Cremant de Bourgogne Millesime Perle Rare 2020 Louis Bouillot

Cremant de Bourgogne Millesime Perle Rare 2020 Louis Bouillot Perle Rare', en årgangscrémant kun fremstillet i de bedste årgange (senest i 2014), er klassificeret som 'Crémant de Bourgogne éminent', en kvalitetsbetegnelse introduceret i marts 2016 af sammenslutningen af Crémant de Bourgogne-producenter. Denne crémant er lavet på en blanding af Chardonnay (især fra Beaujolais og Côte de Beaune), Pinot Noir (fra Côte de Nuits, Côte Chalonnaise og Chatillonnais), Gamay (fra Beaujolais), og Aligoté (fra Maconnais og Côte Chalonnaise). Den anden gæring på flaske strækker sig over mindst 24 måneder. 'Perle Rare' fremstår med en flot blank, lysgylden farve og en livlig mousse med fine, vedvarende bobler. Duften er elegant med tydelige noter af ristet brød og milde krydderier, suppleret med nuancer af citrusfrugter, abrikoser, hvide ferskner og akacieblomster. Denne crémant er særdeles fyldig og kompleks og kan uden tvivl konkurrere med mange ægte champagner. Restsukkeret ligger på 8-10 g/l.

229,-189 kr

Andre kiggede også på

Cremant Perle De Vigne, Louis Bouillot Demi-Sec

Cremant De Bourgogne Perle De Vigne, Louis Bouillot Perle de Vigne Demi Sec er en mousserende vin lavet på 60% Pinot Noir fra Côte d’Or, Chardonnay fra Maconnais samt Aligoté og Gamay fra det sydlige Bourgogne. Vinen gærer på flaske i mindst 12 måneder. Denne vin har en lysgylden farve med fine, vedvarende bobler. Duften byder på honning, passionsfrugt og blomster. Smagen balancerer sødme og friskhed med sprøde citrusnoter. Perfekt som aperitif, til festlige lejligheder, dessert eller asiatiske retter. Restsukker: 35 g/l.

Cremant De Bourg Blanc De Blanc Perle D'ivoire, Louis Bouillot

Cremant De Bourg Blanc De Blanc Perle D'ivoire, Louis Bouillot Perle d'Ivoire, Blanc de Blancs, er lavet på Chardonnay (90%) og Aligoté. Chardonnaydruerne kommer delvist fra Maconnais, hvor de tilfører vinen god fylde og blødhed, og fra Yonne (Auxerre), som bidrager med friskhed og nerve. Flaskegæringen varer mindst 12 måneder. Blanc de Blancs har en smuk lysgylden farve og en god mousse med fine, vedvarende bobler. Duften er meget aromatisk med nuancer af vilde blomster, citrusfrugter og hasselnødder. Smagen er velouragtig med noter af rugbrød samt ferskner og blommer. En klassisk Crémant til festlige lejligheder og gastronomi. Restsukker: 12 g./l.

Cremant de Bourgogne Blanc de Noirs

Paul et Marie Jacquesons Cremant de Bourgogne er en fin og elegant, mousserende vin, der med sin mineralske og fokuserede fremtoning er et glimrende alternativ til Champagne, såfremt man har behov for en mere budgetvenlig mousserende vin. Vinen

Cremant De Bourgogne Rosé Brut Cave de Bissey

Crémant de Bourgogne Rosé Brut fra Cave de Bissey er en elegant og forfriskende mousserende vin fra Bourgogne, fremstillet efter den traditionelle metode, der minder om Champagne-produktion. Denne rosé crémant er lavet primært på Pinot Noir, hvilket giver den en smuk, lys laksefarvet nuance og en raffineret smagsprofil. I næsen byder vinen på friske aromaer af røde bær som jordbær, hindbær og ribs, ledsaget af subtile florale noter og et strejf af citrus. Smagen er livlig og velafbalanceret med fine, vedvarende bobler, en sprød syre og en behagelig mineralitet. Eftersmagen er delikat med en let cremet tekstur og en frisk, frugtdrevet afslutning. Denne crémant er perfekt som aperitif, men den passer også fremragende til lette retter såsom skaldyr, sushi, friske salater eller frugtdesserter. Serveres bedst ved 6-8°C for at fremhæve dens elegance og finesse. En charmerende og festlig mousserende vin, der bringer Bourgognes finesse til ethvert øjeblik