero Ribera del Duero Una Cepa 2019  En prestigefyldt rødvin, hvis navn – "én vinstok" – henviser til det ekstremt lave udbytte, hvor hver plante kun producerer nok druer til én enkelt flaske vin. Dette resulterer i en vin med usædvanlig koncentration og dybde.  Druer: 100 % Tempranillo (lokalt kendt som Tinto Fino). Alkoholprocent: 14,0 %. Smags- og aromaprofilVinen har en dyb, intens kirsebærrød farve med violette reflekser. Duften er kompleks og lagdelt med en kraftig intensitet af modne mørke bær som brombær og solbær, der blander sig med elegante noter fra fadlagringen, herunder vanilje, toast, læder og et strejf af krydderier. På ganen er den fyldig og muskuløs, men samtidig utrolig velbalanceret. Tanninerne er modne og fløjlsbløde, hvilket giver en rund tekstur, der fører ud i en lang og vedvarende finish.  Produktion og lagringDenne vin kommer fra buskvinstokke, der er over 50 år gamle og vokser i det barske klima i Ribera del Duero. Den lave produktion pr. vinstok sikrer en naturlig intensitet i mosten. Vinen har gennemgået en omhyggelig modningsproces, herunder 18 måneder på egetræsfade af forskellige oprindelser (typisk fransk og amerikansk eg) efterfulgt af minimum 12 måneder på flaske for at afrunde strukturen før frigivelse.  AnvendelseUna Cepa er en klassisk ledsager til kraftige retter, der kan matche vinens struktur, såsom: Rødt kød, herunder grillet oksekød eller lam. Vildtretter med intense saucer. Lagrede oste og spansk skinke (Ibérico). Det anbefales at dekantere vinen en time før servering for at lade de komplekse aromaer åbne sig helt. Serveres ideelt ved 16° – 18° C