Lucien Le Moine Gevrey-Chambertin 1er Cru 2020

Gevrey-Chambertin er den største vinproducerende kommune i Côte de Nuits, med omkring 410 hektar vinmarker, der udelukkende dyrker Pinot Noir. Området er kendt for sine 9 Grand Cru marker og 25 Premier Cru marker, hvoraf flere er af enestående kvalitet. Der findes også parceller, der ofte anses for at være på niveau med Premier Cru i kvalitet. I Bourgogne er producentens navn lige så afgørende som vinens geografiske oprindelse. Lucien le Moine blev etableret i 1999 af Rotem og Mounir Saouma, der er kendt for deres kompromisløse tilgang og innovative metoder. Parret, med rødder i Israel og Libanon, deler en dyb passion for Bourgogne og dets druesorter, Chardonnay og Pinot Noir. Efter at have studeret ønologi i Montpellier og arbejdet som kældermester i Israel, flyttede Mounir til Bourgogne i 1995. Her arbejdede han som kældermester hos en stor negociant og udviklede idéen til Lucien le Moine: at erhverve topkvalitetsvine fra udvalgte producenter og vinificere dem i sin egen kælder i Beaune. Vinene modnes udelukkende på nye egetræsfade fra Bourgogne.

1995 kr

Andre kiggede også på

Lucien Le Moine Pernand-Vergelesses 1er Cru "Sous Frétille" 2022

er en elegant hvidvin lavet udelukkende af Chardonnay-druer fra den anerkendte Premier Cru-vinmark "Sous Frétille" i Pernand-Vergelesses, Bourgogne. Denne vinmark, der ligger på stejle skråninger med kalk- og mergelrig jord, blev hædret med Premier Cru-status i 2001 på grund af dens unikke terroir. Smagsnoter: Vinen har en strålende gylden nuance. Duften er præget af citrusfrugter som citron og grapefrugt, med delikate hints af vanilje og let ristede nødder, som stammer fra lagringen på egetræsfade. Smagen byder på en frisk frugtsyre, der harmonerer med vinens karakteristiske mineralitet, hvilket giver en balanceret og vedvarende eftersmag. Vinifikation: Druerne plukkes i hånden for at sikre den bedste kvalitet. Efter en skånsom presning gennemgår mosten en langsom gæring i temperaturkontrollerede kældre. Vinen modnes derefter på egetræsfade, hvor en del af fadene er nye, for at tilføje ekstra kompleksitet og dybde. Servering og madparning: Det anbefales at servere vinen ved 12-14°C. Den passer perfekt til skaldyrsretter, grillet fisk eller fjerkræ, hvor dens friskhed og kompleksitet virkelig kan skinne igennem. En kort dekantering før servering kan yderligere fremhæve vinens aromaer. Producenten: Lucien Le Moine er berømt for deres håndværksmæssige tilgang til vinproduktion, med fokus på små partier af høj kvalitet fra nogle af Bourgognes mest prestigefyldte vinmarker. Deres filosofi er at minimere intervention for at lade terroiret og årgangen komme til fuld udtryk i vinen.

Gevrey-Chambertin 1er Cru 'Les Champeaux' Pierre Bourée Fils 2013

Gevrey-Chambertin 1er Cru Les Champeaux Pierre Bourée Fils 2013 er en klassisk rød Bourgogne fra Côte de Nuits, lavet på 100 % Pinot Noir. Premier Cru-marken Les Champeaux ligger i den nordlige del af Gevrey-Chambertin, hvor jorden er stenet og giver vine med både kraft og finesse. Druer og stil 100 % Pinot Noir. Vinificeret traditionelt med gæring på åbne kar og lagring på franske egetræsfade, hvoraf en mindre del er nye for at bevare druens finesse. Smagsnoter Farve: Rubinrød med let gennemsigtighed, klassisk for Pinot Noir, med begyndende modne nuancer. Duft: Friske aromaer af kirsebær, ribs og hindbær, kombineret med viol, urter, skovbund og et strejf af krydderi og ristet eg. Smag: Elegant, rank og præcis med levende syre, fine tanniner og en balance mellem rød frugt, mineralitet og diskret fadpåvirkning. Eftersmag: Vedvarende, ren og mineralsk med klassisk Côte de Nuits-karakter. Lagringspotentiale 2013 var en kølig og klassisk Bourgogne-årgang, som gav vine med friskhed og syre frem for kraft. Denne vin kan nydes nu, hvor den begynder at vise tertiære nuancer, men den kan også udvikle sig yderligere frem mod 2028–2030. Alkoholprocent Alkoholprocenten ligger på ca. 13 % ABV.

Lucien le Moine Chambolle-Musigny Premier Cru Les Hauts Doix 2021

Lucien le Moine Chambolle-Musigny Premier Cru Les Hauts Doix 2021 Lucien le Moine er en af de mest respekterede producenter i Bourgogne, berømt for deres luksuriøse vine. Mærket er skabt af Rotem og Mounir Saouma, som siden 1999 har produceret fremragende vine fra nogle af Bourgognes mest prestigefyldte områder. Mounir, der flyttede til Bourgogne i 1995, begyndte med at lave vin fra udvalgte top-producenter i sin egen kælder i Beaune. Vinene lagres på deres bundfald, hvilket tilføjer dem fylde, struktur og dybde. Hver vin tappes manuelt direkte fra fadet uden filtrering. I 2009 udvidede de deres aktiviteter med egne vinmarker i Châteauneuf-du-Pape og har nu også vinproduktionsfaciliteter i Sérignan-du-Comtat. Deres vine, som Inopia Blanc og Inopia Rouge, følger den samme succesfulde metode som deres Bourgogne-vine. Med Lucien le Moine er du sikret en vin af ypperste kvalitet.

Lucien Le Moine Criots Batard Grand Cru 2019

Lucien le Moine, beliggende i Bourgogne og ledet af Rotem og Mounir Saouma siden 1999, er kendt for at skabe enestående Bourgognevine. Parret, med rødder i Israel og Libanon, er anerkendt for deres innovative tilgang og kompromisløse kvalitet. Mounir, der har studeret ønologi i Montpellier og arbejdet som kældermester i Israel, flyttede til Bourgogne i 1995 for at specialisere sig i Chardonnay og Pinot Noir. Han blev ansat som kældermester hos en stor negociant i Bourgogne, hvor han samarbejdede med nogle af de mest anerkendte vinproducenter. Med etableringen af Lucien le Moine ønskede Mounir at erhverve topkvalitetsvine fra udvalgte producenter og vinificere dem i sin egen kælder i Beaune, ved hjælp af nye egetræsfade fra Bourgogne. Chassagne-Montrachet, der grænser op til Saint-Aubin, Puligny-Montrachet og Meursault, er berømt for at producere nogle af de fineste hvidvine i Frankrig. Her finder man de prestigefyldte Grand Cru vinmarker som Criots-Bâtard-Montrachet, le Montrachet og Bâtard-Montrachet. Områdets unikke karakteristika skyldes den særlige jordbund, der består af kalkstensmergel blandet med rødt grus.