Dominio De Pingus 2021, Ribera Del Duero

Pingus er en legendarisk vin, som enhver dansk vinentusiast bør prøve. I de seneste år er vinen blevet mere klar og livlig. For at beskytte mod frost og sikre fremtidig produktion har Peter Sisseck investeret i ventilationssystemer. Tim Atkin, en britisk Master of Wine, har en dyb forståelse for vinene fra Ribera del Duero. I hans rapport fra september 2023, "Ribera del Duero Top-100", præsenteres distriktets hierarki baseret på smagningen af 578 vine fra 181 vingårde. Vega Sicilia, Dominio de Es og Pingus er blandt de øverste på listen. Druerne til Pingus 2021 blev høstet fra markerne "San Cristobal" og "Barrosso", som blev plantet i 1929. Peter Sisseck eksperimenterer med at vinificere hele drueklaser, og i 2021 blev en fjerdedel af klaserne anvendt. Vinen lagres på franske egetræsfade, og i 2021 blev lagringstiden i små fade reduceret til 12 måneder. Kendt for sin utrættelige jagt på perfektion, har Peter Sisseck en unik evne til at forvandle druer til noget ekstraordinært. Pingus 2021 er beskrevet som dybt farvet med en frisk aroma af blå frugter og en afbalanceret smag med komplekse tanniner. Sisseck vurderer, at 2021-udgaven er på højde med den berømte Pingus fra år 2000.

8495 kr

Andre kiggede også på

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2011

Flor de Pingus 2011 er en udsøgt vin fremstillet fra yngre vinstokke, der er mellem 35 og 45 år gamle, beliggende tæt på de marker, der producerer den berømte Pingus. Denne vin er lavet udelukkende af Tempranillo-druer, med et begrænset høstudbytte på maksimalt 25 hl/ha. Gæringen foregår i store træfade, og vinen modnes i 14 måneder på en kombination af nye og brugte franske egetræsfade. Den tappes uden klaring og filtrering for at bevare sin naturlige karakter. Flor de Pingus tilbyder en oplevelse, der minder om Pingus, men til en mere overkommelig pris. Vinen har modtaget imponerende anmeldelser fra Robert Parker, med vurderinger på 95-98 point siden 2004. I 2008 blev den anerkendt som en af Spaniens bedste vine, når man ser på forholdet mellem pris og kvalitet. Vinen har været dyrket biodynamisk siden 2005. Rating: Robert Parker: 92 point

Psi 2018 Ribera Del Duero, Peter Sisseck

Peter Sisseck, en respekteret dansk vinmager, producerer nogle af de mest fremragende spanske vine på sin vingård i Quintanilla de Onesimo. Denne vin er fremstillet udelukkende af Tempranillo-druer og har modnet i 14 måneder på nye franske egetræsfade. Den præsenterer en intens rød farve og en delikat smag med et strejf af friskhed, hvilket gør den ideel til retter med svinekød. Vinen har opnået en imponerende score på 94 point fra Robert Parker.

Lopez Cristobal, Ribera del Duero La Linde 2021

Lopez Cristobal, Ribera del Duero La Linde 2021 Lopez Cristobal La Linde 2021 er en vin fra en enkeltmark i Ribera del Duero, der giver stor værdi for pengene. Den er sammensat af 95% Tempranillo og 5% Merlot og har lagret i 3 måneder på 225 liters barriquefade, hvoraf 80% er franske og 20% amerikanske. "La Linde" har opnået anerkendelse som Spaniens bedste rødvin ved Baco Award, en prestigefyldt blindsmagning med over 50 professionelle dommere. Årgang 2021 har fået kvalitetsstemplet "Excelente" fra det officielle kvalitetsråd i Ribera del Duero. Med en alkoholprocent på 15% og subtile krydderier fra egetræsfadene, er denne vin et must for Ribera del Duero-elskere. Den præsenterer en violet farve med en dyb, mørk kerne og byder på aromaer af violer, skovjordbær, lakrids, brombær, kirsebær og fadkrydrede blommer. Smagen er silkeblød med en rig bærprofil, madvenlige tanniner og noter af vanilje, kaffe og chokolade. Den kan nydes nu eller gemmes i 6-8 år. Vivino-brugere har givet den 3.7 stjerner. Anmeldelser: +93/100 “Spaniens Bedste Rødvin 2021“ – Baco Awards +93 point. Spaniens Bedste Rødvin Årgang 2021 – Baco Awards (Spanish Wine Tasters Union) GRAND GOLD WINNER - Premio

Dominio De Pingus, Pingus 2018

Pingus-vinen har sin oprindelse i to vinmarker, Barrosso og San Cristóbal, hvor vinstokkene er over 65 år gamle. Disse marker dækker et areal på 4,2 hektar, og i gode år produceres der omkring 30 fade. Efter frosten i 2017 blev 2018 et fremragende år med både høj kvalitet og kvantitet. Peter Sisseck benytter sig af vinifikation med hele drueklaser, og i 2018 blev næsten halvdelen af klaserne anvendt med stilke. Vinen lagres i franske egetræsfade og forbliver i store fade i 21 måneder inden aftapning uden klaring eller filtrering. Robert Parker har rost 2018 Pingus for dens balance og præcision. Vinstokkene blev plantet i 1929 i La Horra, og vinmarkerne er både økologisk og biodynamisk certificerede. I august 2020 blev der fyldt 9.300 flasker. Dominio de Pingus blev grundlagt af Peter Sisseck i 1995, og vinen opnåede hurtigt legendarisk status efter anerkendelse fra Robert Parker. Der produceres fire vine: Pingus, PSI, Flor de Pingus og Amelia. Sissecks principper fokuserer på terroir, gamle vinstokke, lavt udbytte og nøje udvælgelse af druer. Ingen klaring eller filtrering anvendes. Pingus er berømt for sin kvalitet og intensitet og har opnået international anerkendelse. Projektet blev navngivet "Pingus" efter Peters kælenavn. Da den første årgang blev præsenteret i 1996, blev vinen straks en legende, og priserne steg betydeligt. Peter Sisseck henter inspiration fra Bordeaux, og Pingus er kendt for sin frugtkoncentration og brugen af nye egetræsfade. Der produceres kun omkring 6.000 flasker årligt, og priserne varierer mellem 5.000 og 10.000 kr. Flor de Pingus er en anden vin fra vingården, men den betragtes ikke som en sekundær vin til Pingus.