Sei Solo Preludio Ribera Del Duero 2021

Oplev en udsøgt vin fra Javier Zaccagnini, kendt for de anerkendte Aalto-vine. Denne Ribera del Duero-vin repræsenterer en af Spaniens mest fornemme vine. Druerne stammer fra 60-90 år gamle vinstokke på den 6 hektar store "La Horra" mark, som delvist ejes af Javier. Den høje beliggenhed sikrer kølige temperaturer, hvilket giver vinen en stærk struktur og elegance. Vinen er fremstillet udelukkende af Tempranillo-druer uden brug af nye egetræsfade. Den malolaktiske gæring finder sted under jorden ved 10 grader, hvilket resulterer i en naturligt udviklet vin med frisk frugt, kompleksitet og elegance. Vinen præsenterer sig med en dyb violet/sort farve og blodrøde nuancer. Aromaen er præget af lakrids, krydderier og modne sorte frugter. Smagen byder på toner af brombær, blommer, læder, kakao og et strejf af røg. Tanninerne er fint afbalancerede med en passende længde og dybde. En sand mesterpræstation fra Javier.

299 kr

Andre kiggede også på

Hacienda Monasterio 2022, Ribera del Duero

Hacienda Monasterio 2022 Hacienda Monasterio 2022 er en økologisk vin fra det berømte Ribera del Duero-område i Spanien. Dette område er kendt for sit barske klima, som giver Tempranillo-druen en dyb og kompleks smagsprofil. Vingården blev etableret i 1990 af Peter Sisseck og Carlos de la Fuente og er beliggende mellem Pesquera og Valbuena de Duero. De sydvendte skråninger skaber et unikt mikroklima, der er ideelt til vinproduktion. Vinen har udviklet sig til at være mere terroir-drevet og mindre manipuleret, med en ny druesammensætning, der nu inkluderer Malbec i stedet for Merlot. Siden 2018 er druerne blevet vinificeret i mindre partier i enten ståltanke eller egetræsfade. Druerne stammer fra 100 hektar økologisk certificerede vinmarker i den vestlige del af Ribera del Duero.

Vega Clara 2020 Jilguerin, Ribera del Duero

er en bemærkelsesværdig rødvin fra det prestigefyldte Ribera del Duero-område i Spanien. Denne vin er fremstillet udelukkende af Tempranillo, som er den drue, der bedst repræsenterer regionens vintradition, kendt for at skabe vine med både finesse og styrke. Vinen har en dyb rubinrød nuance i glasset og byder på en kompleks duftprofil med noter af modne røde frugter som kirsebær og blommer. Disse aromaer er smukt afbalanceret med subtile hints af vanilje, krydderier og en let balsamico-tone fra lagringen på egetræsfade. På tungen er Vega Clara 2020 Jilguerin harmonisk med bløde tanniner og en forfriskende syre. Smagen er fyldig og nuanceret, med frugt og krydderi, der smelter sammen i en vedvarende og afbalanceret eftersmag. Vinen er et ideelt valg til grillet kød, tapas eller klassiske spanske retter som lam og iberisk skinke. Den kan nydes ung for dens livlige frugtkarakter eller gemmes i nogle år for at udvikle dybere smagskomplekser.

Ribera Del Duero Vega Sicllia Unico 2012

Oplev en af de mest ikoniske vine fra Spanien: Vega-Sicilia Unico. Denne vin er berømt for sin særlige blanding af tradition og innovation. Vega-Sicilia har 1.000 hektar jord, hvoraf 210 hektar er beplantet med vinstokke, hovedsageligt Tempranillo og Cabernet Sauvignon. Unico produceres fra 35 år gamle vinstokke, der dyrkes økologisk. Druerne høstes manuelt, og gæringen foregår i rustfrit stål uden brug af fremmede gærstammer. Vinen lagres i både små franske og amerikanske fade samt store gamle fade, hvilket skaber en kompleks smagsprofil. Unico er en fyldig og elegant vin med smagsnoter af vanilje, kokos, chokolade, lakrids, cedertræ, frisk pibetobak, kirsebær, mirabeller og blåbær. Den belønner tålmodighed og kan nydes efter yderligere lagring eller forsigtig dekantering. Anbefalet af Robert Parker - The Wine Advocate.

Aalto Ribera del Duero 2021

Eksklusiv Rødvin fra Spanien: AALTO Siden sin etablering i 1999 af Mariano García, tidligere teknisk direktør hos Vega Sicilia, har AALTO-vinhuset hurtigt opnået status som en af de mest respekterede producenter i Ribera del Duero. Med en filosofi, der fokuserer på minimal indgriben i drueproduktionen, skaber AALTO vine, der kombinerer styrke med elegance. Mariano García arbejder sammen med Javier Zaccagnini, tidligere præsident for Ribera del Duero's Consejo Regulador, for at skabe nogle af de mest bemærkelsesværdige vine i regionen. - AALTO er blandt de mest anerkendte vinhuse i Ribera del Duero - Vinen modnes i både fad og flaske i mindst 20 måneder - Skabt af Mariano García, tidligere hos Vega Sicilia AALTO's Vinmarker i Ribera del Duero Vingården har 100 hektar vinmarker, hvoraf 40 procent er under direkte ledelse. Vinstokkene, der er mellem 40 og 60 år gamle, sikrer en fremragende kvalitet. Druerne, af sorten Tinto Fino (en variant af Tempranillo), plukkes og sorteres manuelt for at opnå den højeste kvalitet. Fadlagring Efter en omhyggelig udvælgelse gennemgår druerne fadlagring på både amerikansk og fransk eg, hvilket giver vinen en dyb og kompleks karakter.