Lucien le Moine Chambolle-Musigny Premier Cru Les Hauts Doix 2021

Lucien le Moine Chambolle-Musigny Premier Cru Les Hauts Doix 2021 Lucien le Moine er en af de mest respekterede producenter i Bourgogne, berømt for deres luksuriøse vine. Mærket er skabt af Rotem og Mounir Saouma, som siden 1999 har produceret fremragende vine fra nogle af Bourgognes mest prestigefyldte områder. Mounir, der flyttede til Bourgogne i 1995, begyndte med at lave vin fra udvalgte top-producenter i sin egen kælder i Beaune. Vinene lagres på deres bundfald, hvilket tilføjer dem fylde, struktur og dybde. Hver vin tappes manuelt direkte fra fadet uden filtrering. I 2009 udvidede de deres aktiviteter med egne vinmarker i Châteauneuf-du-Pape og har nu også vinproduktionsfaciliteter i Sérignan-du-Comtat. Deres vine, som Inopia Blanc og Inopia Rouge, følger den samme succesfulde metode som deres Bourgogne-vine. Med Lucien le Moine er du sikret en vin af ypperste kvalitet.

2749 kr

Andre kiggede også på

Lucien Le Moine Batard Montrachet Grand Cru 2020

Lucien le Moine, beliggende i Bourgogne og ledet af Rotem og Mounir Saouma siden 1999, er kendt for at skabe exceptionelle Bourgognevine. Parret, med rødder i Israel og Libanon, har opnået anerkendelse for deres innovative tilgang og kompromisløse kvalitet. Mounir, der har studeret ønologi i Montpellier og arbejdet som kældermester i Israel, flyttede til Bourgogne i 1995 for at specialisere sig i Chardonnay og Pinot Noir. Han blev ansat som kældermester hos en stor negociant i Bourgogne, hvor han samarbejdede med nogle af de mest anerkendte vinproducenter. Med etableringen af Lucien le Moine ønskede Mounir at erhverve topkvalitetsvine fra udvalgte producenter og vinificere dem i sin egen kælder i Beaune, ved hjælp af nye egetræsfade fra Bourgogne. Chassagne-Montrachet, der grænser op til Saint-Aubin, Puligny-Montrachet og Meursault, er berømt for at producere nogle af de fineste hvidvine i Frankrig. Her finder man de prestigefyldte Grand Cru vinmarker som Criots-Bâtard-Montrachet, le Montrachet og Bâtard-Montrachet. Områdets unikke karakteristika skyldes den særlige jordbund, der består af kalkstensmergel blandet med rødt grus.

Lucien Le Moine Bourgogne Blanc 2021

Bourgogne Blanc Lucienne de Moine 2021 er en udsøgt hvidvin, fremstillet af druer fra områder som Chablis, Mercurey 1. Cru og St. Aubin, der er blevet deklassificeret til Bourgogne Blanc. Vinen gennemgår en omfattende malolaktisk gæring og lagres i 8-12 måneder på både nye og ældre egetræsfade. Den byder på en vidunderlig duft af vilde blomster og eksotiske frugter, mens smagen er både mineralsk, frugtagtig og sprød. Dette er en af de mest fremragende Bourgogne Blanc AOC, der findes på markedet.

Lucien Le Moine Chambolle-Musigny 1. Cru Les Amoureuses 2009

Lucien le Moine, beliggende i Bourgogne og ledet af Rotem og Mounir Saouma siden 1999, har opnået anerkendelse for deres banebrydende tilgang til vinfremstilling. Parret, med rødder i Israel og Libanon, deler en dyb passion for Bourgognes ikoniske druesorter, Chardonnay og Pinot Noir. Efter at have studeret ønologi i Montpellier og arbejdet som kældermester i Israel, flyttede Mounir i 1995 til Bourgogne for at fordybe sig i arbejdet med sine foretrukne druer. Han blev ansat hos en stor negociant og samarbejdede med nogle af de mest anerkendte vinproducenter i regionen. Mounir valgte at erhverve sig topkvalitetsvine, udelukkende 1. Cru og Grand Cru, fra nøje udvalgte producenter og bringe dem til sin egen kælder i Beaune. Her håndterer han selv den videre vinificering ved hjælp af nye egetræsfade fra Bourgogne. Lucien le Moine

Lucien le Moine Nuits-Saint-Georges 1er Cru 'La Richemone' 2022

Lucien Le Moine Nuits-Saint-Georges 1er Cru 'La Richemone' 2022 er en dyb og karakteristisk rødvin fra Côte de Nuits i Bourgogne. Denne vin kommer fra Premier Cru-marken La Richemone, beliggende i den sydlige del af Nuits-Saint-Georges, nær grænsen til Vosne-Romanée. Dette område er kendt for at producere vine med en mere elegant og parfumeret stil sammenlignet med de mere robuste vine fra den nordlige del af kommunen. Vinen er fremstillet udelukkende af Pinot Noir og afspejler årgangens varme og modenhed med noter af mørke bær som sorte kirsebær, brombær og skovhindbær. Derudover byder den på nuancer af viol, sort te, let lakrids og subtile krydderier fra modning på egetræsfade, som hos Lucien Le Moine typisk er 100 % nye. I smagen er vinen fyldig og koncentreret med markante, men modne tanniner og en dyb, mørk frugtprofil. Den har en livlig syre, der tilføjer friskhed og balance. Afslutningen er lang, mineralsk og præget af både frugt og finesse. Serveringsforslag: Ideel til kraftige retter som grillet lam, oksemørbrad, svamperisotto eller vildt med en fyldig sauce. Druesort: 100 % Pinot Noir Lagring: Modnet på 100 % nye egetræsfade Alkohol: Cirka 13,5 % (den præcise procentdel kan ses på etiketten) La Richemone er en mindre kendt, men højt værdsat mark, og i Lucien Le Moinens hænder bliver den til en vin med både dybde og potentiale for lang lagring. En vin for dem, der værdsætter intensitet kombineret med præcision.