Dominio De Pingus, Pingus 2016

Peter Sisseck lægger vægt på at skabe vine med saftighed og finesse, hvilket gør dem mere tilgængelige og sikrer, at frugten forbliver frisk i længere tid. I 2016-årgangen af Pingus er der fokus på lavere alkoholindhold og mindre brug af fadlagring sammenlignet med Flor de Pingus. Peter Sisseck beskriver denne vin som værende balanceret og gennemsigtig, med en unik lethed, intensitet og vedvarende smag. Vinen er lagret i omkring 20 måneder på brugte fade og består af 100% Tempranillo. Kendt for sin utrættelige jagt på perfektion, formår Peter Sisseck at skabe vine, der er både unikke og bemærkelsesværdige.

9495 kr

Andre kiggede også på

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2019

Året 2019 bød på varme og tørre forhold i Ribera del Duero. For at undgå for høj alkoholprocent og intense tanniner, lod Peter Sisseck flere drueklaser blive på vinstokkene. De gamle vinstokke havde tilstrækkelige vandreserver, og fra den 26. september blev der høstet druer, der var jævnt modnede. Flor de Pingus er lavet af druer fra delvist lejede vinmarker i nærheden af Barrosso og San Cristóbal. Sisseck eksperimenterer med hele drueklaser blandt de let knuste druer, som gærer i 2.000 liters egefade. Vinen lagres i 14 måneder på en kombination af 30% nye franske fade og brugte fade fra Pingus. Den flaskes uden klaring eller filtrering. Flor de Pingus afspejler Pingus, og forskellene i kvalitet er mindre, end prisen antyder. I 2008 bemærkede Robert Parkers repræsentant i Spanien, Jay Miller, at "I forholdet mellem pris og kvalitet kan dette være Spaniens bedste vin." Dette udsagn holder stadig, selvom prisen måske ikke passer til en almindelig hverdagsaften. Flor de Pingus er en kraftfuld vin med noter af blommer, violer og krydrede urter, suppleret af varme krydderier fra fadene. Vinen er fyldig, men har en frisk, salt mineralitet, der gør tanninerne mere subtile.

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2018

Efter en udfordrende årgang i 2017 er Flor de Pingus tilbage i fuld produktion i 2018. Peter Sisseck valgte at starte høsten lidt tidligere end mange andre, fra den 16. september til den 8. oktober, hvilket resulterede i druer, der var både smukt modne og næsten perfekte. Flor de Pingus fremstilles af frugt fra delvist lejede vinmarker i nærheden af Barrosso og San Cristóbal, som også bidrager med druer til den berømte Pingus. Vinstokkene her er mellem 40 og 60 år gamle, hvilket giver vinen en dyb mineralitet og reducerer stress i de tørre sommermåneder.

Dominio De Pingus Flor De Pingus 2013

Dominio de Pingus – Flor de Pingus 2013 Spanien – Ribera del Duero DO Producent: Peter Sisseck – dansk vinmager med legendarisk status i Spanien.Flor de Pingus er anden-vinen til den ikoniske og meget sjældne Pingus, men står stærkt på egne ben og anses ofte som en "førstevin i forklædning". Drue: 100 % Tempranillo (lokalt kaldet Tinto Fino) Druerne kommer fra 35–50 år gamle vinstokke dyrket økologisk og med lavt udbytte for maksimal koncentration. Stil og årgangskarakter: 2013 var et relativt køligt og ujævnt år i Ribera del Duero, men Peter Sissecks præcise tilgang har skabt en vin med bemærkelsesværdig friskhed og elegance for området. Duft: Tæt og intens næse af modne mørke bær, især brombær og solbær Nuancer af lakrids, krydderier, viol og et diskret hint af eg og vanilje Mineralsk baggrund og begyndende tertiære noter (læder, jord) Smag: Fyldig og koncentreret med saftig mørk frugt og faste, modne tanniner Flot balance mellem frugt, syre og fad Lang og vedvarende finish med friskhed og struktur 2013 er en årgang, der nu er moden og harmonisk, men stadig har mange år foran sig Lagring: Lagret ca. 14–18 måneder på franske egetræsfade (en del nye) Efterfølgende flaskelagring før frigivelse Fakta: Alkohol: Ca. 14,5 % Klassifikation: Ribera del Duero DO Produceret i begrænset mængde og med streng sortering Madmatch: Langtidsbraiseret lam, vildt, oksemørbrad med svampesauce Kraftige gryderetter og modne oste Kort sagt: Flor de Pingus 2013 forener kraft og finesse på mesterlig vis. En stor vin i sin egen ret – med dybde, balance og stor lagringspotentiale. Hvis Pingus er myten, er Flor de Pingus den vin, man faktisk får lov til at drikke – og den skuffer bestemt ikke

Dominio De Pingus, Pingus 2018

Pingus-vinen har sin oprindelse i to vinmarker, Barrosso og San Cristóbal, hvor vinstokkene er over 65 år gamle. Disse marker dækker et areal på 4,2 hektar, og i gode år produceres der omkring 30 fade. Efter frosten i 2017 blev 2018 et fremragende år med både høj kvalitet og kvantitet. Peter Sisseck benytter sig af vinifikation med hele drueklaser, og i 2018 blev næsten halvdelen af klaserne anvendt med stilke. Vinen lagres i franske egetræsfade og forbliver i store fade i 21 måneder inden aftapning uden klaring eller filtrering. Robert Parker har rost 2018 Pingus for dens balance og præcision. Vinstokkene blev plantet i 1929 i La Horra, og vinmarkerne er både økologisk og biodynamisk certificerede. I august 2020 blev der fyldt 9.300 flasker. Dominio de Pingus blev grundlagt af Peter Sisseck i 1995, og vinen opnåede hurtigt legendarisk status efter anerkendelse fra Robert Parker. Der produceres fire vine: Pingus, PSI, Flor de Pingus og Amelia. Sissecks principper fokuserer på terroir, gamle vinstokke, lavt udbytte og nøje udvælgelse af druer. Ingen klaring eller filtrering anvendes. Pingus er berømt for sin kvalitet og intensitet og har opnået international anerkendelse. Projektet blev navngivet "Pingus" efter Peters kælenavn. Da den første årgang blev præsenteret i 1996, blev vinen straks en legende, og priserne steg betydeligt. Peter Sisseck henter inspiration fra Bordeaux, og Pingus er kendt for sin frugtkoncentration og brugen af nye egetræsfade. Der produceres kun omkring 6.000 flasker årligt, og priserne varierer mellem 5.000 og 10.000 kr. Flor de Pingus er en anden vin fra vingården, men den betragtes ikke som en sekundær vin til Pingus.