Lucien Le Moine Gevrey-Chambertin 1er Cru 2020

Gevrey-Chambertin er den største vinproducerende kommune i Côte de Nuits, med omkring 410 hektar vinmarker, der udelukkende dyrker Pinot Noir. Området er kendt for sine 9 Grand Cru marker og 25 Premier Cru marker, hvoraf flere er af enestående kvalitet. Der findes også parceller, der ofte anses for at være på niveau med Premier Cru i kvalitet. I Bourgogne er producentens navn lige så afgørende som vinens geografiske oprindelse. Lucien le Moine blev etableret i 1999 af Rotem og Mounir Saouma, der er kendt for deres kompromisløse tilgang og innovative metoder. Parret, med rødder i Israel og Libanon, deler en dyb passion for Bourgogne og dets druesorter, Chardonnay og Pinot Noir. Efter at have studeret ønologi i Montpellier og arbejdet som kældermester i Israel, flyttede Mounir til Bourgogne i 1995. Her arbejdede han som kældermester hos en stor negociant og udviklede idéen til Lucien le Moine: at erhverve topkvalitetsvine fra udvalgte producenter og vinificere dem i sin egen kælder i Beaune. Vinene modnes udelukkende på nye egetræsfade fra Bourgogne.

1995 kr

Andre kiggede også på

Gevrey-Chambertin 1er Cru 'Les Champeaux' Pierre Bourée Fils 2013

Gevrey-Chambertin 1er Cru Les Champeaux Pierre Bourée Fils 2013 er en klassisk rød Bourgogne fra Côte de Nuits, lavet på 100 % Pinot Noir. Premier Cru-marken Les Champeaux ligger i den nordlige del af Gevrey-Chambertin, hvor jorden er stenet og giver vine med både kraft og finesse. Druer og stil 100 % Pinot Noir. Vinificeret traditionelt med gæring på åbne kar og lagring på franske egetræsfade, hvoraf en mindre del er nye for at bevare druens finesse. Smagsnoter Farve: Rubinrød med let gennemsigtighed, klassisk for Pinot Noir, med begyndende modne nuancer. Duft: Friske aromaer af kirsebær, ribs og hindbær, kombineret med viol, urter, skovbund og et strejf af krydderi og ristet eg. Smag: Elegant, rank og præcis med levende syre, fine tanniner og en balance mellem rød frugt, mineralitet og diskret fadpåvirkning. Eftersmag: Vedvarende, ren og mineralsk med klassisk Côte de Nuits-karakter. Lagringspotentiale 2013 var en kølig og klassisk Bourgogne-årgang, som gav vine med friskhed og syre frem for kraft. Denne vin kan nydes nu, hvor den begynder at vise tertiære nuancer, men den kan også udvikle sig yderligere frem mod 2028–2030. Alkoholprocent Alkoholprocenten ligger på ca. 13 % ABV.

Lucien Le Moine Chambolle-Musigny 1. Cru Les Amoureuses 2009

Lucien le Moine, beliggende i Bourgogne og ledet af Rotem og Mounir Saouma siden 1999, har opnået anerkendelse for deres banebrydende tilgang til vinfremstilling. Parret, med rødder i Israel og Libanon, deler en dyb passion for Bourgognes ikoniske druesorter, Chardonnay og Pinot Noir. Efter at have studeret ønologi i Montpellier og arbejdet som kældermester i Israel, flyttede Mounir i 1995 til Bourgogne for at fordybe sig i arbejdet med sine foretrukne druer. Han blev ansat hos en stor negociant og samarbejdede med nogle af de mest anerkendte vinproducenter i regionen. Mounir valgte at erhverve sig topkvalitetsvine, udelukkende 1. Cru og Grand Cru, fra nøje udvalgte producenter og bringe dem til sin egen kælder i Beaune. Her håndterer han selv den videre vinificering ved hjælp af nye egetræsfade fra Bourgogne. Lucien le Moine

Lucien le Moine Nuits-Saint-Georges 1er Cru 'La Richemone' 2022

Lucien Le Moine Nuits-Saint-Georges 1er Cru 'La Richemone' 2022 er en dyb og karakteristisk rødvin fra Côte de Nuits i Bourgogne. Denne vin kommer fra Premier Cru-marken La Richemone, beliggende i den sydlige del af Nuits-Saint-Georges, nær grænsen til Vosne-Romanée. Dette område er kendt for at producere vine med en mere elegant og parfumeret stil sammenlignet med de mere robuste vine fra den nordlige del af kommunen. Vinen er fremstillet udelukkende af Pinot Noir og afspejler årgangens varme og modenhed med noter af mørke bær som sorte kirsebær, brombær og skovhindbær. Derudover byder den på nuancer af viol, sort te, let lakrids og subtile krydderier fra modning på egetræsfade, som hos Lucien Le Moine typisk er 100 % nye. I smagen er vinen fyldig og koncentreret med markante, men modne tanniner og en dyb, mørk frugtprofil. Den har en livlig syre, der tilføjer friskhed og balance. Afslutningen er lang, mineralsk og præget af både frugt og finesse. Serveringsforslag: Ideel til kraftige retter som grillet lam, oksemørbrad, svamperisotto eller vildt med en fyldig sauce. Druesort: 100 % Pinot Noir Lagring: Modnet på 100 % nye egetræsfade Alkohol: Cirka 13,5 % (den præcise procentdel kan ses på etiketten) La Richemone er en mindre kendt, men højt værdsat mark, og i Lucien Le Moinens hænder bliver den til en vin med både dybde og potentiale for lang lagring. En vin for dem, der værdsætter intensitet kombineret med præcision.

Lucien Le Moine Meursault 1. Cru Les Perrières 2020

Meursault i Côte de Beaune er berømt for sine fyldige og komplekse Chardonnay-vine. Sammen med Puligny-Montrachet og Chassagne-Montrachet udgør området et centrum for fremragende hvidvine. Byen har en lang historie som et af Bourgognes vigtigste vinhandelscentre. Selvom Meursault ikke har nogen Grand Cru-marker, kan det prale af 20 Premier Cru og over 50 "lieux-dits". Unge Meursault-vine kan nydes som Meursault AOC, mens 1. Cru-vine ofte kræver længere lagring. Rødvinene er sjældne med kun 10,66 hektar i produktion sammenlignet med 381 hektar for hvidvine. Lucien le Moine, etableret af Rotem og Mounir Saouma i 1999, er kendt for deres kompromisløse tilgang til Bourgognevine. Parret, med rødder i Israel og Libanon, deler en dyb passion for Chardonnay og Pinot Noir. Efter at have studeret ønologi i Montpellier og arbejdet som kældermester i Israel, flyttede Mounir til Bourgogne i 1995. Her arbejdede han som kældermester hos en af de største negocianter i regionen og udviklede idéen til Lucien le Moine: at erhverve topvine fra udvalgte producenter og vinificere dem i sin egen kælder i Beaune. Vinificeringen sker udelukkende på nye egetræsfade fra Bourgogne. Lucien le Moine