Trabucchi d'illasi Amarone della Valpolicella 2012

En Amarone af højeste kvalitet Trabucchi d’Illasi Amarone della Valpolicella 2012 er en udsøgt og kompleks rødvin fra Veneto i Italien, der repræsenterer det bedste inden for Amarone-vine. Fremstillet ved hjælp af appassimento-metoden, hvor druerne tørres, er denne vin kendt for sin dybde, elegance og intense smagsprofil. Smags- og duftnoter: Farve: En dyb granatrød nuance med mørke undertoner, der afspejler vinens alder og koncentration. Duft: En rig aroma af modne kirsebær, sorte bær og tørrede frugter som figner og rosiner, med komplekse noter af mørk chokolade, kaffe, krydderier samt en let antydning af balsamico og læder. Smag: Fyldig og silkeblød med velintegrerede tanniner og en afbalanceret syre, der tilføjer friskhed til den rige frugtsødme. Smagen byder på mørke bær, svesker, vanilje og krydderier, med en langvarig eftersmag, der efterlader en varm og tilfredsstillende fornemmelse. Produktion: Denne Amarone er lavet af nøje udvalgte druer som Corvina, Corvinone, Rondinella og andre lokale sorter, der tørres i flere måneder for at koncentrere sukker og smag. Efter gæring lagres vinen på egetræsfade i flere år for at udvikle sin dybde og kompleksitet. Årgangen 2015 var en fremragende årgang med optimale vejrforhold, hvilket gør denne vin til noget helt særligt. Madparring: Vinen fortjener at blive serveret med retter, der matcher dens intensitet og kompleksitet: Braiseret eller langtidsstegt kød som oksesteg eller vildt. Fyldige retter med rige saucer, som trøffelsauce eller svampebaserede retter. Modne oste som Gorgonzola, Pecorino eller Parmigiano Reggiano. Perfekt som meditationsvin, nydt alene med lidt mørk chokolade. Servering: For den bedste smagsoplevelse bør vinen serveres ved 18-20°C. Det anbefales at dekantere vinen i 1-2 timer før servering for at fremhæve dens komplekse aromaer og smagslag. Konklusion: Trabucchi d’Illasi Amarone della Valpolicella 2015 er en ikonisk vin, der demonstrerer, hvorfor Amarone er blandt Italiens mest værdsatte vine. Med sin balance mellem intensitet, elegance og kompleksitet er denne vin et mesterværk, der vil glæde både nybegyndere og erfarne vinentusiaster.

649,-584,1 kr

Andre kiggede også på

Ferragú Amarone della Valpolicella 2014

Hvis du er fan af Amarone, er denne vin et must-try! Den er lavet af druerne Corvina, Corvinone, Croatina, Oseleta og Rondinella, som stammer fra 20 år gamle vinstokke i Callore. Druerne bliver nænsomt håndplukket i oktober og tørres i 70 dage, inden de fermenteres i ståltanke. Efterfølgende modnes vinen i 48 måneder på både franske og amerikanske egetræsfade og yderligere 12 måneder på flaske. Produktionen er begrænset til omkring 700 kasser om året. Alkoholindholdet er 17,50%. Dette er en struktureret, rig og kompleks Amarone med en dyb rubinrød farve. Den byder på intense dufte af mørke frugter, rosiner, marmelade og krydderier. Smagen er fyldig og kraftfuld med bløde tanniner og en god syre. For den bedste oplevelse, server vinen ved 17-18° og lad den ilte i mindst et par timer før servering. Ferragu

