Dominio De Pingus Flor De Pingus 2019

Året 2019 bød på varme og tørre forhold i Ribera del Duero. For at undgå for høj alkoholprocent og intense tanniner, lod Peter Sisseck flere drueklaser blive på vinstokkene. De gamle vinstokke havde tilstrækkelige vandreserver, og fra den 26. september blev der høstet druer, der var jævnt modnede. Flor de Pingus er lavet af druer fra delvist lejede vinmarker i nærheden af Barrosso og San Cristóbal. Sisseck eksperimenterer med hele drueklaser blandt de let knuste druer, som gærer i 2. 000 liters egefade. Vinen lagres i 14 måneder på en kombination af 30% nye franske fade og brugte fade fra Pingus. Den flaskes uden klaring eller filtrering. Flor de Pingus afspejler Pingus, og forskellene i kvalitet er mindre, end prisen antyder. I 2008 bemærkede Robert Parkers repræsentant i Spanien, Jay Miller, at "I forholdet mellem pris og kvalitet kan dette være Spaniens bedste vin. " Dette udsagn holder stadig, selvom prisen måske ikke passer til en almindelig hverdagsaften. Flor de Pingus er en kraftfuld vin med noter af blommer, violer og krydrede urter, suppleret af varme krydderier fra fadene. Vinen er fyldig, men har en frisk, salt mineralitet, der gør tanninerne mere subtile.

1295 kr

Andre kiggede også på

Dominio De Pingus, Pingus 2013

Pingus-vinen har sin oprindelse i de to vinmarker, Barrosso og San Cristóbal, hvor vinstokkene er mere end 65 år gamle. Disse 4,2 hektar leverer druer til omkring 30 fade i de bedste år. Efter frostskaderne i 2017 blev 2018 et fremragende år med både høj kvalitet og kvantitet. Peter Sisseck eksperimenterer med at vinificere hele drueklaser, og i 2018 blev næsten halvdelen af klaserne inkluderet med stilke. Vinen modnes i franske egetræsfade, og i 2018 blev en del af vinen lagret i store fade i 21 måneder før aftapning uden klaring eller filtrering. Robert Parker har rost 2013 Pingus for dens balance og elegance. Peter Sisseck etablerede Dominio de Pingus i 1995, og vinen opnåede hurtigt legendarisk status efter Robert Parkers ros og høje vurderinger. Der produceres fire vine: Pingus, PSI, Flor de Pingus og Amelia. Peter Sissecks principper fokuserer på terroir, gamle vinstokke, lavt udbytte, selektiv drueudvælgelse, manuel afstilkning, små gæringskar, kold gæring samt ingen klaring eller filtrering. Pingus er berømt for sin kvalitet og intensitet og har opnået international anerkendelse. Navnet "Pingus" stammer fra Peters barndomskælenavn. Vinen modnes på nye egetræsfade, og den høje frugtkoncentration sikrer, at vinen ikke bliver overvældet af træsmag. Det er en elitevin, der produceres i begrænsede mængder og sælges til høje priser. Flor de Pingus er en anden vin fra vingården, men druerne til denne kommer fra andre marker og vinificeres separat.

