OnePio Amarone della Valpolicella Classico DOC 2010

er en anerkendt vin fra Onepiò, beliggende i Briscia, Norditalien, og er et fremragende eksempel på Veneto-regionens vintradition. Vinen præsenterer sig med en dyb rød farve og rubinrøde nuancer, samt en silkeblød viskositet. Aromaen er rig på noter af kirsebær, blåbær og chokolade. Smagen er intens og fyldig, med mørke bær og krydderier, der afsluttes med hints af vanilje, tobak og læder. For at få den bedste oplevelse bør vinen åbnes et par timer før servering og nydes ved en temperatur på 15-16° grader. Den er et fremragende valg til rødt og grillet kød, modne oste, og fyldige vildtretter som and. Den kan også nydes som en luksuriøs meditationsvin sammen med mørk chokolade. Denne vin har et lagringspotentiale på 20-25 år.

549 kr

Andre kiggede også på

Amarone della Valpolicella DOCG 2016 Il Monte Caro

Il Monte Caro Amarone della Valpolicella Elegance, Struktur og Dybe Nuancer Il Monte Caro Amarone della Valpolicella er en vin med dybde og karakter, fremstillet udelukkende af de klassiske druesorter Corvina, Corvinone og Rondinella. Hos Il Monte Caro

Flavs Amarone Della Valpolicella DOGC 2018

Flavs Amarone della Valpolicella DOCG 2018 er en overdådig og karakterfuld rødvin fra hjertet af Veneto-regionen i Norditalien – et område, der er verdenskendt for sine kraftfulde, intense og elegante Amarone-vine. Denne vin er skabt efter den klassiske Appassimento-metode, hvor druerne tørres i flere måneder efter høsten for at koncentrere sukker, aroma og smag – en proces, der giver vinen dens karakteristiske dybde og kompleksitet. Druesorter: Corvina, Corvinone og RondinellaAlkoholprocent: 15,5 % Allerede ved første blik viser Flavs Amarone 2018 sin styrke og elegance med en dyb rubinrød farve, der nærmest gløder i glasset. Duften er rig og kompleks med modne mørke kirsebær, svesker, tørrede figner og et strejf af kakao, kaffe og vanilje fra lagringen på egetræsfade. Diskrete noter af lakrids, balsamico og tørrede urter afslører vinens modne karakter og raffinement. I munden folder vinen sig ud med en fløjlsblød tekstur og en intens frugtighed, der balanceres af en behagelig friskhed og fine, modne tanniner. Smagen byder på koncentreret mørk frugt, rosiner, chokolade og et hint af krydderier og tobak, som munder ud i en lang, varm og harmonisk eftersmag. Flavs Amarone 2018 er en vin, der udstråler kraft, balance og finesse – den perfekte ledsager til vildtretter, oksekød, lam, trøffelpasta eller modne oste. Den kan nydes nu, men har også et betydeligt lagringspotentiale på 8–10 år, hvor kompleksiteten kun vil vokse. Kort sagt: En klassisk, luksuriøs Amarone, der forener norditaliensk tradition, håndværk og passion i én fyldig og harmonisk vinoplevelse.

Trabucchi d'illasi Amarone della Valpolicella 2012 Magnum

Trabucchi d’Illasi Amarone della Valpolicella 2012 er en fornem og dybt koncentreret rødvin fra det klassiske Amarone-område i Veneto, Norditalien. Den er fremstillet af økologisk dyrkede druer og udtrykker alt det, som gør Amarone til en af Italiens mest ikoniske vine – kraft, elegance og kompleksitet i perfekt balance. Druesorter Vinen er skabt på de traditionelle Valpolicella-druer: Corvina, Corvinone, Rondinella og Molinara. Druerne høstes i hånden og udvælges nøje for at sikre perfekt modenhed og sundhed. Fremstilling Som klassisk for Amarone bliver druerne tørret (“appassimento”) i 3-4 måneder efter høst. Denne proces koncentrerer både sukker, aromaer og tanniner. Efter gæring lagres vinen 24 til 36 måneder på franske egetræsfade og derefter yderligere på flaske, inden frigivelse. Duft Duften er intens, dyb og kompleks, med lag på lag af aromaer: modne kirsebær, svesker, tørrede figner og rosiner, kombineret med noter af mørk chokolade, kaffe, tobak, kanel og vanilje. Et strejf af balsamico og læder giver duften ekstra dybde. Smag Smagen er fyldig, kraftig og silkeblød, men samtidig harmonisk og afbalanceret. De tørrede frugter og mørke bær går hånd i hånd med krydrede toner og et let bittert præg af kakao og valnød. Tanninerne er modne og velintegrerede, og syren giver friskhed nok til at løfte vinens rige struktur. Eftersmagen er lang, varm og intens, med vedvarende noter af frugt og krydderi. Madmatch Denne Amarone er perfekt til vildt, oksesteg, lam, braiserede retter, kraftige oste – eller blot som en meditationsvin til at nyde langsomt i gode glas. Producent og filosofi Trabucchi d’Illasi er et økologisk familiehus i Illasi-dalen øst for Verona. Familien har dyrket vin siden 1920’erne og har siden 1993 været fuldt certificeret økologisk. De er kendt for deres filosofi om balance mellem natur, håndværk og tradition, hvilket tydeligt afspejles i deres vine – og især i denne Amarone, som er et flagskib i husets portefølje. Fakta Producent: Trabucchi d’Illasi Region: Veneto, Italien Betegnelse: Amarone della Valpolicella DOCG Årgang: 2012 Druesorter: Corvina, Corvinone, Rondinella, Molinara Alkoholprocent: 15,5 % Lagring: 24–36 måneder på franske egetræsfade Certificering: Økologisk En stor, klassisk Amarone med både styrke og sjæl – fyldig og sensuel, men samtidig elegant og levende. En vin, der viser, hvorfor Trabucchi d’Illasi regnes blandt de mest respekterede producenter i Valpolicella.

Recioto della Valpolicella Classico DOCG 2020

er en af de store søde rødvine fra Veneto i Norditalien – og regnes som forløberen til Amarone, blot med højere restsødme i stedet for helt udgæret tørhed. Vinen er lavet efter den traditionelle appassimento-metode, hvor druerne tørres i flere måneder, så sukkerindhold og aromaer koncentreres. Druer og stil Typisk blend af Corvina, Corvinone og Rondinella. Druerne tørres i fruttai (ventilerede lofter) indtil vinteren, hvilket giver rosinerede og intenst sødmefulde aromaer. Gæring stoppes, inden alt sukkeret omdannes til alkohol → giver en naturligt sød vin. Smagsnoter Farve: Dyb rubinrød med granatrøde reflekser. Duft: Intens og forførende med noter af kirsebærlikør, tørrede blommer, figner, rosiner, chokolade, lakrids og søde krydderier. Smag: Fyldig, fløjlsblød og sødmefuld på tungen. Lag af modne kirsebær, svesker, kandiserede frugter, kakao og et strejf af kaffe. Eftersmag: Meget lang og harmonisk, hvor sødmen balanceres af en livlig syre. Madmatch Perfekt til blåskimmeloste (fx Gorgonzola Dolce), desserter med mørk chokolade, nødder eller tørret frugt – eller blot som meditationsvin i et stort glas. Lagringspotentiale 2020 er stadig ung og frisk, men Recioto har et langt liv foran sig. Kan drikkes nu, men vil udvikle yderligere kompleksitet over de næste 15–20 år. Alkoholprocent Alkoholprocenten ligger typisk på 13.5% ABV, afhængigt af producenten, men altid med betydelig restsødme.