Vigneti di Ettore Amarone della Valpolicella Classico 2018

Vigneti di Ettore Amarone della Valpolicella Classico 2018 En stor og majestætisk Amarone fra hjertet af Valpolicella Classico. Denne vin er skabt efter den traditionelle appassimento-metode, hvor druerne tørres inden presning, hvilket giver en intens og koncentreret vin med enorm dybde og kompleksitet. Druer: Corvina, Corvinone, Rondinella og andre lokale sorterOmråde: Veneto, ItalienÅrgang: 2018 Smagsnoter Farve: Mørk rubinrød med granatkant. Duft: Rig og kompleks med noter af tørrede kirsebær, figner, rosiner, kakao, krydderier og et hint af læder. Smag: Kraftfuld, fyldig og koncentreret. Lag af tørret frugt, mørk chokolade, kaffe og krydderi. Tanninerne er elegante, og eftersmagen er lang, varm og vedvarende. Madmatch Perfekt til kraftige kødretter, grillet vildt, braiserede retter eller modne oste. Også en vin, der kan nydes for sig selv som en stor oplevelse. Alkoholprocent Ca. 15,5 % ABV Lagringspotentiale Kan nydes nu, men har potentiale til at udvikle sig yderligere i 10–15 år.

Nino Zeni Amarone Della Valpolicella Classico 2013

Nino Zeni Amarone della Valpolicella Classico 2013 Oplev en udsøgt Amarone fra Zeni. Denne vin er skabt af nøje udvalgte druer, der er håndplukket fra førsteklasses vinmarker med lavt udbytte og modnet på egetræsfade i fem år. Vinen byder på en intens aroma af tørret frugt, krydderier, chokolade, kanel og ristede mandler. Smagen er fyldig og afbalanceret med Zeni's karakteristiske frugtsyre. Den er ideel til braiseret kød, krydrede retter og modne oste. Det anbefales at dekantere vinen inden servering. Siden 1870 har Zeni-familien været kendt for deres vinproduktion, der spænder fra hverdagsvine til ambitiøse Amarone og forførende Recioto, altid med fokus på høj kvalitet.

Trabucchi d'illasi Valpolicella Superiore Terra del Cereolo 2016

Trabucchi d’Illasi Valpolicella Superiore Terra del Cereolo 2016 er en sofistikeret og afbalanceret rødvin fra Veneto i Italien. Denne vin er et fremragende eksempel på Valpolicella Superiore og hylder regionens unikke terroir og traditionelle vinfremstillingsmetoder. Smags- og duftnoter: Farve: Rubinrød med granatreflekser, der vidner om vinens alder og udvikling. Duft: En kompleks og indbydende aroma med noter af røde bær som kirsebær og hindbær, suppleret af krydderier som kanel og nellike samt et hint af tørrede urter. Fadlagringen giver et let strejf af kakao og vanilje. Smag: Mellemfyldig og harmonisk med bløde tanniner og en frisk syre, der giver vinen livlighed. Smagen byder på modne røde frugter, krydderier og en mineralsk undertone, der afsluttes med en vedvarende og elegant eftersmag. Produktion: Vinen er fremstillet af klassiske Valpolicella-druer som Corvina, Corvinone og Rondinella, dyrket under optimale forhold. Druerne håndplukkes og gennemgår en skånsom vinificering, efterfulgt af lagring på egetræsfade, hvilket tilføjer dybde og elegance. Årgangen 2016 blev begunstiget af ideelle vejrforhold, der resulterede i druer af høj kvalitet. Madparring: Valpolicella Superiore Terra del Cereolo 2016 er en alsidig vin, der passer til mange retter: Klassiske italienske retter som lasagne, pasta med ragù eller svamperisotto. Grillet kød eller charcuteri som prosciutto og salami. Lettere oste som Taleggio eller Asiago. Ideel til en hyggelig aften med gode samtaler. Servering: For optimal nydelse bør vinen serveres ved 16-18°C. Dekantering i 30 minutter før servering kan fremhæve vinens aromaer og smagsnuancer. Konklusion: Trabucchi d’Illasi Valpolicella Superiore Terra del Cereolo 2016 kombinerer tradition og modernitet med sin finesse og balance. Den er ideel for dem, der søger en elegant Valpolicella Superiore, der kan nydes nu eller udvikle sig yderligere med lidt tid i flasken. Perfekt til både hverdagsnydelse og særlige lejligheder.