Dominio De Pingus, Pingus 2013

Pingus-vinen har sin oprindelse i de to vinmarker, Barrosso og San Cristóbal, hvor vinstokkene er mere end 65 år gamle. Disse 4,2 hektar leverer druer til omkring 30 fade i de bedste år. Efter frostskaderne i 2017 blev 2018 et fremragende år med både høj kvalitet og kvantitet. Peter Sisseck eksperimenterer med at vinificere hele drueklaser, og i 2018 blev næsten halvdelen af klaserne inkluderet med stilke. Vinen modnes i franske egetræsfade, og i 2018 blev en del af vinen lagret i store fade i 21 måneder før aftapning uden klaring eller filtrering. Robert Parker har rost 2013 Pingus for dens balance og elegance. Peter Sisseck etablerede Dominio de Pingus i 1995, og vinen opnåede hurtigt legendarisk status efter Robert Parkers ros og høje vurderinger. Der produceres fire vine: Pingus, PSI, Flor de Pingus og Amelia. Peter Sissecks principper fokuserer på terroir, gamle vinstokke, lavt udbytte, selektiv drueudvælgelse, manuel afstilkning, små gæringskar, kold gæring samt ingen klaring eller filtrering. Pingus er berømt for sin kvalitet og intensitet og har opnået international anerkendelse. Navnet "Pingus" stammer fra Peters barndomskælenavn. Vinen modnes på nye egetræsfade, og den høje frugtkoncentration sikrer, at vinen ikke bliver overvældet af træsmag. Det er en elitevin, der produceres i begrænsede mængder og sælges til høje priser. Flor de Pingus er en anden vin fra vingården, men druerne til denne kommer fra andre marker og vinificeres separat.

8995 kr

Andre kiggede også på

Dominio De Pingus, Pingus 2016

Peter Sisseck lægger vægt på at skabe vine med saftighed og finesse, hvilket gør dem mere tilgængelige og sikrer, at frugten forbliver frisk i længere tid. I 2016-årgangen af Pingus er der fokus på lavere alkoholindhold og mindre brug af fadlagring sammenlignet med Flor de Pingus. Peter Sisseck beskriver denne vin som værende balanceret og gennemsigtig, med en unik lethed, intensitet og vedvarende smag. Vinen er lagret i omkring 20 måneder på brugte fade og består af 100% Tempranillo. Kendt for sin utrættelige jagt på perfektion, formår Peter Sisseck at skabe vine, der er både unikke og bemærkelsesværdige. RP 100 Point

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2020

Flor de Pingus 2020 fra Dominio De Pingus er en eftertragtet kultvin, skabt af den danske vinmager Peter Sisseck i Ribera Del Duero. Denne udsøgte vin består af 97% Tempranillo, 2,5% Grenache og 0,5% Viura, høstet fra vinstokke, der er mellem 40 og 60 år gamle, hvilket bidrager til vinens markante mineralitet. Vinen lagres på 25% nye franske egetræsfade samt tidligere anvendte Pingus-fade, hvilket tilfører en intens smagsoplevelse. Flor de Pingus er en kraftfuld og fyldig vin med smagsnoter af blommer, violer og krydrede urter, ledsaget af en frisk og saltet mineralitet. Anmeldelser: - Robert Parker: 95-96 point - Guía Peñin: 96 point - James Suckling: 94 point - Tim Atkin: 95 point

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2010

Flor de Pingus er en vin fremstillet fra yngre vinstokke, der ligger tæt på de berømte Pingus-parceller. Disse vinstokke, som er mellem 35 og 45 år gamle, bidrager til vinens markante mineralitet. Med et lavt høstudbytte på maksimalt 25 hl/ha, gærer vinen i store træfade og modnes i 14 måneder på en kombination af nye og brugte franske egetræsfade. Den tappes uden klaring og filtrering, hvilket bevarer dens naturlige karakter. Flor de Pingus tilbyder en kvalitet og stil, der minder om Pingus, men til en mere overkommelig pris. Siden 2004 har vinen opnået imponerende 95-98 point fra Robert Parker. Den har været biodynamisk dyrket siden 2005 og modtog 96 point fra Robert Parker.

Dominio De Pingus, Pingus 2017

Den danske vinmager Peter Sisseck er berømt for sin ikoniske vin, Pingus, fra Dominio de Pingus i Ribera del Duero, Spanien. Sisseck har forvandlet vingården ved at implementere moderne teknikker, hvilket resulterede i en perfekt score på 100 point fra den anerkendte vinkritiker Robert Parker. Denne anerkendelse har betydeligt øget vinens værdi, og udvalgte årgange kan nu koste over 10.000 kroner per flaske. Pingus modnes i nye egetræsfade, men den intense frugtsmag sikrer, at trænoterne ikke dominerer. Sisseck producerer kun omkring 6000 flasker årligt, og prisen ligger mellem 5000 og 10.000 kroner. En anden vin fra vingården, Flor de Pingus, er ikke en sekundær vin til Pingus, da den fremstilles af druer fra forskellige marker og vinificeres separat. Sissecks principper for vinproduktion omfatter: anvendelse af gamle vinstokke på sydvendte skråninger, brug af lokale Tempranillo-druer, lavt udbytte, streng selektion af druer, manuel afstilkning, små fermenteringskar, relativt kølig gæring, anvendelse af nye egetræsfade samt ingen klaring eller filtrering af vinen.