Diebolt Vallois Blanc de Blancs Vintage 2010

Diebolt-Vallois Blanc de Blancs 2010 Diebolt-Vallois Blanc de Blancs 2010 er lavet udelukkende fra Cuvée, som er den første presning. Gæringen foregår i temperaturkontrollerede ståltanke og store egetræsfade. Alle champagner fra huset gennemgår malolaktisk gæring, med undtagelse af Fleur de Passion. Reservevinene lagres 14 meter under jorden i ståltanke eller store egetræsfade, hvilket bidrager til champagnernes bløde og afrundede smag. Champagnehuset Diebolt-Vallois er beliggende i Grand Cru kommunen Cramant i Côte de Blancs, et område berømt for sit særlige terroir, især velegnet til Chardonnay. Det er et familieejet hus grundlagt af Jacques Diebolt og Nadia Vallois, og i dag er deres børn Arnaud og Isabelle også en del af virksomheden. Diebolt-Vallois råder over 11 hektar vinmarker, hovedsageligt i Cramant (Grand Cru) og Cuis (Premier Cru). De har også vinmarker i Chouilly, Montagne de Reims og Côte de Bar, hvor de dyrker Chardonnay, Pinot Noir og Pinot Meunier. Alle druerne høstes i hånden, og hver enkelt parcel presses og vinificeres separat.

995,-799 kr

Andre kiggede også på

Adeline Cap Classique Blanc de Blancs 2012

Adeline Cap Classique Blanc de Blancs 2012 Adeline Cap Classique Blanc de Blancs 2012 er en vin skabt som en hyldest til en elsket mor og bedstemor af hendes søn. Denne mousserende vin fra Elgin-regionen er kendt for sin raffinerede elegance og forfriskende karakter. Vinproduktion Druerne blev omhyggeligt håndplukket i februar ved 17,5 °B, med en syreindhold på 12/l og en pH-værdi på 2,9. Efter en traditionel presning og gæring på fad, blev vinen modnet i 6 måneder og derefter lagret i 10 år på bærmen før degorgering. Kun en minimal mængde dosage blev tilsat, og produktionen er begrænset. Smagsnoter Vinen præsenterer en kompleks aroma af citron og pære, med en harmonisk balance mellem sprød syre og mineralitet. Delikate noter af brioche fuldender smagsoplevelsen. Madkombination Ideel til servering med østers, røget laks, pandestegte kammuslinger og sorbet.

Krug Clos Du Mesnil Blanc De Blancs 2004

Krug Clos du Mesnil er en eksklusiv Champagne, der fremhæver essensen af en enkelt vinmark fra et specifikt år. Denne 1,84 hektar store vinmark er beliggende i Mesnil-sur-Orger, en anerkendt landsby i Champagne-regionen, kendt for sin Chardonnay. Champagnen præsenterer en dyb gylden nuance og byder på aromaer af moden hvede, toffee-æble, karamel, modne citrusfrugter og let ristede nødder. Smagsoplevelsen er generøs med hints af brun farin, kandiseret ingefær, pekannødder og citrusfrugter, der munder ud i en lang og elegant eftersmag. Krug Clos du Mesnil blev først produceret i 1979, da Krug-brødrene besluttede at skabe en Champagne fra en enkelt vinmark og et enkelt år, hvilket var en sjældenhed i Champagne. Krug er et af de mest prestigefyldte Champagnehuse i verden, grundlagt i 1843 af Johann-Joseph Krug. Huset tilbyder syv forskellige Champagner, hver med sin egen unikke karakter. Champagnen fermenteres på egetræsfade, hvilket giver en rig, fyldig og nøddeagtig smag. Selvom ejerskabet blev overtaget af LVMH i 1999, er huset stadig under ledelse af sjette generation af Krug-familien, Olivier Krug, hvilket sikrer den oprindelige autenticitet.

Jacques Selosse Initial Blanc de Blancs

er en højt værdsat champagne, der er berømt for sin klare og forfriskende karakter. Denne "Blanc de Blancs" fremstilles udelukkende af Chardonnay-druer fra tre forskellige årgange og lagres på flaske i tre år inden degorgement. Med en dosage på under 5 g/l, leverer den en ren og autentisk smagsoplevelse. Initial byder på en mineralsk og fyldig smagsprofil med en dybde, der kan sammenlignes med mousserende hvid Bourgogne. Da produktionen er begrænset, er det en sjælden mulighed at nyde denne enestående champagne.

Boulard Blanc de Blancs Vieilles Vignes 2015

Noter af hvide blomster og citrus med dejlig friskhed og let mineralitet. Meget elegant Flaskestørrelse:0,75 Områdenavn:Champagne Land:Frankrig Vintype:Champagne Anbefales til:Som aperitif, til ferskvandsfisk, sushi, østers og andre skaldyr Druer:100% Cha