Dominio De Pingus Flor De Pingus 2021 - MAGNUM

Flor de Pingus er en udsøgt vin fremstillet fra 25-60 år gamle vinstokke beliggende i La Horra og Olmedillo de Roa. Druerne, der høstes i slutningen af september, inkluderer 4% Grenache. Efter en omhyggelig sortering gennemgår druerne fermentering i ståltanke og modnes derefter i 14 måneder på en kombination af nye og brugte franske egetræsfade. Vinen præsenterer en kompleks smagsprofil med noter af blommer, violer og krydrede urter, ledsaget af en frisk og saltet mineralitet. Den er både kraftfuld og fyldig, men også saftig og forførende. Ifølge Peter Sisseck er 2021-udgaven kendetegnet ved en friskhed med rød frugt og en rig tanninstruktur.

2295 kr

Andre kiggede også på

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2012

Flor de Pingus 2012 er fremstillet fra 35-45 år gamle vinstokke, der ligger tæt på de berømte Pingus-marker. Denne vin, lavet udelukkende af Tempranillo-druer, har et lavt udbytte på maksimalt 25 hl/ha. Gæringen foregår i store træfade, og vinen modnes i 14 måneder på en kombination af nye og brugte franske egetræsfade fra Pingus. Den tappes på flaske uden klaring og filtrering. Flor de Pingus deler mange karaktertræk med Pingus, men er tilgængelig til en mere overkommelig pris. Vinen har modtaget høje vurderinger fra Robert Parker, med point mellem 95-98 fra 2004 og frem, mens Pingus har opnået 98-100 point i samme tidsrum. I 2008 bemærkede Jay Miller, Parkers repræsentant i Spanien, at "I forholdet mellem pris og kvalitet kan dette være Spaniens bedste vin." Vinen har været biodynamisk dyrket siden 2005. Rating: Robert Parker: 93 point

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2018

Efter en udfordrende årgang i 2017 er Flor de Pingus tilbage i fuld produktion i 2018. Peter Sisseck valgte at starte høsten lidt tidligere end mange andre, fra den 16. september til den 8. oktober, hvilket resulterede i druer, der var både smukt modne og næsten perfekte. Flor de Pingus fremstilles af frugt fra delvist lejede vinmarker i nærheden af Barrosso og San Cristóbal, som også bidrager med druer til den berømte Pingus. Vinstokkene her er mellem 40 og 60 år gamle, hvilket giver vinen en dyb mineralitet og reducerer stress i de tørre sommermåneder.

Dominio De Pingus, Pingus 2013

Pingus-vinen har sin oprindelse i de to vinmarker, Barrosso og San Cristóbal, hvor vinstokkene er mere end 65 år gamle. Disse 4,2 hektar leverer druer til omkring 30 fade i de bedste år. Efter frostskaderne i 2017 blev 2018 et fremragende år med både høj kvalitet og kvantitet. Peter Sisseck eksperimenterer med at vinificere hele drueklaser, og i 2018 blev næsten halvdelen af klaserne inkluderet med stilke. Vinen modnes i franske egetræsfade, og i 2018 blev en del af vinen lagret i store fade i 21 måneder før aftapning uden klaring eller filtrering. Robert Parker har rost 2013 Pingus for dens balance og elegance. Peter Sisseck etablerede Dominio de Pingus i 1995, og vinen opnåede hurtigt legendarisk status efter Robert Parkers ros og høje vurderinger. Der produceres fire vine: Pingus, PSI, Flor de Pingus og Amelia. Peter Sissecks principper fokuserer på terroir, gamle vinstokke, lavt udbytte, selektiv drueudvælgelse, manuel afstilkning, små gæringskar, kold gæring samt ingen klaring eller filtrering. Pingus er berømt for sin kvalitet og intensitet og har opnået international anerkendelse. Navnet "Pingus" stammer fra Peters barndomskælenavn. Vinen modnes på nye egetræsfade, og den høje frugtkoncentration sikrer, at vinen ikke bliver overvældet af træsmag. Det er en elitevin, der produceres i begrænsede mængder og sælges til høje priser. Flor de Pingus er en anden vin fra vingården, men druerne til denne kommer fra andre marker og vinificeres separat.

Dominio De Pingus, Pingus 2016

Peter Sisseck lægger vægt på at skabe vine med saftighed og finesse, hvilket gør dem mere tilgængelige og sikrer, at frugten forbliver frisk i længere tid. I 2016-årgangen af Pingus er der fokus på lavere alkoholindhold og mindre brug af fadlagring sammenlignet med Flor de Pingus. Peter Sisseck beskriver denne vin som værende balanceret og gennemsigtig, med en unik lethed, intensitet og vedvarende smag. Vinen er lagret i omkring 20 måneder på brugte fade og består af 100% Tempranillo. Kendt for sin utrættelige jagt på perfektion, formår Peter Sisseck at skabe vine, der er både unikke og bemærkelsesværdige. RP 100 Point