Ferragú Amarone della Valpolicella 2014

Hvis du er fan af Amarone, er denne vin et must-try! Den er lavet af druerne Corvina, Corvinone, Croatina, Oseleta og Rondinella, som stammer fra 20 år gamle vinstokke i Callore. Druerne bliver nænsomt håndplukket i oktober og tørres i 70 dage, inden de fermenteres i ståltanke. Efterfølgende modnes vinen i 48 måneder på både franske og amerikanske egetræsfade og yderligere 12 måneder på flaske. Produktionen er begrænset til omkring 700 kasser om året. Alkoholindholdet er 17,50%. Dette er en struktureret, rig og kompleks Amarone med en dyb rubinrød farve. Den byder på intense dufte af mørke frugter, rosiner, marmelade og krydderier. Smagen er fyldig og kraftfuld med bløde tanniner og en god syre. For den bedste oplevelse, server vinen ved 17-18° og lad den ilte i mindst et par timer før servering.

899 kr

Andre kiggede også på

Corte Canella Amarone della Valpolicella 2016

Amarone della Valpolicella - Corte Canella 2014 Med en begrænset produktion på kun 4301 flasker, er denne italienske topvin fra Veneto-regionen en sjældenhed. Tidligere årgange som 2011, 2012 og 2013 modtog fremragende anmeldelser og blev hurtigt udsolgt. Nu er årgang 2014 tilgængelig - skynd dig at sikre dig en flaske! Denne Amarone præsenterer en dyb intensitet og en perfekt balance. Den har en rubinrød farve, stor fylde og en imponerende viskositet. Aromaen er domineret af modne sorte og røde bær, peber, lakrids, rosiner, eg og vanilje. Smagen er intens, kompleks og blød med velintegrerede tanniner og de klassiske Amarone noter fra de tørrede druer.

Fasoli Gino Alteo Amarone Della Valpolicella 2012

Fasoli Gino Alteo Amarone della Valpolicella 2012 Alteo Amarone er en fornem vin med en alkoholprocent på 17,5%. Druerne til denne vin plukkes i hånden og gennemgår en tørringsproces på 5-6 måneder. Efterfølgende macereres vinen i ståltanke og modnes i barriques i 54 måneder, inden den får yderligere 12 måneders flaskelagring. Den optimale serveringstemperatur er 12 grader, og vinen har et lagringspotentiale på 15-20 år. En udsøgt Amarone, der lever op til sin pris.

Trabucchi d'illasi Amarone della Valpolicella 2012 Magnum

Trabucchi d’Illasi Amarone della Valpolicella 2012 er en fornem og dybt koncentreret rødvin fra det klassiske Amarone-område i Veneto, Norditalien. Den er fremstillet af økologisk dyrkede druer og udtrykker alt det, som gør Amarone til en af Italiens mest ikoniske vine – kraft, elegance og kompleksitet i perfekt balance. Druesorter Vinen er skabt på de traditionelle Valpolicella-druer: Corvina, Corvinone, Rondinella og Molinara. Druerne høstes i hånden og udvælges nøje for at sikre perfekt modenhed og sundhed. Fremstilling Som klassisk for Amarone bliver druerne tørret (“appassimento”) i 3-4 måneder efter høst. Denne proces koncentrerer både sukker, aromaer og tanniner. Efter gæring lagres vinen 24 til 36 måneder på franske egetræsfade og derefter yderligere på flaske, inden frigivelse. Duft Duften er intens, dyb og kompleks, med lag på lag af aromaer: modne kirsebær, svesker, tørrede figner og rosiner, kombineret med noter af mørk chokolade, kaffe, tobak, kanel og vanilje. Et strejf af balsamico og læder giver duften ekstra dybde. Smag Smagen er fyldig, kraftig og silkeblød, men samtidig harmonisk og afbalanceret. De tørrede frugter og mørke bær går hånd i hånd med krydrede toner og et let bittert præg af kakao og valnød. Tanninerne er modne og velintegrerede, og syren giver friskhed nok til at løfte vinens rige struktur. Eftersmagen er lang, varm og intens, med vedvarende noter af frugt og krydderi. Madmatch Denne Amarone er perfekt til vildt, oksesteg, lam, braiserede retter, kraftige oste – eller blot som en meditationsvin til at nyde langsomt i gode glas. Producent og filosofi Trabucchi d’Illasi er et økologisk familiehus i Illasi-dalen øst for Verona. Familien har dyrket vin siden 1920’erne og har siden 1993 været fuldt certificeret økologisk. De er kendt for deres filosofi om balance mellem natur, håndværk og tradition, hvilket tydeligt afspejles i deres vine – og især i denne Amarone, som er et flagskib i husets portefølje. Fakta Producent: Trabucchi d’Illasi Region: Veneto, Italien Betegnelse: Amarone della Valpolicella DOCG Årgang: 2012 Druesorter: Corvina, Corvinone, Rondinella, Molinara Alkoholprocent: 15,5 % Lagring: 24–36 måneder på franske egetræsfade Certificering: Økologisk En stor, klassisk Amarone med både styrke og sjæl – fyldig og sensuel, men samtidig elegant og levende. En vin, der viser, hvorfor Trabucchi d’Illasi regnes blandt de mest respekterede producenter i Valpolicella.

Amarone della Valpolicella DOCG Marmo 2016

er en bemærkelsesværdig rødvin fra den berømte Valpolicella-region i Veneto, Italien. Amarone-vine er berømte for deres rige og kraftfulde karakter, og Marmo 2016 lever op til dette ry. Vinen er fremstillet af de traditionelle druesorter Corvina, Rondinella og Molinara, som efter høsten gennemgår en tørringsproces kaldet "appassimento." Denne metode intensiverer sukkerindholdet og smagsprofilen i druerne, hvilket skaber en vin med stor dybde og kompleksitet. Vinen har en dyb rubinrød farve med granatreflekser, der indikerer dens modenhed. Duften byder på en rig aroma af tørrede frugter som rosiner, svesker og figner, suppleret med noter af mørk chokolade, krydderier, tobak og et hint af balsamico. Der er også delikate antydninger af vanilje og ristet eg, som stammer fra vinens modning på egetræsfade. Smagen er fyldig og silkeblød med en intens frugtkarakter. De tørrede frugtnoter er i perfekt harmoni med vinens naturlige syre og velintegrerede tanniner. Der er også nuancer af lakrids, kaffe og en let bitterhed i afslutningen, som er typisk for Amarone. Eftersmagen er langvarig og vedholdende, hvilket gør denne vin til en fornøjelse at nyde over tid. Amarone della Valpolicella DOCG Marmo 2016 har et stort potentiale for lagring, men kan også nydes nu, især sammen med fyldige retter som vildt, rødt kød og modne oste. Det er en kompleks og sofistikeret vin, der fremviser det bedste af Amarone-stilen, med en perfekt balance mellem styrke og elegance.