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2016

Siden 2011 har Peter Sisseck lagt vægt på at skabe vine med saftighed og finesse frem for kraft. Dette resulterer i vine, der åbner sig tidligere og bevarer deres friske frugt længere. I 2016-årgangen viser han sit talent. Om Flor de Pingus bemærker han: "Den har lidt mere alkohol og farve end Pingus. 30% nye fade tilføjer en smuk dimension og en næsten forførende karakter. 100% Tempranillo." Flor de Pingus indeholder mere alkohol end Pingus og bruges til at blødgøre de nye fade, så de ikke forstyrrer, når Pingus skal udtrykke sit terroir og mineralitet. Vinen kommer fra delvist lejede vinmarker tæt på de parceller, der leverer druer til Pingus. Vinstokkene er mellem 40 og 60 år gamle og bidrager med en markant mineralitet. Peter Sisseck eksperimenterer med hele drueklaser blandt de let knuste druer, der gærer i 2.000 liters egefade. Vinen modnes i 14 måneder på en kombination af nye og brugte franske fade og tappes på flaske uden klaring eller filtrering. Flor de Pingus afspejler Pingus, og forskellene i kvalitet er mindre end prisforskellen antyder. I 2008 bemærkede Robert Parkers repræsentant i Spanien, Jay Miller, at "I forholdet mellem pris og kvalitet kan dette være Spaniens bedste vin." 2014-årgangen var fremragende, men blev allerede overgået i 2015. Den varme 2016-årgang bringer en bemærkelsesværdig friskhed til vinen. Peter Sisseck fortsætter sin udvikling væk fra det super koncentrerede udtryk og anvender et øget høstudbytte for at opnå perfekt balance. Spanien skuffer ikke. Vinen er aromatisk med noter af friske røde kirsebær og sorte brombær, der smelter sammen med søde og røgede toner fra fadet. Den er kraftfuld og fyldig, men har en underliggende frisk, salt mineralitet, der får tanninerne til at træde i baggrunden.

Dominio De Pingus Flor de Pingus 2022 – Peter Sisseck

Flor de Pingus 2022 – Peter Sisseck Type: RødvinProducent: Dominio de PingusOmråde: Ribera del Duero, Castilla y León, SpanienDruesorter: 100 % Tempranillo (i nogle beskrivelser med en mindre andel Garnacha) Alkoholprocent: Ca. 14 %  Beskrivelse Flor de Pingus 2022 er skabt af vinmager Peter Sisseck på Dominio de Pingus, og repræsenterer et top-niveau i Ribera del Duero med fokus på både kraft og finesse.  Dyrkningen sker på gamle vinstokke, typisk 35-60 år gamle, der bidrager med stor intensitet og koncentration. Vinifikationen og modningen er omhyggelig – gæring sker i ståltanke eller store træfade, efterfulgt af lagring i omkring 14 måneder på franske egetræsfade (en blanding af nye og brugte) for at bevare druens karakter og terroirets mineralitet.  Duft & Smag Duft: Intens og kompleks med noter af solmodne kirsebær, blommer, violer, skifer/mineralitet og et strejf af grafit og lakrids. Smag: Fyldig og velafbalanceret – mørk frugt, delikat krydderi, strukturerede tanniner og en fast mineralitet. Eftersmagen er lang og elegant. Servering & Madmatch Serveringstemperatur: 16-18 °C, gerne dekanteret for at åbne aromaerne. Madmatch: Velegnet til kraftige retter som grillet oksekød, lam, vildt, eller modne oste – en vin, der tåler både smag og struktur. Lagringspotentiale Flor de Pingus 2022 er rig og koncentreret – den er allerede i god drikbar form, men har potentiale til at udvikle sig over 10-15 år eller mere, hvor frugt og mineralitet kan modne yderligere og tanninerne blødgøres. En klar anbefaling til vinelskere, der søger en top-klasse spansk rødvin med international klasse og terroir-præcis stil. Rangerer #3 i Top 25 Spanish Ribera Del Duero Red vine i Danmark lige nu (2022 Årgang)

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2020

Flor de Pingus 2020 fra Dominio De Pingus er en eftertragtet kultvin, skabt af den danske vinmager Peter Sisseck i Ribera Del Duero. Denne udsøgte vin består af 97% Tempranillo, 2,5% Grenache og 0,5% Viura, høstet fra vinstokke, der er mellem 40 og 60 år gamle, hvilket bidrager til vinens markante mineralitet. Vinen lagres på 25% nye franske egetræsfade samt tidligere anvendte Pingus-fade, hvilket tilfører en intens smagsoplevelse. Flor de Pingus er en kraftfuld og fyldig vin med smagsnoter af blommer, violer og krydrede urter, ledsaget af en frisk og saltet mineralitet. Anmeldelser: - Robert Parker: 95-96 point - Guía Peñin: 96 point - James Suckling: 94 point - Tim Atkin: 95 point